Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. emerytura z KRUS. Znamy harmonogram wypłat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.03.2024 08:20

13. emerytura z KRUS. Znamy harmonogram wypłat

pieniądze
Fot. materiały własne

Seniorzy z coraz większą niecierpliwością oczekują na wypłatę tegorocznych “trzynastek”. Ta właśnie się rozpoczęła i to nie tylko w ZUS-ie, ale także w Kasach Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przez cały kwiecień na konta beneficjentów spływać będą ekstra środki, na które czekano cały rok. Będzie jednak jeden wyjątek. Niektórzy zobaczą 13. emeryturę jeszcze w marcu. 

Ruszyła wypłata 13. emerytur z ZUS i KRUS

13. emerytura jest świadczeniem, które trafia na konta seniorów już od 2019 roku. Wsparcie to zostało zagwarantowane ustawowo, dlatego wypłacane jest każdego roku wszystkim uprawnionym osobom i to bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. Pieniądze wpływają do emerytów i rencistów zawsze po rocznej waloryzacji, przypadającej na miesiąc marzec. Wysyła je albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych, albo też KRUS.

Jeśli chodzi o drugą z wymienionych instytucji, jest ona uprawniona do wypłacenia “trzynastki” rolnikom. Jak wiadomo, w przypadku ZUS-u ekstra środki zostaną przetransferowane do beneficjentów wraz z kwietniowym standardowym świadczeniem, co oznacza, że niektórzy otrzymają dodatek jeszcze przed Wielkanocą. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w przypadku wypłat z KRUS obowiązują te same, czy też inne terminy.

Wygrał 19 mln zł w Lotto. Trudno uwierzyć, jaki zapłaci podatek

Kiedy KRUS wypłaci "trzynastki"?

Wszyscy rolnicy powinni być ukontentowani faktem, że pieniądze w ramach 13. emerytury trafią do nich już niebawem, a nawet może i dzisiaj (29 marca). Jest tak, ponieważ “trzynastki” z KRUS spłyną do beneficjentów dokładnie w tych samych terminach, co świadczenia z ZUS.

ZOBACZ: Polacy ruszyli do urzędów po nowe świadczenie. Można dostać 3920 zł

W związku z tym rolnicy-emeryci lub renciści, którzy swoje podstawowe emerytury otrzymują 1. dnia miesiąca, zobaczą dodatkowe pieniądze jeszcze przed Wielkanocą. 1 kwietnia to bowiem dzień wolny od pracy, dlatego KRUS wyśle środki w piątek (29 marca). W przypadku pozostałych osób, obowiązywał będzie standardowy kalendarz wypłat: 5, 10, 15, 19 lub też 25 kwietnia.

13. emerytura nie dla wszystkich taka sama

Kto może liczyć na "trzynastkę" z KRUS? Wszyscy rolnicy, mający prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej albo rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. W tym roku wartość 13. emerytury to 1780,96 zł, co oznacza wzrost o 192,52 zł względem roku poprzedniego.

Jak jednak informowaliśmy, nie wszyscy beneficjenci otrzymają właśnie taką “trzynastkę”. Od osób, których świadczenie podstawowe i 13. emerytura przekroczą 2500 zł brutto, skarbówka pobierze podatek w wysokości 213,72 zł. Wówczas ekstra wypłata wyniesie 1406,96 zł na rękę.

Źródło: BiznesInfo, gazeta.pl