BiznesINFO.pl > Oszczędności

Oszczędności

pieniądze-kalendarz-banknoty-termin-biznesinfo
13.06.2023 11:55 Wielu Polaków powinno dopilnować tego terminu. Jeśli nie złożą dokumentu, będą płacić więcej za prąd

W tym roku limit zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh rocznie – skutkuje on zamrożeniem cen energii na poziomie ubiegłorocznym. Niektóre grupy mogą jednak skorzystać z podwyższonych limitów. W tym celu konieczne jest dostarczenie swojemu dostawcy energii specjalnego oświadczenia. Należy to zrobić do 30 czerwca – wnioski składane po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

pieniądze-gotówka
19.04.2023 09:28 „Europejska emerytura” dla Polaków. Rząd podjął decyzję, nowe rozwiązanie ma zasilić budżety seniorów

We wtorek 18 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych, w skrócie – OIPE. Tzw. europejska emerytura stanowi odpowiedź UE na problem niskiego zainteresowania odkładaniem pieniędzy na jesień życia. 

pieniądze-gotówka
17.04.2023 08:33 Prezent od państwa dla ponad 1,7 mln Polaków. Każdy z nich dostał na konto 240 zł

Ponad 1,7 mln Polaków należących do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) otrzymało od państwa dopłaty roczne za 2022 rok. Łącznie przelano 410,3 mln zł – każdy uczestnik, który spełnił warunek wpłat o odpowiedniej wysokości, otrzymał dodatkowe 240 zł. Osobom, które zostały automatycznie zapisane do PPK w tym roku, nie przysługuje dopłata roczna za ubiegły rok.

pieniądze-gotówka-senior
22.03.2023 13:37 Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu

We wtorek 21 marca rząd przyjął projekt ustawy (teraz trafi on do Sejmu), który zakłada stworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). W tym systemie znajdą się wszystkie informacje o oszczędnościach emerytalnych Polaków i wysokości ich przyszłych świadczeń. W latach 2022-2031 budżet państwa zamierza przeznaczyć na cel funkcjonowania CIE maksymalnie 215 mln zł. Tymczasem dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego przyznaje, że problemem w naszym kraju wcale nie jest brak dostępu do tego typu informacji. A zatem?

pieniądze
16.03.2023 15:08 Tysiące Polaków mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Od lipca rusza program mieszkaniowy

Od 1 lipca rusza program “Pierwsze mieszkanie”. Jednym z jego elementów jest specjalne konto mieszkaniowe. 

gotówka
16.03.2023 13:49 PPK może się opłacać. Mężczyzna w niecałe 4 lata uzbierał ponad 650 tys. zł

W ostatnim czasie kilka milionów Polaków musiało zdecydować, czy zechcą odkładać pieniądze na emeryturę w ramach PPK. W marcu około 8 mln pracowników zostało automatycznie zapisanych do programu. Jak się okazuje, niektórzy z nich w zamian za potrącanie niewielkiej części wynagrodzenia, mogą liczyć na spore oszczędności.

prąd-gniazdko-ceny prądu-drogi prąd-iberion
23.02.2023 14:54 Na cenach energii zaoszczędzimy w tym roku ok. 2 tys. zł. Niektórzy jeszcze więcej

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) informuje, że w tym roku przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi na rachunkach za prąd ok. 2 tys. zł.  Na jeszcze większe oszczędności mogą liczyć rodziny wielodzietne, rolnicy, a także osoby z niepełnosprawnością. To efekt rozwiązań wprowadzonych w ramach Tarczy Solidarnościowej.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
23.01.2023 12:50 Indywidualni klienci będą mogli kupować złoto od KGHM

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot poinformował, że spółka rozpoczyna prace nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym klientom. Na razie mowa jest o sztabkach złota, monety nie są wykluczone, ale znajdują się w gestii ewentualnych rozważań KGHM.

Salon kosmetyczny
11.12.2022 13:39 Polacy oszczędzają, a salony kosmetyczne na najlepszej pozycji

Trwający kryzys gospodarczy wydaje się nie wpływać na branżę beauty. Tak wynika z danych BIG InfoMonitor i bazy BIK. Sytuacja tego sektora jest stabilna w porównaniu z innymi.W porównaniu z innymi sektorami gospodarki, salony kosmetyczne i fryzjerskie radzą sobie najlepiej z trwającymi problemami ekonomicznymi. Ich zaległe zadłużenie, jak podaje portal money.pl, wzrosło w październiku o 7,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.W innych branżach jest dużo gorzej. Najbardziej zadłużenie wzrosło w sektorze napraw sprzętu komputerowego i artykułów AGD - o ponad 160 proc. Sektor rozrywkowy zwiększył swoje zadłużenie do 45 proc., zaś transport o 14 proc.

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policja
19.10.2022 18:35 Bank oferuje rekordową lokatę. Jest oprocentowana na 8,5%

W tych niepewnych czasach, gdy świat zmaga się z wieloma kryzysami, wiele osób zastanawia się, gdzie ulokować swoje oszczędności. Jak je uchronić przed inflacją. Jak nie stracić. Jak zarobić dodatkowe pieniądze.Nie będziemy w tym artykule dawać porad gdzie inwestować swoje pieniądze. Czy w metale szlachetne, kryptowaluty, NFT, nieruchomości, czy też akcje spółek, które odnotowują teraz rekordowe spadki.Dla wielu te niskie ceny akcji to właśnie świetna okazja. Ryzyko jest jednak spore. Nikt nie wie jak nisko ceny akcji np. spółek technologicznych takich jak Meta, Amazon, Apple, Tesla, Alphabet jeszcze spadną. Gdzie jest dno.Większość Polaków „gra” bezpiecznie. Dlatego ogromną popularnością w Polsce cieszy się odkładanie gotówki na różnego rodzaju lokatach.

