Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków dostaną dodatkowe pieniądze. Przelewy tuż po świętach
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.03.2024 19:22

Miliony Polaków dostaną dodatkowe pieniądze. Przelewy tuż po świętach

pieniądze
Fot. materiały własne

Kwiecień to miesiąc nie tylko wypłat 13. emerytury, ale także dopłat w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. W tym roku środki zostaną zewidencjonowane do 15 kwietnia i trafią do ponad 2 mln osób. Każda z nich, po spełnieniu określonych warunków, otrzyma ekstra 240 złotych. Podpowiadamy, kto może spodziewać się bonusu.

Państwo wypłaci dopłatę z PPK

Dopłaty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych mają być przynętą dla Polaków, aby ci chętniej myśleli o oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę. Państwo zobowiązuje się, że co rok wypłaci uczestnikom programu dodatkowe 240 zł. Kwiecień jest tym miesiącem, gdy pieniądze spływają na konta uprawnionych.

Warto zaznaczyć, że do PPK pracownik zapisywany jest automatycznie i dopiero jeśli chce zrezygnować z uczestnictwa, składa odpowiednie oświadczenie. Inaczej pracodawca wybiera instytucję, która ma zarządzać PPK, a ona otwiera przypisany do osoby imienny rachunek.

Następnie pracodawca potrąca pracownikowi 2 proc. wynagrodzenia, zaś sam musi dorzucić od siebie kolejne 1,5 proc. Państwo natomiast daje jeszcze 250 zł na start i raz do roku wypłaca wspomniane 240 zł.

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Pieniądze trafią do uprawnionych do 15 kwietnia

Oczywiście, nic nie jest za darmo, dlatego żeby móc dostać od państwa pieniądze, wpłaty podstawowe i dodatkowe pracownika w danym roku muszą wynosić co najmniej 3,5 proc. od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w roku, za który dostaje się dopłatę.

O tym, czy otrzymamy dopłatę roczną, potencjalny beneficjent dowiaduje się do 31 marca. Jeśli ma szczęście i znajduje się na liście, środki pojawią się na jego koncie do 15 kwietnia.

ZOBACZ: 

Dopłatę za 2023 r. otrzymać mogą osoby, które w ub.r. zgromadziły na swoich rachunkach w PPK przynajmniej 732,9 zł, a jeśli uczestnik skorzystał z obniżenia wpłaty podstawowej, kwota wynosi minimum 183,23 zł.

Portal WP zauważa także, że jeśli łączne miesięczne zarobki nie przekraczają 1,2-krotności płacy minimalnej można obniżyć wpłaty do PPK. Wówczas trzeba zgromadzić 25 proc. od 732,9 zł, czyli 183,23 zł.

Ile wyniesie dopłata za 2024 rok?

Rachunki wskazują, że dopłatę za 2024 r. otrzymają z kolei ci, którzy zgromadzą w br. na swoich kontach przynajmniej 890,82 zł. W przypadku osób korzystających z mechanizmu przeznaczonego dla uczestników o niższych dochodach, minimalna wysokość wpłat będzie musiała wynosić 222,71 zł.

Zaznaczmy przy tym, iż w związku z położeniem nacisku na gromadzenie oszczędności na emeryturę, państwo wycofuje bonusy, jeśli uczestnik zdecyduje się wypłacić środki z PPK przed czasem.

Źródło: WP