Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skandal w ZUS. Sieć obiegły zdjęcia, w akcji prokuratura
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.03.2024 13:41

Skandal w ZUS. Sieć obiegły zdjęcia, w akcji prokuratura

ZUS
Fot. Facebook/Związkowa Alternatywa, Google Maps

Zatrważające zdjęcia ze zgierskiego oddziału ZUS obiegły sieć. Fotografie opublikował na swoim profilu na Facebooku Związek Zawodowy “Związkowa Alternatywa”. Jego przedstawiciele twierdzą, że władze placówki przydzieliły pracownikom firmy sprzątającej pomieszczenie “urągające ludzkiej godności”. Rzecznik ZUS zaprzecza jednak tym rewelacjom i zapewnia, że do zajęcia rzekomego magazynku doszło w wyniku samowoli.

Porażające zdjęcia z ZUS w Zgierzu

Związek Zawodowy “Związkowa Alternatywa” tej sprawy nie zamierza odpuszczać. Jego członkowie są oburzeni tym, w jakich warunkach kazano rzekomo przebywać pracującej w ZUS w Zgierzu (woj. łódzkie) ekipie sprzątającej. Pracownikom oddano ponoć do dyspozycji pomieszczenie socjalne w fatalnym stanie. To stara kotłownia, której widok woła o pomstę do nieba.

“Związkowa Alternatywa” postanowiła nagłośnić skandal w sieci, publikując zatrważające zdjęcia na jednym z portali społecznościowych. Na tym jednak nie poprzestano i zdecydowano o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez lokalne władze ZUS.

Wygrał 19 mln zł w Lotto. Trudno uwierzyć, jaki zapłaci podatek

Związkowcy zgłosili sprawę do prokuratury

Warunki, w jakich przebywać miały osoby sprzątające pomieszczenia zgierskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ujrzały światło dzienne podczas kontroli przeprowadzonej przez Społecznego Inspektora Pracy. Ten, jak twierdzi Piotr Szumlewicz ze “Związkowej Alternatywy”, miał ustalić, że miejscowi zarządcy ZUS wiedzieli o sprawie i nic z nią nie robili.

Zdjęcia pochodzą z lutego bieżącego roku! (…) Wstyd i hańba, że coś takiego ma miejsce we współczesnej Polsce i to w instytucji, która powinna świecić przykładem! - grzmią związkowcy na Facebooku.

ZUS zaprzecza oburzającym doniesieniom. Jest reakcja

Inną wersję wydarzeń przedstawiają jednak władze ZUS, którego rzecznik Paweł Żebrowski powiedział portalowi money.pl, że pracownicy zewnętrznej firmy sprzątającej dopuścili się samowoli i bez odgórnej zgody przekształcili magazynek w pokój socjalny. Placówka w Zgierzu miała nie zgadzać się na takie rozwiązanie właśnie z uwagi na panujące wewnątrz nieodpowiednie warunki.

Oddział odbył już spotkanie z przedstawicielami firmy sprzątającej. Firma zobowiązała się do uporządkowania pomieszczenia i korzystania z niego zgodnie z umową - dodał Żebrowski.

Media dowiedziały się ponadto, że ZUS w Zgierzu udostępnił już paniom i panom sprzątającym pomieszczenie kierownika, aby mogli spożywać tam “posiłki w godnych warunkach”. Dodatkowo otrzymali oni pomieszczenie biurowe do przebierania się i trzymania osobistych rzeczy.

Źródło: money.pl, Fakt