Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ekologiczne domy – jak obniżyć rachunki?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:31

Ekologiczne domy – jak obniżyć rachunki?

Domy energooszczędne
Canva

Warto zdecydować się na budowę ekologicznego domu, ponieważ jest to po prostu opłacalne. Koszt inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami jest średnio wyższy o 5–6%. To oczywiście wciąż są spore kwoty, ale szybko zwracają się, gdyż zużycie energii jest kilkukrotnie niższe. Przy budowie energooszczędnego domu trzeba zachować kilka kluczowych zasad, korzystać z materiałów wysokiej jakości i spełnić normy WT. Od 2021 roku regulacje ulegną zaostrzeniu.

Jakie wymagania zawiera standard energetyczny WT 2021?

Nowo budowane ekologiczne domy będą jeszcze bardziej energooszczędne, gdyż od 2021 roku developerów będą obowiązywać normy WT 2021. Na ich podstawie inwestor jest zobowiązany korzystać z takich technologii i materiałów budowlanych, które umożliwią nieprzekroczenie dopuszczalnych, zaostrzonych wartości przenikania ciepła U. Dla ścian zewnętrznych współczynnik nie może przekroczyć 0,2 W/m2K (w obecnym roku wciąż obowiązuje współczynnik do 0,23 W/m2K), dla zwykłych okien i drzwi balkonowych 0,9 W/m2K (z 1,1 W/m2K), dla okien połaciowych 1,1 W/m2K (z 1,3 W/m2K). Jak podaje serwis instalacjebudowlane.pl, obniżeniu do minimum 70 kWh/m2·rok ulegnie także wartość współczynnika Ep, który określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. 

Warunki związane z WT 2021:

  • owe wymagania dotyczą inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku;

  • obostrzeniami objęte zostaną także budynki, które będą rozbudowywane i modernizowane;

  • każdy niezrealizowany projekt stworzony pod stare normy trzeba będzie dopasować do nowych regulacji.

Jak zbudować dom energooszczędny?

Przy budowie energooszczędnego domu powinno się korzystać z kilku uniwersalnych zasad.

Prostota: Zaleca się wybierać proste konstrukcje oparte na planie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem. Wszelkie wnęki takie jak lobby, balkony i lukarny to elementy, które powodują „uciekanie” ciepła. Oczywiście trzeba odpowiednio to wyważyć, ponieważ takie miejsca są atrakcyjne i mile widziane.

Jakość i rodzaj materiałów: Przy wyborze materiałów budowlanych powinno się sprawdzać współczynnik przenikania ciepła. Najlepsze z nich to płyty z okładziną PIR o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym U=0,02 W/m2, wełna mineralna (U=0,042 W/m2) i styropian (U =0,04 W/m2). 

Wentylacja: Istotna dla zwiększenia energooszczędności budynku jest instalacja wysokiej jakości systemu wentylacji. Przez wentylację grawitacyjną traci się nawet 50% ciepła – podaje dobredomy.pl. Energooszczędny dom należy wyposażyć w mechaniczny system wentylacji posiadający rekuperator, który odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. 

Nowoczesne okna i przemyślany układ pomieszczeń: Okna powinny być szczelne, z reguły umieszczone w południowej części domu. W użytkowych pomieszczeniach takich jak garderoba, garaż czy spiżarnia można z nich zrezygnować. Jednocześnie powyższe pomieszczenia warto zaplanować w północnej części domu. Korzysta się z nich rzadko, dlatego można utrzymywać tam niższą temperaturę.

Wyposażenie domu energooszczędnego

Rachunki za prąd można obniżyć nie tylko przez budowę szczelnego domu trzymającego ciepło, ale także przez wybór urządzeń elektrycznych o niskim poborze mocy. Dużym ułatwieniem przy zakupie jest system etykietowania wprowadzony na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/30/UE ws. wskazania przez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią. Najistotniejsza jest klasa efektywności energetycznej oznaczona literowo w przedziale 10 klas od A+++ do G. Niektórzy producenci używają także oznaczeń procentowych A-30%, A-20% i A-10% lub A-30, A-20 i A-10. 

Urządzenia AGD a energooszczędność

  • W szczególności na parametry warto zwracać uwagę przy zakupie lodówki (jest uruchomiona przez cały czas i generuje duże rachunki za prąd).

  • W przypadku pralki sprawdza się nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale także wody liczone w 220 standardowych cyklach prania.

  • Czasem zamiast typowej pralki wybierana jest pralko-suszarka, u której ważnym parametrem jest zużycie energii liczone w 160 cyklach suszenia.

  • U zmywarek poza klasą efektywności energetycznej podane jest roczne zużycie energii przy założeniu wykonania 280 cykli zmywania z użyciem zimnej wody.