Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.03.2024 21:22

Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni

legitymacja emeryta
Fot. East News/Marek BAZAK

Już niedługo legitymacje emeryta-rencisty może czekać poważna zmiana. Zgodnie z dopiero co opublikowanym projektem rozporządzenia, dokumenty te m.in. zyskają nowy wzór w postaci mobilnej. Nowe regulacje mają ponadto współgrać z tymi, dotyczącymi aplikacji mObywatel. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jeden detal, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwe osoby do oszustwa.

Zmiany w legitymacjach emeryta-rencisty

Legitymacje emeryta-rencisty, czy to w wersji tradycyjnej, czy też elektronicznej, dają seniorom wiele możliwości do uzyskania ulg, np. w komunikacji miejskiej i placówkach kultury. Dzięki nim można ponadto potwierdzać prawo do świadczeń zdrowotnych, otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację i zwolnienie z opłaty abonamentu RTV. Wnioski o wydanie dokumentu składa się osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS albo za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.

Zgodnie z najnowszym projektem zmian, ze wzoru mLegitymacji usunięta została informacja o nieważności dokumentu, ale to nie powinno by przeszkodą w weryfikacji jego ważności przez podmioty trzecie. Jak stanowi ustawa, to osoba weryfikująca decyduje, jaką metodę wybiera, aby sprawdzić dokument mobilny. Może to zrobić metodą wizualną, funkcjonalną, kryptograficzną.

000IRILVUHW1IFLP-C122-F4.jpg
Nowy wzór mLegitymacji dla emerytów i seniorów. Fot. legislacja.gov.pl
Nie żyje znany polski biznesmen. Zginął w tragicznym wypadku

Trzy metody weryfikacji mLegitymacji

Pierwsza z metod weryfikacji, czyli weryfikacja wizualna, polega na sprawdzeniu np. fotografii, daty ostatniej aktualizacji danych, zegara pokazującego aktualną datę i godzinę czy też grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Weryfikacja funkcjonalna z kolei odbywa się poprzez okazanie przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji (np. wyświetlenie certyfikatu) lub uruchomieniu określonej funkcji (np. skanera QR kodów).

Natomiast weryfikacja metodą kryptograficzną może być realizowana przez weryfikację aplikacja-aplikacja, aplikacja-rozwiązanie webowe lub aplikacja-system.

Uwaga na triki oszustów

Jak już wspomniano, jednym ze sposobów weryfikacji elektronicznej legitymacji emeryta–rencisty jest m.in. metoda kryptograficzna. Na stronach rządowych czytamy, że w przypadku weryfikacji aplikacja-aplikacja systemy teleinformatyczne nie muszą być zintegrowane, ale osoba weryfikująca musi posiadać urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją mObywatel, aby móc skanować kody QR.

ZOBACZ: Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą

W praktyce oznacza to, że nigdy nie powinniśmy godzić się na to, by ktoś chciał zainstalować na naszym telefonie jakieś oprogramowanie, tłumacząc to koniecznością weryfikacji e-legitymacji. W taki sposób prędzej może dojść do kradzieży naszych danych albo pieniędzy. Tak więc nie dajmy się nabrać oszustom.

Źródło: SE, gov.pl