Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie
Irmina Jach
Irmina Jach 31.03.2024 18:20

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

seniorzy pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning/gosiak1980

Kancelaria Prezydenta od lat nagradza małżeństwa za długi staż wspólnego pożycia, wręczając im symboliczne medale. Istnieje możliwość, że już wkrótce nie będzie to jedyna forma nobilitacji dla seniorów.

Komu przysługuje Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie?

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przysługuje parom, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Odznaczenia nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody. W 2024 roku Kancelaria Prezydenta zamierza wydać na medale i odznaczenia kwotę 6,5 mln zł. Duży procent zostanie przeznaczony na nagrody dla małżeństw.

W 2023 roku wydaliśmy prawie 80 tysięcy takich medali. To gigantyczna skala, wzrost o siedem tysięcy rok do roku — mówiła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, dodając, że jubileusze obchodzą małżonkowie urodzeni w czasie powojennego wyżu demograficznego.

Biedronka idzie na całość. Po Wielkanocy klienci popędzą do sklepów

Nowe świadczenie dla małżeństw

Niewykluczone, że już wkrótce seniorzy będą otrzymywać od Kancelarii Prezydenta nie tylko medale. W poprzedniej kadencji do Senatu wpłynęła petycja o ustanowienie świadczenia dla małżeństw z długoletnim stażem. Zgodnie z tym dokumentem emeryci co pięć lat mieliby otrzymywać nagrodę pieniężną w wysokości:

  • po 50 latach małżeństwa - 5 tys. zł;
  • po 55 latach małżeństwa - 5,5 tys. zł;
  • po 60 latach małżeństwa - 6 tys. zł;
  • po 65 latach małżeństwa - 6,5 tys. zł;
  • po 70 latach małżeństwa - 7 tys. zł;
  • po 75 latach małżeństwa - 7,5 tys. zł;
  • po 80 latach małżeństwa - 8 tys. zł.

Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat — wskazuje autor petycji.

ZOBACZ TAKŻE: Nie przechodź na emeryturę w tych miesiącach. Możesz dużo stracić

Jak starać się o Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie?

Małżonkowie z co najmniej 50-letnim stażem, którzy chcą starać się o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, powinni złożyć skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopie dowodów osobistych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wniosek o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nie może zostać wypełniony ręcznie.

Urząd Stanu Cywilnego, w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o nadaniu Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, ma obowiązek zorganizowania uroczystości, podczas których wyróżnienia zostaną wręczone wyróżnionym.