Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kto dostanie dodatek osłonowy? Mało czasu na złożenie wniosku
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.03.2024 12:29

Kto dostanie dodatek osłonowy? Mało czasu na złożenie wniosku

wniosek
Fot. Pixabay/RazorMax

Na złożenie wniosku o przyznanie dodatku osłonowego zostało coraz mniej czasu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie? Niektórym osobom przysługuje dodatek w zwiększonej wysokości. Sprawdzamy szczegóły.

Dodatek osłonowy 2024

W związku z wciąż rosnącymi kosztami, wiele osób może skorzystać z dodatku osłonowego. Jest to bezzwrotne świadczenie, przyznawana od 2022 r. Aby móc otrzymać dodatek, trzeba jednak spełnić kryterium dochodowe.

W art. 2 ustawy o dodatku osłonowym czytamy, komu przysługuje świadczenie:

  • osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę,
  • osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę.
     
Emerytura jest za niska? Sprawdź, czy ZUS nie popełnił błędu

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Podobnie jak samo prawo do dodatku osłonowego, jego wysokość ustalana jest indywidualnie. O przyznanej kwocie decyduje ilość osób w rodzinie. I tak osoba mieszkająca samotnie może otrzymać 228,8 zł, 2-3 osobowe gospodarstwa domowe otrzymają 343,2 zł, 4-5 osobowe 486,2 zł, a te, w których zamieszkuje co najmniej 6 osób, mogą liczyć na aż  657,8 zł.

Warto również pamiętać, że zależnie od głównego źródła ogrzewania, możemy złożyć wniosek o dodatek w zwiększonej wysokości. Wówczas możemy liczyć na świadczenie w wysokości od 286 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego do nawet 822,25 zł dla gospodarstwa domowego zamieszkałego przez co najmniej 6 osób. Rzecz jasna dodatek w wielu sytuacjach nie pokryje całości kosztów, z pewnością będzie dużą ulgą finansową.
 

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku

Niezależnie od kwoty dodatku i sytuacji w gospodarstwie domowym, termin składania wniosków jest jeden: 30 kwietnia. Wnioski złożone po tym terminie nie zostaną rozpatrzone. Pieniądze mają natomiast zostać wypłacone do 30 czerwca 2024 r.

Wniosek możemy złożyć zarówno drogą tradycyjną, jak i elektronicznie, jednak wówczas musimy uwierzytelnić go poprzez profil zaufany lub kwalifikowany podpisu elektroniczny. Wzór wniosku znajdziemy w rozporządzeniu z dnia 16 stycznia 2024 r., wydanym przez Ministra Klimatu i Środowiska.

źródło: dziennik gazeta prawna