Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świadczenie przedemerytalne w górę. Nawet 1417 zł na rękę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.03.2024 09:35

Świadczenie przedemerytalne w górę. Nawet 1417 zł na rękę

Seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Polacy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe tuż przed przejściem na emeryturę. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić odpowiednie warunki, a także złożyć wniosek. Teraz wypłaty w ramach tego wydatku są jeszcze wyższe. Komu należą się pieniądze?

Dla kogo dodatkowe pieniądze przed emeryturą?

Dodatkowe pieniądze przed emeryturą przysługują sporej części Polaków. Świadczenie jest wsparciem finansowym dla osób w wieku przedemerytalnym, który wynosi 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn. Zgodnie z Kodeksem pracy, w tym okresie pracodawca nie może rozwiązać umowy z pracownikiem. Jeśli jednak zdarzy się tak, że zakład pracy zostanie zlikwidowany, to taka osoba może mieć niemałe kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia. W takiej sytuacji może starać się o dodatkowe świadczenie, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Złożysz PIT i dostaniesz samochód i nie tylko. Szansa dla wielu

Od kwietnia zmiany w rządowym programie. Są warunki do spełnienia

Takie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie przedemerytalne

O wypłatę świadczenia przedemerytalnego mogą się ubiegać pracownicy, których umowy zostały rozwiązane z winy pracodawcy. Prawo do otrzymania pieniędzy otrzymają także osoby, które miały do czynienia z upadłością swojej pozarolniczej działalności gospodarczej. Kolejne grupy uprawnionych do świadczenia to osoby, które otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy, świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek opiekuńczy. Należy pamiętać, że pieniądze otrzymają seniorzy, którzy są zarejestrowani jako bezrobotni i pobierali zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni.

Świadczenie przedemerytalne poszło w górę

1 marca odbyła się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, która podwyższyła również wypłaty wsparcia dla osób przed emeryturą. Jeszcze do niedawna świadczeniobiorcy mogli liczyć na 1600,70 złotych brutto, a teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna im 1794,70 zł brutto, czyli 1417,90 zł na rękę.

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Co ważne, trzeba zrobić to w ciągu 30 dni od momentu odebrania zaświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni.