Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka przeprowadza tysiące kontroli. Jest jednak duży problem
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.03.2024 20:38

Skarbówka przeprowadza tysiące kontroli. Jest jednak duży problem

kontrola
Fot. materiały własne

W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.

Działy egzekucji pozostał ”wąskim gardłem”

Urzędy skarbowe co roku przeprowadzają szereg kontroli — nie tylko podatkowych, ale także innych czynności sprawdzających. Wyjątek stanowią kontrole wyspecjalizowane, leżące w zakresie obowiązków urzędów celno-skarbowych. Jak tłumaczyła Alicja Sarna, dyrektor ds. kluczowych sporów podatkowych w CRIDO, to właśnie kwestia podatków spędza sen z powiek skarbówce.

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że wąskim gardłem administracji skarbowej pozostają działy egzekucji — przyznała w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Problem stanowi nie tylko liczba przeprowadzanych kontroli, choć tych również jest coraz mniej, ale przede wszystkim ich niska skuteczność.
 

Ważne informacje dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Wielu traci zniżki

Ile kontroli przeprowadzono w zeszłym roku?

Najprostsza odpowiedź to: za mało. Jak pokazuje dane Ministerstwa Finansów, najbardziej aktywne w tej kwestii były urzędy podlegające Izbom Administracji Skarbowej we Wrocławiu (ponad 1,2 tys.), w Krakowie (prawie 1,7 tys.) i w Warszawie (prawie 2,4 tys.).

Ogólna liczba kontroli wciąż jednak spada. W całej Polsce w 2023 roku przeprowadzono ich 13 tysięcy, czyli aż o 5 tysięcy mniej niż rok wcześniej i o 2,7 tys. mniej niż w 2021 r. Co więcej, w latach 2017 r.i 2018 r. przeprowadzono aż dwa razy więcej kontroli. A to wciąż nie stanowi największego problemu.
 

Efektywność kontroli wciąż pozostawia wiele do życzenia

Na czym dokładnie polega problem? Dane resortu pokazują, że aż  97-98% kontroli w ciągu ostatnich trzech lat wykazała konieczność uregulowania budżetowych należności. Tylko w zeszłym roku była to kwota aż 9,5 mld zł, czyli o pół miliona więcej niż rok wcześniej. Ich egzekucja to jednak już inna kwestia, a to przecież ona jest kluczem do sprawy i powinna stanowić główny cel kontorli.

W 2021 r. skutecznie przeprowadzono 35,8% egzekucji. W 2022 było to już  39,2%, a w 2023 r. —  41,2%. Liczby idą więc w górę, jednak efektywność skarbówki w tym zakresie wciąż jest za niska. Warto podkreślić, że nie przekracza nawet 50%, a zatem ponad połowa zadłużenia z podatków nie wraca do budżetu, i sytuacji tej nie zmienia nawet elektronizacja — a przynajmniej poprawa nie następuje wystarczająco szybko.

źródło: dziennik gazeta prawna