Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura. Kiedy wypłaty i o jakich kwotach mowa?
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 11.05.2024 13:09

14. emerytura. Kiedy wypłaty i o jakich kwotach mowa?

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne Iberion

Dodatkowe emerytury wypłacane przez ZUS stanowią dla wielu seniorów niemałą pomoc. W 2024 r. pobierający świadczenia, mogą liczyć na wypłatę nie tylko trzynastej, ale i czternastej emerytury. O jakich kwotach mowa?

14. emerytura 2024. Kiedy spodziewać się pieniędzy?

14. emerytura to od 2021 r. dodatkowe świadczenie pieniężne, wypłacane raz w roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłatę emeryci otrzymają automatycznie, razem z podstawową emeryturą. Nie ma potrzeby składania do Zakładu oddzielnych wniosków. 

Według planów nastąpi to najpewniej w drugiej połowie roku. Mówi się o sierpniu lub wrześniu, choć należy mieć na uwadze, iż w październiku, rząd zdecydować się może na podwyższenie tego świadczenia. W związku z czym emeryci mogą otrzymać środki nawet w grudniu 2024 r.

Bałagan wokół wielkiego finału Eurowizji. Zmiana po zmianie

Kto może liczyć na wypłatę "czternastki"?

Na dodatkowe świadczenie w pełnej  kwocie nie mogą jednak liczyć wszyscy emeryci. Do jego otrzymania uprawnieni są jedynie ci, których dochody brutto nie przekraczają kwoty 2900 zł miesięcznie.

W przypadku przekroczenia 2900 zł brutto obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Polega ona na tym, że za każdą złotówkę powyżej wspomnianej kwoty, emeryt otrzyma czternastkę pomniejszoną analogicznie do jej przekroczenia. 

 Zgodnie z podaną przez ZUS informacją, dodatkowe świadczenie trafi na konta:

  • emerytów i rencistów,  
  • inwalidów wojennych, 
  • osób odbierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające, 
  • ofiar działań wojskowych,
  • osób korzystających z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • będących na zasiłku przedemerytalnym czy do emerytów i rencistów służb mundurowych oraz wojskowych.
     

O jakich kwotach mowa w związku z 14. emeryturą?

Minimalna emerytura w obecnym roku wynosi 1780,96 zł brutto. Jest to o tyle istotna informacja, że 14. emerytura również będzie musiała stanowić kwotę co najmniej takiej wielkości, czyli 1620,67 zł “na rękę”. Wysokość “czternastki” jest bowiem uzależniona od wysokości najniższej emerytury, jaka obowiązuje od 1 marca danego roku. 

Według rządowych deklaracji, co zapewne ucieszy świadczeniobiorców, w przypadku 5 proc. inflacji, możemy spodziewać się wrześniowych waloryzacji emerytur

Należy mieć jednak na uwadze, że od czternastej emerytury odliczane są składki na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.) oraz podatek dochodowy (12 proc.). Przez to otrzymywane kwoty “na rękę” są mniejsze o te sumy, czyli o 21 proc.

Warto również wiedzieć, że komornik nie może dokonać ani egzekucji, ani potrącenia z 14. emerytury. Podlega ona bowiem pod ustawię o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 

Źródło: ZUS/Fakt/BiznesINFO.pl