Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > "Babciowe" coraz bliżej. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie dla rodziców
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.03.2024 18:36

"Babciowe" coraz bliżej. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie dla rodziców

pieniądze
Fot. redakcja BiznesInfo

Z dnia na dzień znamy coraz więcej szczegółów dotyczących wypłaty tzw. “babciowego”. Rząd powoli odsłania karty i wiele wskazuje na to, że zamierza spełnić swoją obietnicę daną jeszcze przed wyborami. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rodzice chcący wrócić do pracy, mimo posiadania małego dziecka. Projekt zakłada aż trzy formy wsparcia, w ramach których od państwa będzie można uzyskać nawet 1,5 tys. zł miesięcznie.

"Babciowe" coraz bliżej. Rząd zdradza szczegóły

Tzw. babciowe miało być odpowiedzią Koalicji Obywatelskiej na sztandarowy program PiS, czyli Rodzina 500 plus, który od początku roku gwarantuje już nie 500, a 800 złotych na każde dziecko. Oczywiście, Donald Tusk i jego ekipa zapowiadali, że tego, co dali ich poprzednicy, nie odbiorą, jednak nie da się nie odnieść wrażenia, że obecni rządzący także chcieli mieć swój projekt i zdaje się, że prace są już na finiszu. 

Tak naprawdę propozycja, która teraz jest już propozycją całego koalicyjnego rządu, nosi nazwę “Aktywny Rodzic” i dedykowana jest także rodzinom z dziećmi, ale nie wszystkim. Jak ostatnio wyjawiono, propozycja ma mieć kilka wersji, zakładających różne scenariusze i warianty. Formy pomocy będą zatem trzy, a każda z nich wydaje się być na swój sposób interesująca. Wyjaśniamy, co proponuje się w ramach “babciowego”.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Trzy warianty pomocy dla rodzin z dzieckiem

Podstawowa wersja “Aktywnego Rodzica” zakłada taką sytuację, w której pracuje oboje rodziców, przez co zmuszeni są oni korzystać z pomocy opiekunki lub bliskiej osoby w opiece nad dzieckiem. Wówczas rodzice musieliby zawrzeć umowę z osobą opiekującą się dzieckiem, a później na jej podstawie byłoby wypłacone świadczenie wynoszące 1,5 tys. zł.

Druga wersja z kolei bierze pod uwagę sytuację, w której dziecko chodzi do żłobka i wtedy zamiast żłobkowego w wysokości 400 złotych, rodzina otrzymywałaby 1,5 tys. zł.

ZOBACZ: Emeryci zacierają ręce, bon senioralny coraz bliżej. Mogą otrzymać ponad 2 tys. zł

Trzeci wariant to ten, w którym jeden z rodziców nie pracuje i zostaje w domu, a wtedy bez względu na liczbę posiadanych dzieci, mógłby skorzystać z dodatku 500 zł z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (obecnie jest to świadczenie przyznawane od drugiego dziecka).

Jeśli chodzi o aktywność zawodową, zaliczałyby się do niej praca na etacie lub w ramach umowy zlecenia, a także działalność gospodarcza i działalność rolnicza. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje aktualnie nad sposobami weryfikacji zatrudnienia.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada swoje projekty

Prawo i Sprawiedliwość także posiada swoją własną wersję “babciowego” oraz innych ustaw, które Koalicja Obywatelska obiecała w ramach swoich 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Niestety, ich szczegóły nie są na razie znane.

Projekt ustawy rządowej zakłada natomiast, że w przypadku przerwy od pracy, która będzie trwała dłużej niż miesiąc, wypłata świadczenia zostanie wstrzymana. Według wcześniejszych zapowiedzi, wypłaty mogłyby trafić na konta uprawnionych jeszcze w ostatnim kwartale 2024 r.

Źródło: Polsat News, gov.pl