biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 21 dni bezpłatnego sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.03.2024 10:25

21 dni bezpłatnego sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać

21 dni bezpłatnego sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać
Fot. Pixabay/pasja1000

Program bezpłatnego sanatorium funkcjonuje w Polsce od dawna. Do tej pory jednak wiele osób mogło czuć się wykluczonych. Dzięki nowym przepisom, ci seniorzy skorzystają benefitu KRUS.

Bezpłatne sanatorium KRUS — dla kogo?

Możliwość skorzystania z darmowego sanatorium od samego początku dostępna była jedynie dla aktywnych rolników. Nic więc dziwnego, że emeryci, którzy wcześniej wykonywali ten zawód, czuli się wykluczeni. Ostatnie zmiany, wprowadzone 1 stycznia 2023 roku sprawiły jednak, że teraz również osoby uprawnione do emerytury rolniczej mogą liczyć na pobyt w sanatorium opłacony przez KRUS.

Bezpłatny pobyt w sanatorium dostępny jest również dla opiekunów osób niepełnosprawnych, a z końcem marca 2024 roku ma zacząć obowiązywać także program Ministerstwa Zdrowia dla osób powyżej 40. roku życia.
 

Trzeba spełnić warunki

Mimo rozszerzonej grupy docelowej, program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej wciąż ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest limit 21 dni turnusu, raz na 12 miesięcy. Dla opiekunów jest to już tylko 7 dni.

W wyjątkowych sytuacjach świadczenie może być jednak przyznawane częściej, a turnus zostać wydłużony, np. w przypadku osób, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni — wówczas świadczenie może być przyznawane raz na 6 miesięcy.
 

W tych zakładach skorzystasz z rehabilitacji

Z bezpłatnego pobytu w sanatorium możemy skorzystać jedynie w  Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Program obejmuje 6 zakładów:

  • Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iwoniczu-Zdroju.
  • Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu.
  • Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Horyńcu-Zdroju.
  • Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jedlcu.
  • Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Granit" w Szklarskiej Porębie.
  • Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Sasanka" w Świnoujściu

źródło: radio zet
 

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
Waloryzacja w 2027
Taka może być emerytura od marca 2027 roku. Znamy wstępne kwoty po waloryzacji
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
ZUS legitymacja
Emeryci dostaną ten dokument w nowej formie. ZUS wyjaśnia, co się zmieni od 13 lipca
program czyste powietrze
Ważne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Nowelizacja już od 20 lipca
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: