Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatni moment na przelewy. Później pieniądze nie dotrą na czas
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.03.2024 11:16

Ostatni moment na przelewy. Później pieniądze nie dotrą na czas

laptop karta
Fot. Pixabay/rupixen

Ważna wiadomość dla wszystkich osób, planujących wysyłkę pieniędzy. W święta wielkanocne system rozliczeń międzybankowych będzie działał w niestandardowym trybie. Nie zdziwmy się więc, jeśli nasze przelewy nie dotrą do odbiorcy na czas, a my poniesiemy przykre konsekwencje. Na szczęście, jest jeszcze opcja awaryjna. Ta zapewne uratuje niejednego zapominalskiego.

Ostatni dzwonek na zlecenie przelewów

Święta Wielkanocne tuż, tuż. Wielu z nas myśli tylko o tym, by domknąć wszystkie sprawy i udać się na wymarzony świąteczny urlop. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się swojej liście obowiązków, bo na załatwienie pewnych rzeczy zostało już naprawdę niewiele czasu.

Większość Polaków w tym intensywnym czasie nie myśli już o sprawach przyziemnych, takich jak np. finanse, ale takie podejście może zaprowadzić nas na manowce. Banki, podobnie jak większość instytucji, także na swój sposób będą świętować Wielkanoc, wprowadzając np. niestandardowe godziny pracy czy zmieniając sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych.

W ramach zmian, systemy Elixir i Elixir Euro przejdą na tryb ekstraordynaryjny, co oznacza, że terminowe płatności mogą mieć inny harmonogram niż zazwyczaj. Jeżeli więc zależy nam na tym, by pieniądze wyszły z banku tak, jak zaplanowaliśmy i na czas trafiły do odbiorcy, pomocne może okazać się rozważenie skorzystania z Express Elixiru. Ten działa, ku radości zapominalskich, także w dni świąteczne.

Część emerytów musi wybierać. "Przysługuje tylko jeden z tych dodatków"

System Elixir będzie miał świąteczną przerwę

Dziennik “Super Express” przypomina, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są na ogół w czasie jednej z trzech sesji, które w dni robocze wyznaczone są na godziny 9:30, 13:30 oraz 16:00. Co innego jednak, jeśli chodzi o dni ustawowo wolne od pracy. Następny taki przypada właśnie w poniedziałek 1 kwietnia. O czym trzeba pamiętać?

ZOBACZ: To koniec darmowego Blika. Pierwszy bank wprowadza dodatkowe opłaty

Choć system Elixir funkcjonuje w piątek (29 marca) tak samo, jak zwykle, przelewy, które wyjdą z banków po godzinie 16:00, dotrą do odbiorcy dopiero we wtorek (2 kwietnia). Na szczęście, spóźnialscy będą mogli liczyć jeszcze na usługę Express Elixir. Ona uratuje zapewne wiele osób.

Zapomniałeś o przelewie? Ratunkiem Express Elixir

Zanim wyjaśnimy jeszcze, na czym polega sam Express Elixir, nadmieńmy także, że kłopoty mogą mieć chcący skorzystać jeszcze dziś z systemu Euro Elixir, który rozlicza przelewy w euro. Przerwa w jego działaniu obejmie również piątek (29 marca), co ma związek z obchodzonym w wielu państwach Europy tzw. bank holiday. Na realizację przelewów w unijnej walucie trzeba będzie poczekać aż do wtorku (2 kwietnia).

Jeśli zaś chodzi o wspomniany Express Elixir, on działa niezależnie od przerw świątecznych, czyli 24h/dobę przez 365 dni w roku. Dzięki niemu w kilka sekund przelejemy pieniądze między rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Oczywiście, Express Elixir w większości banków jest dodatkowo płatny, ale są to niewielkie kwoty (2-5 złotych). Stawka ustalana jest przez każdy bank indywidualnie i powinna znaleźć się w tabelach opłat i prowizji danej instytucji.

Źródło: SE