Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Trzeba spełnić pewne warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.03.2024 09:19

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Trzeba spełnić pewne warunki

Seniorka, ręce
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Seniorzy mogą liczyć na wypłatę rozmaitych dodatków, które podwyższą ich świadczenia emerytalne. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. Pieniądze otrzymają osoby, które spełnią określone warunki. Niektórzy nie będą musieli nawet składać wniosku.

Dodatek pielęgnacyjny. Trzeba spełnić warunki

Dodatek pielęgnacyjny jest przeznaczony dla osób, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Pieniądze są wypłacane seniorom, którzy skończyli 75 lat, ale także osobom, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Należy pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci pieniędzy, jeśli beneficjent przebywał w zakładzie opiekuńczo-leczniczym bądź zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w miesiącu. 

Zobacz także: Gigant kosmetyczny znika z tego rynku. Zapadła ostateczna decyzja

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego co roku ulega zmianie. Świadczenie jest bowiem waloryzowane, podobnie jak emerytura podstawowa czy renty. Po tegorocznej podwyżce, która odbyła się 1 marca, dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany w kwocie 324,39 złotych. Warto dodać, że przed waloryzacją wynosił on 294,39 złotych. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze co miesiąc, wraz z emeryturą lub rentą. Co ważne, świadczenie to jest wolne od podatku dochodowego, a także nie podlega egzekucji sądowej czy administracyjnej. 

Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

Dodatek pielęgnacyjny należy się seniorom po ukończeniu 75. roku życia, bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów. Prawo do wypłat jest przyznawane automatycznie. Inaczej jest w przypadku osób młodszych, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. 

W takim przypadku konieczne jest dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosownego wniosku, zaświadczenia o stanie zdrowia, a także wymaganej dokumentacji medycznej. Można zrobić to osobiście w dowolnej jednostce ZUS lub za pośrednictwem poczty