Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > List z ZUS w Legnicy może oznaczać kłopoty. Wiadomo, czego będzie dotyczył
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.04.2024 12:12

List z ZUS w Legnicy może oznaczać kłopoty. Wiadomo, czego będzie dotyczył

List, skrzynki pocztowe
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wszyscy Polacy powinni o tym wiedzieć. List z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy znaleziony w skrzynce, będzie oznaczał kłopoty. To dlatego, że właśnie ten oddział ZUS ma egzekwować należności z tytułu nieprawidłowo pobranych świadczeń finansowych.

Szykują się zmiany w egzekwowaniu nienależnych świadczeń

Aktualnie egzekucją zajmują się dyrektorzy oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odzyskują oni nienależności składkowe, a także niesłusznie wypłacone świadczenia finansowe. Jak się okazuje, już wkrótce wejdą życie zmiany, które nieco zmodyfikują aktualne zasady

Dzięki nowym regulacjom, egzekwowanie przez ZUS nienależnych wypłat ma stać się jeszcze bardziej skuteczne.

Zobacz także: W kwietniu mija kluczowy termin dla rodziców. Chodzi o 800 plus

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

List z ZUS w Legnicy będzie oznaczał kłopoty

Nowości w tej kwestii przewiduje projekt zmiany rozporządzenia ministra finansów w sprawie siedzib i właściwości rzeczowej oraz miejscowej dyrektorów oddziałów ZUS, którzy zostali wyznaczeni do prowadzenia działań egzekucyjnych. 

Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, będzie do tego uprawniony dyrektor legnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie on ma zająć się odzyskiwaniem nienależnych świadczeń finansowych na terenie całego kraju. W związku z tym, list z ZUS w Legnicy nie będzie oznaczał nic pozytywnego. 

Egzekwowanie świadczeń będzie bardziej skuteczne?

Wprowadzenie takich zmian w odzyskiwaniu świadczeń finansowych, takich jak zasiłki chorobowe, emerytury, renty czy chociażby 800 plus, ma przyczynić się do usprawnienia egzekucji, a także poprawienia jej efektywności. 

Najważniejsza jest oczywiście efektywność egzekucji. Działania, które mają ją poprawić trzeba ocenić pozytywnie, ale dopiero za jakiś będziemy wiedzieć czy specjalizacja rzeczywiście usprawniła odzyskanie środków - przekazał dr Tomasz Lasocki, cytowany przez portal rp.pl.