Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulga podatkowa dla seniorów. Skorzystają tylko wybrani, można sporo zyskać
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.03.2024 17:41

Ulga podatkowa dla seniorów. Skorzystają tylko wybrani, można sporo zyskać

seniorka pieniądze
Fot. Pixabay/geralt, materiały własne

Dobra wiadomość dla seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ale nadal są aktywni zawodowo. Ich pracowitość może zostać wynagrodzona dzięki specjalnej uldze podatkowej. Uzyskać ją mogą nie tylko zatrudnieni na etacie, ale także posiadający umowę zlecenie lub prowadzący działalność gospodarczą. Wyjaśniamy zatem, kto może liczyć na przywilej i jakie są dokładne warunki.

Ulga podatkowa dla pracujących seniorów

Ulga podatkowa dedykowana specjalnie pracującym seniorom pozwala najstarszym Polakom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ale nadal są aktywni zawodowo, uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego PIT. Jasne jest więc, że chodzi o kobiety po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. Nie mogą oni przy tym pobierać świadczeń takich jak:

  • emerytura lub renta rodzinna z ZUS;
  • emerytura lub renta rodzinna z KRUS;
  • emerytura lub renta rodzinna z mundurowych systemów ubezpieczeń;
  • uposażenie rodzinne lub uposażenie dla sędziego w stanie spoczynku;
  • świadczenie wynikające ze zwolnienia ze służby stałej (funkcjonariusze służb mundurowych) lub świadczenie dla rodzin funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy ponieśli śmierć.

Ponadto, otrzymanie ulgi podatkowej dotyczy nie wszystkich rodzajów przychodów, a jedynie tych ściśle określonych. Suma przychodów zwolnionych z podatku nie może także być wyższa niż wyznaczony ogólnie limit.

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Te warunki trzeba spełnić, by otrzymać ulgę dla seniorów

Seniorzy, którzy pracują, mogą mieć szansę na ulgę podatkową, jeżeli tylko ich przychody związane są z pracą na etacie, umową zlecenie albo zasiłkiem macierzyńskim, a także działalnością gospodarczą opodatkowaną wg skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5-proc. stawką oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

ZOBACZ: Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Trzeba spełnić pewne warunki

Inny warunek mówi o tym, że senior musi podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania przychodów. Jednocześnie ulgi podatkowej nie otrzyma osoba osiągająca przychody np. z tytułu umowy o dzieło, sprzedaży akcji albo najmu prywatnego. Wykluczone z ulgi są również przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wypłata wyższa nawet o 160 zł

Jak już wspomniano, ulga podatkowa tyczy się tylko osób, które nie przekroczą pewnego progu dochodowego. Dla pracujących seniorów jest to 85 528 zł. Jeżeli natomiast kwota zostanie przekroczona, do dochodów podlegających opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową stosuje się kwotę wolną od podatku (30 tys. zł).

Aby uzyskać ulgę podatkową dla pracujących seniorów, należy złożyć oświadczenie na formularzu PIT-2. Zgodnie z dokumentem, pracodawca nie powinien pobierać zaliczek na podatek, co skutkuje wyższym dochodem zatrudnionego.

Przy zatrudnieniu na umowę o pracę i wynagrodzeniu na poziomie 4700 zł brutto, ulga dla pracującego seniora sprawi, że otrzyma on wypłatę większą o około 160 zł - podaje portal Interia.

Źródło: Interia