Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przepracowała jeden dzień. Taką dostaje emeryturę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.04.2024 19:12

Przepracowała jeden dzień. Taką dostaje emeryturę

dłonie
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Dla większości Polaków ”wysoka emerytura” to już niemal oksymoron. Olbrzymia liczba seniorów ma uzasadnione zastrzeżenia co do wysokości swoich świadczeń. Jednak nawet w tej kwestii trafiają się prawdziwi rekordziści. Jakie świadczenie ZUS wypłaca emerytce, która w życiu przepracowała tylko jeden dzień?

”Minimalna”, a jednak nie najniższa emerytura

Przeciętne świadczenie polskiego seniora oscyluje w okolicach 3 tysięcy złotych. Jednocześnie wiele osób otrzymuje z ZUS minimalną emeryturę, która wynosi jedynie 1780,96 zł brutto — i to już po marcowej waloryzacji. Jest to więc tylko 1620,65 zł netto miesięcznie, a środki te powinny przecież teoretycznie pozwolić nam na spokojną, niezależną starość.

Mimo wszystko to jednak wciąż nie najniższe świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ile faktycznie wynosi najniższa emerytura?

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Kuriozalne emerytury nikogo już nie dziwią? A jednak

Mimo powszechnej — i całkowicie podstawnej — opinii, iż polskie emerytury są za niskie, niektóre kwoty świadczeń wciąż mogą szokować. Wśród rekordzistek znalazła się seniorka z Legnicy, która według dokumentów w życiu przepracowała tylko jeden dzień. To jednak wystarcza, by ZUS miał obowiązek wypłaty emerytury. Z tego tytułu kobieta otrzymuje… 43 grosze miesięcznie!

A jednak absolutny rekord wciąż nie należy do niej. Jeszcze niższe świadczenie wypłacane jest seniorce z okolic Wałbrzycha — jej emerytura wynosi 19 groszy. Pierwsze miejsce, jeszcze w 2021 roku, zajmowała jednak osoba, której ZUS co miesiąc przelewał 1 grosz. Pracownicy Zakładu przyznają, że proces dostarczenia takiej kwoty do seniorów kosztuje więcej, niż sama emerytura. Przy kwotach tego rzędu nie jest to przesadnie zaskakujące, nie zmienia to jednak faktu, że groszowe emerytury to wielki problem w naszym kraju.
 

Ile wynosi najwyższa emerytura?

Mimo wszystko w Polsce nie brakuje również wysokich emerytur. Najwyższych świadczenia wynoszą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Absolutnie najbogatszym beneficjentem świadczeń z ZUS, jak informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka Zakładu, jest senior ze Śląska. Jego emerytura wynosi aż 43,4 tys. zł brutto. Senior pracował na nią 62 lata.

źródło: rmf.fm