Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. emerytura niższa o 200 zł. Wielu seniorów dostanie mniej pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.03.2024 17:21

13. emerytura niższa o 200 zł. Wielu seniorów dostanie mniej pieniędzy

Seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastej emerytury. Wysokość dodatku wynosi tyle samo, co minimalne świadczenie. Nie oznacza to, że każdy senior dostanie dokładnie taką samą wypłatę. Niektórzy bowiem będą mogli liczyć na nieco niższą kwotę. 

Już wkrótce wypłata 13. emerytury

Seniorzy, jak co roku, z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury. Świadczenie jest przyznawane już od 2019 r. i należy się niemal wszystkim emerytom i rencistom. Dodatkowe pieniądze są dla beneficjentów sporym wsparciem, bo większość z nich otrzymuje niewysokie kwoty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze trafią do wszystkich uprawnionych wraz z ich kwietniową wypłatą. Nie wszyscy jednak otrzymają dokładnie taką samą trzynastkę.

Zobacz także: Zmiana czasu coraz bliżej. Wielu Polaków popełnia ten błąd

Fala zmian dla emerytów. Wiadomo, które świadczenia pójdą w górę

Pierwsze wypłaty trafią do seniorów jeszcze przed Wielkanocą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury zgodnie z ustalonym harmonogramem. Trzynastki powinny trafić do seniorów wraz z ich podstawowymi świadczeniami w następujących terminach: 1., 6., 10., 15., 20., i 25. kwietnia Jak się jednak okazuje, ZUS zmienił terminy wypłat i pierwsze trzynaste emerytury trafią do świadczeniobiorców jeszcze przed Wielkanocą. W związku z tym, że 1 kwietnia przypada święto, seniorzy otrzymają pieniądze w piątek 29 marca.

Niektórzy dostaną niższą 13. emeryturę

13. emerytura wynosi tyle, ile emerytura minimalna, czyli 1780,96 złotych brutto. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy beneficjenci otrzymają dokładnie taką samą kwotę świadczenia. Ma to związek z kwotą wolną od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł rocznie. Podzielono ją na 12 miesięcy, co dało 2500 zł brutto. 

Trzynastka nie będzie taka sama dla wszystkich, bo od osób, których świadczenie podstawowe i 13. emerytura przekroczy 2500 zł brutto, fiskus pobierze podatek w wysokości 213,72 zł. Seniorzy otrzymają wówczas 1406,96 zł trzynastki na rękę, a osoby z podstawowym świadczeniem poniżej 2500 zł dostaną 1620,67 zł netto.