Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Związki Zawodowe

Związki Zawodowe

pieniądze
23.03.2024 11:02 Nawet 840 zł zwrotu podatku. Wielu nie ma o tym pojęcia

Dzięki tej uldze podatkowej wiele osób może zaoszczędzić nawet 840 zł. Mimo to, wiele osób z niej nie korzysta. Komu przysługuje dodatkowe odliczenie od PIT? Sprawdzamy, jak uzyskać wyższy zwrot podatku.

Państwowa Inspekcja Pracy, Główny Inspektorat Pracy, PIP
23.02.2024 23:15 Znana firma zwolniła 200 osób. Mieli kilkadziesiąt minut na opuszczenie firmy

Ponad 200 pracowników oddziału firmy Aptiv z siedzibą w Krakowie w jednej chwili straciło pracę. Bez ostrzeżenia i bez powodu. Sprawa zainteresował nie tylko Okręgowy Inspektorat Pracy, ale także posłowie Lewicy Razem.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
21.02.2022 01:00 Związkowcy chcą dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

Związkowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym żądają dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Związkowcy zarzucają jej powstały chaos, złe warunki pracy, omijanie przepisów BHP. Jak podają związkowcy fatalna polityka już teraz boleśnie uderza w pracowników, a wkrótce uderzy w całe społeczeństwo. Lider Związkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz i przewodnicząca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Ilona Garczyńska przesłali do premiera, Mateusza Morawieckiego pismo z wnioskiem o dymisję prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertrudy Uścińskiej. Według nich działania prezes ZUS-u szkodzą Zakładowi i jego pracownikom. Zdaniem pracowników problemów jest kilka. Od niskich wynagrodzeń, przez pandemię koronawirusa aż po trudności z wdrażaniem skomplikowanych założeń Polskiego Ładu. – Od wielu tygodni prezes ZUS wprowadza w błąd opinię publiczną, głosząc, że w kierowanej przez niej instytucji nie ma żadnych problemów i Zakład działa wzorcowo. Niestety fakty odbiegają od deklaracji Uścińskiej. W rzeczywistości system jest na granicy załamania i pracownicy nie są w stanie podołać nakładanym na nich obowiązkom – alarmują związkowcy.Według związkowców ZUS nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, związanych z pandemią. Jak czytamy w liście ZUS nie radzi sobie z trudną sytuacją epidemiczną. "Wiele jednostek ZUS jest przepełnionych, klienci są stłoczeni w sali, nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek, nie zachowują odstępu.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
03.01.2022 01:00 Związkowcy skarżą ZUS do PIP. Zakład wpadł w tarapaty

Zarząd Związkowej Alternatywy do Państwowej Inspekcji Pracy skargę przeciwko łamaniu prawa pracy przez władze ZUS. Chodzi o utrudnianie działalności związkowej, dyskryminację ze względu na przynależność do naszego związku i blokowanie sporu zbiorowego. Padły poważne zarzuty wobec ZUS, ze strony związkowców.Jak informuje Związkowa Alternatywa liderzy organizacji zakładowej wskazują, że ZUS bezprawnie odmawia prowadzenia rozmów dotyczących sporu zbiorowego ze związkiem. Jak poinformowano Związkowa Alternatywa w ZUS nie jest zapraszana jako strona do zawierania porozumień, a także do wydawania opinii w sprawach ważnych dla pracowników. Związek jest też dyskryminowany chociażby przez brak informacji o istnieniu związku na stronie ZUS (pomimo wielokrotnych próśb o dopisanie takiej informacji – w międzyczasie inny związek został na stronę dopisany dodaje ZA). – Przewodnicząca naszego związku w ZUS, Ilona Garczyńska nie otrzymała adresu mailowego ani swojego, ani związkowego. Inne związki i ich liderzy taki dostęp otrzymały. Ponadto ZUS do wszystkich pracowników wysyła nieprawdziwe informacje jakoby Związkowa Alternatywa w ZUS nie spełniła wymogów formalnych, a maile pisane są w taki sposób aby ZZ ZA w ZUS zdyskredytować oraz ośmieszyć. Jednocześnie nie daje związkowi możliwości obrony ani podania prawdziwych informacji. Poprzez brak dostępu do maila wewnętrznego nie docierają do związku ważne informacje na temat spotkań z pracodawcą. Wreszcie nasz związek nie jest informowany o zamiarze zwolnienia pracowników, co miało niedawno miejsce w stosunku do jego członka – czytamy w komunikacie Związkowej Alternatywy. Zwolniony pracownik zgłosi sprawę do sądu pracy, ale pracodawca w nie dopełnia obowiązku informowania związku o zamiarze zwalniania pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pomimo wielokrotnych apeli o zmianę podejścia, bezprawnie utrudnia prowadzenie działalności związkowej.

siptu-2407248 640
27.05.2021 02:00 Związek zawodowy w zakładzie pracy – co oznacza dla pracodawcy?

Chcąc bronić interesów społeczno-ekonomicznych, pracownicy mają prawo do założenia związku zawodowego. Członkiem może być każda osoba wykonująca pracę zarobkową. Choć można utworzyć go w wielu różnych formach, najczęściej spotykamy związek zawodowy w zakładzie pracy – co to oznacza dla pracodawcy?