Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Oszczędności

Oszczędności

pieniądze
29.03.2024 22:48 Kwota wolna od podatku Belki. Podano szczegóły

W tym miesiącu Polaków spotkało rozczarowanie związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku dochodowego. Teraz jednak Ministerstwo Finansów zapowiedziało pewną alternatywę. Nowy kwota ma się pojawić, ale inna, niż wszyscy się spodziewali.

Seniorki
12.03.2024 12:02 Banalnie prosty sposób na oszczędzanie. Seniorzy powinni to wiedzieć

Wielu polskich seniorów ma dość trudną sytuację finansową. Wypłaty w postaci rent czy emerytur często są niewysokie i nie wystarczają na zapewnienie sobie podstawowych potrzeb. Jak się okazuje, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu osoby po ukończeniu 60. roku życia będą mogły sporo zaoszczędzić. Sposób jest banalnie prosty.

pieniądze
08.03.2024 08:44 To urządzenie pożera najwięcej prądu. Większość Polaków o tym nie wie

Niemal każdy z nas co miesiąc płaci gigantyczne rachunki za prąd. Wielu z nas nie wie, że w domu mamy elektronicznego ”złodzieja”. Które urządzenie pobiera najwięcej prądu?

sklep Biedronka
02.02.2024 11:59 Tłumy ruszyły do Biedronki, właśnie się zaczęło. Ceny kilkuset produktów poszły w dół

W wielkiej promocji Biedronki na koniec tygodnia, na łeb na szyję poleciały ceny aż 360 produktów. Dyskont wprowadził również inne przeceny, w tym vouchery na zakupy. Z jakich atrakcyjnych ofert mogą mogą skorzystać posiadacze karty Moja Biedronka?

Pieniądze
31.01.2024 21:22 Planują obniżkę składki zdrowotnej w 2024 roku. Nawet 900 zł oszczędności miesięcznie

Wiele wskazuje na to, że wielu Polaków będzie mogło liczyć na obniżkę składki zdrowotnej w 2024 roku. Chodzi dokładnie o to, by przywrócić zasady, które obowiązywały jeszcze przed Polskim Ładem. Taka propozycja padła ze strony koalicji rządowej i z pewnością ucieszyłaby sporą część osób.  

skarbonka
17.01.2024 18:47 Konsolidacja chwilówek jako skuteczna pomoc w zarządzaniu długiem

Chwilówki pomagają sprostać nagłym wyzwaniom finansowym. Paradoksalnie jednak są częstą przyczyną problemów, prowadzących do tzw. pętli zadłużenia, w której nieustannie kumulują się coraz to nowe zobowiązania. Aby wyjść z błędnego koła, warto skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak np. konsolidacja chwilówek.

karta moja biedronka i pieniądze
09.01.2024 22:50 Ważna wiadomość dla użytkowników karty Moja Biedronka. Wyjścia są trzy

Po ostatniej aktualizacji w aplikacji Biedronki znajdziemy kilka nowości. Z tej okazji Biedronka przypomina: w tej sytuacji wyjścia są trzy. Wiemy też, co zrobić, kiedy karta ulegnie zniszczeniu.

pieniadze-gotowka-kalendarz
16.12.2023 11:36 W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie

Do momentu, w którym rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT", zostały zaledwie dwa miesiące. Wielu Polaków już teraz przeszukuje internet w celu znalezienia informacji na temat sposobów, by jak najbardziej obniżyć swój podatek. Jednym z takich “trików”, jak określa to portal Business Insider, jest ulga na IKZE, która pozwala zaoszczędzić nawet 4 tys. zł. W jaki sposób?

portfel-oszczednosci-kobieta
05.12.2023 09:46 Miliony Polaków oszczędzają w ten sposób. Pieniądze wypłaciło już 430 tys. osób

Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tworzony wspólnie przez pracownika, pracodawcę i państwo.  W listopadzie w programie uczestniczyło już 3,37 miliona osób z blisko 315 tysięcy podmiotów. Teraz Interia Biznes informuje, że od początku funkcjonowania PPK pieniądze wypłaciło poprzez tzw. zwrot już 430 tys. osób. Dlaczego Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi, że ma to “słodko-gorzki smak”? 

telefon
30.11.2023 17:50 Nowa funkcja mObywatel. Można oszczędzić sporo pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważnym aspektem dla wielu Polaków. Karta Dużej Rodziny to dokument, dzięki zapewnia rodzinom różne zniżki. Dużym ułatwieniem jest to, że możemy korzystać z jej elektronicznej wersji w aplikacji mObywatel.

pieniadze-gotowka-kalkulator
28.11.2023 19:25 Skarbówka będzie oddawała pieniądze. Do zwrotu nawet 2663,04 zł

W 2012 roku katalog opcji związanych z dobrowolnym oszczędzaniem na emeryturę został poszerzony o nowy produkt – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, w skrócie: IKZE. Osoba, która w ciągu roku wpłaca na konto określoną sumę, ma szansę otrzymać zwrot w wys. nawet 2663,04 zł – czytamy na portalu superbiz.se.pl.

Bankomat
20.11.2023 20:41 Złe wieści dla osób, które od 2016 r. oszczędzały na lokatach. Tyle stracili Polacy

Złe wieści dla osób, które od 2016 roku oszczędzały środki na lokatach bankowych. Jak wynika z najnowszej analizy HREIT - takie odkładanie pieniędzy przyniosło całkiem spore straty.

prad-kable-ladowanie-pieniadze
13.11.2023 15:33 Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Wystarczy kilka kroków, by płacić mniej

Pierwsza kwestia – wszyscy dostawcy prądu złożyli już wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o ustalenie nowych taryf na 2024 rok – na razie pozostaje nam czekać na decyzję w tej sprawie. Druga kwestia – jeśli mechanizmy mrożenia cen energii zostaną wygaszone, od stycznia część gospodarstw domowych może czekać wzrost cen energii elektrycznej nawet o 68 proc. Co w obliczu tych niepokojących informacji może zrobić statystyczny Kowalski, by rachunki za prąd nie były aż tak dotkliwe?

pieniądze
14.10.2023 21:46 Jak zainwestować 5 000 zł, aby jak najszybciej podwoić tę kwotę?

Zainwestowanie 5 000 zł może stać się ciekawą przygodą, zwłaszcza gdy jesteś otwarty na nietuzinkowe pomysły inwestycyjne. Oto kilka propozycji, od sprawdzonych metod po te bardziej ryzykowne, które mogą pomóc Tobie pomnożyć oszczędności.

pieniądze-kalendarz-banknoty-termin-biznesinfo
13.06.2023 11:55 Wielu Polaków powinno dopilnować tego terminu. Jeśli nie złożą dokumentu, będą płacić więcej za prąd

W tym roku limit zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh rocznie – skutkuje on zamrożeniem cen energii na poziomie ubiegłorocznym. Niektóre grupy mogą jednak skorzystać z podwyższonych limitów. W tym celu konieczne jest dostarczenie swojemu dostawcy energii specjalnego oświadczenia. Należy to zrobić do 30 czerwca – wnioski składane po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

pieniądze-gotówka
19.04.2023 09:28 „Europejska emerytura” dla Polaków. Rząd podjął decyzję, nowe rozwiązanie ma zasilić budżety seniorów

We wtorek 18 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych, w skrócie – OIPE. Tzw. europejska emerytura stanowi odpowiedź UE na problem niskiego zainteresowania odkładaniem pieniędzy na jesień życia. 

pieniądze-gotówka
17.04.2023 08:33 Prezent od państwa dla ponad 1,7 mln Polaków. Każdy z nich dostał na konto 240 zł

Ponad 1,7 mln Polaków należących do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) otrzymało od państwa dopłaty roczne za 2022 rok. Łącznie przelano 410,3 mln zł – każdy uczestnik, który spełnił warunek wpłat o odpowiedniej wysokości, otrzymał dodatkowe 240 zł. Osobom, które zostały automatycznie zapisane do PPK w tym roku, nie przysługuje dopłata roczna za ubiegły rok.

pieniądze-gotówka-senior
22.03.2023 13:37 Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu

We wtorek 21 marca rząd przyjął projekt ustawy (teraz trafi on do Sejmu), który zakłada stworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). W tym systemie znajdą się wszystkie informacje o oszczędnościach emerytalnych Polaków i wysokości ich przyszłych świadczeń. W latach 2022-2031 budżet państwa zamierza przeznaczyć na cel funkcjonowania CIE maksymalnie 215 mln zł. Tymczasem dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego przyznaje, że problemem w naszym kraju wcale nie jest brak dostępu do tego typu informacji. A zatem?

pieniądze
16.03.2023 15:08 Tysiące Polaków mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Od lipca rusza program mieszkaniowy

Od 1 lipca rusza program “Pierwsze mieszkanie”. Jednym z jego elementów jest specjalne konto mieszkaniowe. 

gotówka
16.03.2023 13:49 PPK może się opłacać. Mężczyzna w niecałe 4 lata uzbierał ponad 650 tys. zł

W ostatnim czasie kilka milionów Polaków musiało zdecydować, czy zechcą odkładać pieniądze na emeryturę w ramach PPK. W marcu około 8 mln pracowników zostało automatycznie zapisanych do programu. Jak się okazuje, niektórzy z nich w zamian za potrącanie niewielkiej części wynagrodzenia, mogą liczyć na spore oszczędności.