Zdjęcie ilustracyjne: pieniądze
13.10.2022 12:34 Polacy zabierają pieniądze z funduszy, we wrześniu zniknął 1 mld zł

Fundusze TFI we wrześniu straciły miliard złotych. Tak słaby bilans wynika z tego, że Polacy masowo wycofywali swoje pieniądze z funduszy. Bilans dla całego sektora jest coraz gorszy. Analiza przeprowadzona przez portal analizy.pl wykazuje, że we wrześniu Polacy zabrali z funduszy TFI łącznie 1 mld zł. Bilans dla branży jest coraz gorszy, ponieważ wrzesień jest już dwunastym miesiące z rzędu, kiedy z funduszy odpłynęło więcej pieniędzy, niż przybyło.

pieniądze-babcia-biznesinfo
22.03.2022 09:32 Oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski. Powołują się na zagrożenie bezpieczeństwa

CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski. Rozsyłają przy tym wiadomości e-mail informujące o braku aktywacji usługi bezpieczeństwa. Dołączają w nich link, który prowadzi do fałszywej strony udającej serwis ING. Podanie danych logowania do bankowości może skutkować utratą pieniędzy z konta.

pieniądze (3)
22.03.2022 09:30 Nawet 3 tys. zł zwrotu od skarbówki. Wystarczy do końca roku założyć konto IKZE

Osoby oszczędzające na emeryturę w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), mogą uzyskać maksymalnie 3 tys. zł ulgi podatkowej. Z możliwości odliczenia za 2021 rok można będzie skorzystać tylko wtedy, jeśli pieniądze zostaną wpłacone na konto do końca roku. Za kilka miesięcy inwestycję w IKZE będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Przełoży się to na oszczędność rzędu paru tysięcy złotych. Stanie się tak pod warunkiem, że zdążymy założyć konto do końca bieżącego roku.Chociaż IKZE w dużej mierze oparte są na rozwiązaniach przyjętych w funkcjonujących już IKE, to należy zwrócić uwagę zasadniczą różnicę, jaka ma miejsce w regulacjach dotyczących opodatkowania. W IKZE zastosowano preferencję podatkową polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na to konto. Na IKZE może gromadzić oszczędności wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie ma możliwości prowadzenia wspólnego konta IKZE np. dla małżonków.

Pxhere CC0
22.03.2022 09:22 Inflacja galopuje w zatrważającym tempie. By żyć jak przed rokiem, wydajemy 700 zł więcej

Inflacja plądruje portfele Polaków, a może być jeszcze gorzej. Eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju ostrzegają, że jeżeli tendencja wzrostu cen się utrzyma to przeciętny Polak będzie musiał dołożyć 700 zł, aby żyć na takim poziomie, jak przed rokiem. NBP jest świadomy problemu, ale nie reaguje, na czym korzysta rząd.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi inflacja w PolsceKto jest w najgorszej sytuacjiJakie korzyści dzięki temu odnosi państwo

Polacy wycofują oszczędności z banków
22.03.2022 09:18 Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Mija rok od rekordowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Od tamtego czasu trzymanie swoich oszczędności w bankach stało się kompletnie nieopłacalne. Polacy szukają alternatyw. Sporą popularnością cieszy się szczególnie jedna opcja, ale nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić. Z tego artykułu dowiesz się:Trzymanie oszczędności w bankach od roku jest kompletnie nieopłacalneNa jakie alternatywy stawiają PolacyJak opcja cieszy się dużym wzięciem, choć nie każdego na nią stać

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:16 Polacy nie zamierzają oszczędzać. Odkładamy coraz mniej

Jak to się dzieje, że mimo zarabiania coraz większych sum, Polacy zaczęli oszczędzać coraz mniej pieniędzy? Jeszcze do 2001 roku należeliśmy do najbardziej oszczędnych narodowów Europy, by w 2018 rok dołączyć do tych państw, których mieszkańcy nie odkładają pieniędzy. Dane zebrane przez Eurostat są bezwzględne i alarmujące. Czy mamy poważny problem? Okazuje się, że w trzecim kwartale 2018 roku oszczędności stanowiły... 0,73 proc. dochodów rozporządzalnych polskich gospodarstw domowych. To najniższy wynik od 7 lat. Wydawałoby się, że Polacy wydają najwięcej w ostatnim kwartale roku, kiedy to zgodnie z tradycją obchodzimy święta Bożego Narodzenia, co wiąże się z licznymi przygotowaniami oraz kupowaniem prezentów najbliższych. Nie jest to jednak prawda. Polacy wydają najwięcej pieniędzy w... pierwszym kwartale każdego roku, a ów schemat powtarza się od 15 lat. Alarmujące jest to, że w tym okresie wydajemy nawet więcej niż zarabiamy, co kończy się oczyszczaniem się z oszczędności, a nawet sięganiem po pożyczki oraz kredyty, zarówno te od instytutcji finansowych, jak i od znajomych. Może się to wydawać dziwne, ale z biegiem roku oszczędzamy coraz bardziej. Najwięcej oszczędności gromadzimy w ostatnim kwartale, czyli w okresie kiedy między innymi obchodzimy Święta. Z danych Eurostatu wynika, że Polacy stali się jednymi z najmniej oszczędnych narodów. W tym niechlubnym rankingu wyprzedzają nas "jedynie" Hiszpanie oraz Portugalczycy, którzy często żyją ponad stan i chętnie korzystają z kredytów. Warto podkreślić, że Polacy nie skorzystali z możliwości odkłania pieniędzy w zwiążku z programem 500 Plus. Dodatkowe środki zagwarantowane przez rząd nasi rodacy zdecydowali się wykorzystać na zakupy.