Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skarbówka upomina się o podatek od laptopów dla ucznia. W ustawie była luka
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 22.03.2024 22:24

Skarbówka upomina się o podatek od laptopów dla ucznia. W ustawie była luka

używanie laptopa
Fot. East News/Michal Zebrowski

W 2023 roku uczniowie klas czwartych dostali od rządu laptopy o łącznej wartości 1,2 mld zł. Jak się jednak okazało, prace nad przepisami w tej sprawie szły zbyt szybko, bowiem zapomniano przy tym o zwolnieniu rodziców z podatku od laptopa. Podobnie wygląda sytuacja z bonami dla nauczycieli na zakup komputerów.

Rząd rozdał dzieciom laptopy warte 1,2 mld zł

Tuż przed końcem kadencji rządu Mateusza Morawieckiego w 2023 roku, rozpoczęto realizację programu "Laptop dla ucznia". Wówczas w przetargu zakupiono prawie 400 tys. laptopów o łącznej wartości 1,2 mld zł, które po podpisaniu stosownych dokumentów przez rodziców, trafiły do uczniów klas czwartych. Nowe laptopy rozdawane były we wrześniu i październiku ubiegłego roku. Czemu miało to służyć?

Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji. Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie – czytamy w serwisie Fakt słowa wypowiedziane w 2023 roku przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego

Wygrali 200 mln euro na loterii. Nigdy nie zobaczą tych pieniędzy

Podatek od laptopów dla ucznia

Według ustawy, która zakłada otrzymanie co roku laptopa dla każdego ucznia czwartej klasy szkoły podstawowej wynika, że nowy sprzęt ma stanowić własność rodziców. Nie trzeba zwracać go państwu, nawet jeśli dziecko zmieni szkołę.

Podobny zamysł miał program "Bon dla nauczyciela", w którym pedagodzy mogli zakupić w ramach pomocy szkolnych sprzęt komputerowy. W ubiegłym roku około 330 tys. nauczycieli w Polsce otrzymało specjalny bon o wartości 2 tys. 500 zł na zakup komputera lub laptopa.

Cieszyli się rodzice, dzieci i nauczyciele, którzy nieświadomi luki w programie dedykowanym dla nich a przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego, teraz mogą płacić podatek od darowizny (sprzętu komputerowego). Sprawą zajęła się skarbówka.

Pułapka w programie rządowym

Uchwalając przepisy dotyczące komputerów/laptopów, poprzedni rząd niestety nie założył zwolnienia rodziców oraz pedagogów z opłacenia podatku PIT. Jak twierdzi resort finansów, projekt tej ustawy nie był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych ani konsultacji publicznych czy opiniowania. Takie działania ówczesnego rządu sprawiły, że w przepisach powstała luka, którą teraz weryfikują urzędnicy skarbówki.

Jako, że wartość laptopa oraz bonu na zakup sprzętu komputerowego jest przychodem w rozumieniu przepisów ustawy PIT, a nie zostało uwzględnione zwolnienie podatkowe, to taka darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. 

W obecnym stanie prawnym podatnik, który na podstawie ustawy o wsparciu otrzymał na własność w 2023 r. laptopa albo bon na zakup laptopa, uzyskuje podatkowy przychód w rozumieniu ustawy PIT. Zatem wartość tego świadczenia podlega obowiązkowi wykazania (wraz z pozostałymi przychodami) w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za 2023 r. i opodatkowania" - cytujemy oświadczenie resortu finansów z serwisu Fakt

Jakie będzie rozwiązanie tego problemu?

Rodzice oraz nauczyciele nie będą jednak zmuszeni do uwzględniania laptopów w rozliczeniu podatkowym. Resort finansów przygotował projekt nowych przepisów, w którym zaniechany zostanie pobór podatku dochodowego od osób fizycznych obdarowanych od państwa laptopami czy bonem na zakup sprzętu komputerowego. Projekt został skierowany do konsultacji. Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla wejścia w życie nowelizacji.

Źródło: Fakt