prąd-gniazdko-ceny prądu-drogi prąd-iberion
23.02.2023 14:54 Na cenach energii zaoszczędzimy w tym roku ok. 2 tys. zł. Niektórzy jeszcze więcej

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) informuje, że w tym roku przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi na rachunkach za prąd ok. 2 tys. zł.  Na jeszcze większe oszczędności mogą liczyć rodziny wielodzietne, rolnicy, a także osoby z niepełnosprawnością. To efekt rozwiązań wprowadzonych w ramach Tarczy Solidarnościowej.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
23.01.2023 12:50 Indywidualni klienci będą mogli kupować złoto od KGHM

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot poinformował, że spółka rozpoczyna prace nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym klientom. Na razie mowa jest o sztabkach złota, monety nie są wykluczone, ale znajdują się w gestii ewentualnych rozważań KGHM.

Salon kosmetyczny
11.12.2022 13:39 Polacy oszczędzają, a salony kosmetyczne na najlepszej pozycji

Trwający kryzys gospodarczy wydaje się nie wpływać na branżę beauty. Tak wynika z danych BIG InfoMonitor i bazy BIK. Sytuacja tego sektora jest stabilna w porównaniu z innymi.W porównaniu z innymi sektorami gospodarki, salony kosmetyczne i fryzjerskie radzą sobie najlepiej z trwającymi problemami ekonomicznymi. Ich zaległe zadłużenie, jak podaje portal money.pl, wzrosło w październiku o 7,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.W innych branżach jest dużo gorzej. Najbardziej zadłużenie wzrosło w sektorze napraw sprzętu komputerowego i artykułów AGD - o ponad 160 proc. Sektor rozrywkowy zwiększył swoje zadłużenie do 45 proc., zaś transport o 14 proc.

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policja
19.10.2022 18:35 Bank oferuje rekordową lokatę. Jest oprocentowana na 8,5%

W tych niepewnych czasach, gdy świat zmaga się z wieloma kryzysami, wiele osób zastanawia się, gdzie ulokować swoje oszczędności. Jak je uchronić przed inflacją. Jak nie stracić. Jak zarobić dodatkowe pieniądze.Nie będziemy w tym artykule dawać porad gdzie inwestować swoje pieniądze. Czy w metale szlachetne, kryptowaluty, NFT, nieruchomości, czy też akcje spółek, które odnotowują teraz rekordowe spadki.Dla wielu te niskie ceny akcji to właśnie świetna okazja. Ryzyko jest jednak spore. Nikt nie wie jak nisko ceny akcji np. spółek technologicznych takich jak Meta, Amazon, Apple, Tesla, Alphabet jeszcze spadną. Gdzie jest dno.Większość Polaków „gra” bezpiecznie. Dlatego ogromną popularnością w Polsce cieszy się odkładanie gotówki na różnego rodzaju lokatach.

Zdjęcie ilustracyjne: pieniądze
13.10.2022 12:34 Polacy zabierają pieniądze z funduszy, we wrześniu zniknął 1 mld zł

Fundusze TFI we wrześniu straciły miliard złotych. Tak słaby bilans wynika z tego, że Polacy masowo wycofywali swoje pieniądze z funduszy. Bilans dla całego sektora jest coraz gorszy. Analiza przeprowadzona przez portal analizy.pl wykazuje, że we wrześniu Polacy zabrali z funduszy TFI łącznie 1 mld zł. Bilans dla branży jest coraz gorszy, ponieważ wrzesień jest już dwunastym miesiące z rzędu, kiedy z funduszy odpłynęło więcej pieniędzy, niż przybyło.

spirala długów
22.03.2022 08:31 Jak wyjść ze spirali długów i odzyskać płynność finansową?

Kolejny miesiąc zwlekasz z opłatami a ponaglenia z informacją o odsetkach za przekroczenie terminu płatności nie przestają przychodzić? Ciągle jesteś zmuszony decydować, które zakupy są teraz najpotrzebniejsze? Nie możesz sobie pozwolić na żadne nadprogramowe wydatki, bo musisz spłacić pożyczkę? Sprawdź jak zmienić tę z pozoru beznadziejną sytuację i jak wrócić do życia bez długów.

bonus za ZUS
22.03.2022 08:31 Jak zyskać bonus za ZUS?

Obowiązek opłacania składek ZUS dotyka każdego właściciela firmy. Dzięki promocji, jaką uruchomił teraz Idea Bank, przez 6 miesięcy można zyskać nawet 10% zwrotu za składki ZUS (nie więcej niż 50 zł miesięcznie). >Szczegóły promocji<