Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 2700 zł zwrotu za dziecko zamiast 1112,04 zł. Rodzice mają wybór
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.03.2024 17:38

2700 zł zwrotu za dziecko zamiast 1112,04 zł. Rodzice mają wybór

pieniądze ludzie
Fot. Pixabay/Annabel_P, redakcja BiznesInfo

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 rok. Dla rodziców dzieci to doskonała okazja, by zmniejszyć podatek, a może i nawet otrzymać niemały zwrot. Co jednak w przypadku, gdy kobieta i mężczyzna podejmą decyzję o rozwodzie? Na to także jest rozwiązanie. Dzięki luce w przepisach na jedno dziecko wciąż mogą otrzymać nawet 2700 złotych.

Ulga na dziecko także dla rozwodników, ale muszą się dogadać

Ulga prorodzinna to jedna z tych ulg, z których Polacy korzystają najchętniej podczas corocznego rozliczania PIT. Trudno się temu dziwić, skoro tylko dzięki posiadaniu pociechy można zmniejszyć wysokość podatku do zapłacenia, a czasem także otrzymać spory zwrot od skarbówki.

Sytuacja komplikuje się jednak nieco w przypadku osób, które są po rozwodzie, a także chciałyby skorzystać z tego rodzaju preferencji. W takim przypadku rodzi się wiele pytań, m.in. o to, który z rodziców powinien otrzymać ulgę i w jakiej wysokości.

Jak wiadomo, ulgę na dziecko może odliczyć tylko jeden z rodziców, więc ci skazani są na porozumienie się poprzez ustąpienie jednej ze stron albo ewentualny podział otrzymanych przez jedną osobę pieniędzy między sobą. Mało kto wie tymczasem, że istnieje pewna luka w przepisach, dzięki której można sporo zyskać nawet po rozwodzie. Wyjaśniamy, o co chodzi. To prostsze niż mogłoby się wydawać.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Rozwiedzeni rodzice mogą wiele zyskać

O ile tylko rodzice dziecka są w stanie się dogadać, warto to zrobić, bowiem wówczas można otrzymać więcej pieniędzy od fiskusa. Jeżeli więc kobieta i mężczyzna po rozwodzie posiadają co najmniej troje pociech, kwota na jedno z nich może wzrosnąć. Wynika to z prostych zasadach, według których należy się:

  • 1112,04 zł ulgi - na pierwsze dziecko,
  • 1112,04 zł ulgi - na drugie dziecko,
  • 2000,04 zł ulgi - na trzecie dziecko,
  • 2700 zł ulgi - na czwarte i każde kolejne dziecko.

W takiej sytuacji najbardziej opłaca się, by wszystkie dzieci odliczył od podatku tylko jeden z rodziców. Nieważne, czy będzie to matka, czy też ojciec. Po otrzymaniu zwrotu, oboje zyskają więcej pieniędzy do podziału, bo za trzecie (albo czwarte i kolejne) dziecko dostaną więcej niż 1112,04 zł.

Komu należy się ulga prorodzinna?

Wbrew pozorom, nie każdy może skorzystać z ulgi na dziecko. Aby tak się stało, rodzic musi spełnić dwa kluczowe warunki. Jeden z nich mówi o konieczności osiągnięcia dochodów opodatkowanych włącznie wg skali podatkowej (np. z umowy o pracę), a dla osób wychowujących jedynaków także nieprzekraczaniu limitów dochodów, wynoszących:

  • 112 tysięcy złotych - dla małżeństw i samotnych rodziców;
  • 56 tysięcy złotych - dla osób niepozostających w związku małżeńskim (też przez część roku)

Dzieci natomiast muszą spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • być niepełnoletnie;
  • mieć 18-25 lat, kontynuować naukę i nie osiągać dochodów lub osiągać dochody nie wyższe niż 9061,28 zł;
  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności

Źródło: edziecko.pl