Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W kwietniu mija kluczowy termin dla rodziców. Chodzi o 800 plus
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.04.2024 08:32

W kwietniu mija kluczowy termin dla rodziców. Chodzi o 800 plus

rodzice, dziecko
Fot. Pixabay/Pexels

Rodzice mogą liczyć na comiesięczne wypłaty świadczenia 800 plus. Wkrótce jednak upływa ważny termin, który jest kluczowy, jeśli dalej chcemy otrzymywać przelewy z ZUS-u. W przypadku, gdy Polacy się spóźnią i nie dopełnią odpowiednich formalności, wypłata 800 plus zostanie wstrzymana.

Popularne świadczenie dla rodziców doczekało się podwyżki

Świadczenie wychowawcze przez długi czas było wypłacane w kwocie 500 złotych. Od stycznia tego roku wypłaty wzrosły i teraz co miesiąc na konta Polaków wpływa 800 złotych. Co ważne, 800 plus należy się wszystkim rodzicom na dzieci poniżej 18 roku życia. W przypadku tego świadczenie nie obowiązują żadne limity dochodowe, więc ZUS wypłaca pieniądze bez względu na zarobki beneficjentów. Wkrótce kończy się obecny okres świadczeniowy, co wiąże się z koniecznością złożenia nowego wniosku.

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Rodzice muszą pamiętać o złożeniu nowego wniosku

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca bieżącego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Wiąże się to z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku. Tylko w ten sposób rodzice zachowają ciągłość wypłat. Co ważne, dokumenty należy składać tylko drogą elektroniczną. Można zrobić to za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia czy też bankowości elektronicznej. 

Zobacz także: Masowe zwolnienia w Poczcie Polskiej. Tysiące osób zostanie bez pracy

Spóźnisz się z wnioskiem i wypłata 800 plus zostanie wstrzymana

Rodzice powinni złożyć wniosek do 30 kwietnia, jeśli chcą dalej otrzymywać świadczenie bez żadnych przerw i w tych samych terminach, co obecnie. W przypadku przegapienia tego terminu, wypłaty 800 zostaną wstrzymane. 

Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci pieniądze dopiero w lipcu, z wyrównaniem za czerwiec. W przypadku złożenia dokumentów po 30 czerwca, rodzice nie otrzymają świadczenia za czerwiec, czyli stracą 800 złotych.