Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Zmiany od lipca
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 12.03.2024 16:56

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Zmiany od lipca

gaz, palnik, kuchenka, pieniądze
Fot. Pixabay/PublicDomainPictures, Królestwo_Nauki

Odmrożenie cen prądu zbliża się wielkimi krokami. Stawki mają pójść w górę już z 1 lipca. Ile dokładnie zapłacimy za prąd? Ile za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki zdradza pomysły na rozwiązanie problemu. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?

Ceny pójdą w górę. Jak bardzo?

Niemal od samego początku roku wciąż mówi się o planowanych podwyżkach w III kwartale, związanych z odmrożeniem cen. Wciąż jednak brak informacji, ile faktycznie wynosiłyby nowe rachunki. Nawet wiadomość, że niektórzy unikną podwyżek, nie uspokoiła pozostałych Polaków. Teraz głos w tej sprawie zabrał na antenie Tok FM Rafał Gawin, szef Urzędu Regulacji Energetyki:

Nie ma potrzeby czy powodów, aby budować narrację o tym, że te ceny czy rachunki nam wzrosną w jakiś drastyczny sposób, gwałtownie.

Z pewnością jest to optymistyczny sygnał, wciąż jednak nie odpowiada na podstawowe pytanie. Ustawa utrzymująca niższe ceny energii do czerwca 2024 roku została uchwalona jeszcze pod koniec roku ubiegłego. 
 

Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

URE: ”Jest kilka pomysłów”

Tak samo jak nie została jeszcze potwierdzona kwota podwyżek, mimo zapowiedzi minister klimatu i środowiska, nie został sprecyzowany plan na ich wprowadzenie.  Rafał Gawin zdradził jednak, że ”jest kilka pomysłów na ceny energii po 1 lipca”, a Urząd Regulacji Energetyki skłania się ku nowej taryfie, która miałaby zostać wprowadzana na okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednocześnie prezes URE zapewnia, że realizacja omawianych propozycji ”nie będzie specjalnie odczuwalna dla większości społeczeństwa”.
 

Nowe ceny prądu i gazu już od maja?

Rafał Gawin podkreślił także, że mowa nie tylko o cenach prądu, ale również o taryfach gazowych. Sam proces taryfowania miałby rozpocząć się jeszcze w maju.

Będzie zatwierdzona z obecnymi kosztami, co spowoduje, że z taryfami będziemy dużo bliżej do taryf zamrożonych - zapowiedział szef URE w rozmowie z Tok FM.

Na ceny wpływ będzie miała rzecz jasna sytuacja na rynku, ta jednak jest obecnie ustabilizowana.

Sytuacja rynkowa jest bardzo dobra. Magazyny gazu są wypełnione w ponad 50 proc. Koszty wytwarzania energii elektrycznej spadają. Ceny uprawnień EUA są również niskie - powiedział Rafał Gawin.

źródło: biznes info