Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 3096 zł rocznie do emerytury. Ruszyły pierwsze wypłaty
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 05.04.2024 11:32

Nawet 3096 zł rocznie do emerytury. Ruszyły pierwsze wypłaty

Pieniądze
Fot. materiały Iberion

Ruszyły wypłaty dodatków do emerytur. Pierwsi seniorzy już dostali przelewy na kwotę 258 zł. Świadczenie jest comiesięczne i raz przyznane obowiązuje dożywotnio. W skali roku daje to 3096 zł wsparcia do zasadniczej emerytury. Nie dotyczy jednak każdego. 

Kto może złożyć wniosek?

Uprawienie do złożenia wniosku o wypłatę świadczenia przysługuje jedynie tym, którzy pracowali jako ratownicy górscy i strażacy ochotnicy. Wniosek musi zostać odpowiednio udokumentowany przede wszystkim w zakresie stażu pracy. 

W przypadku mężczyzn - 25 lat. Należy również udowodnić udział w akcjach lub działaniach ratowniczych. Natomiast w przypadku kobiet staż pracy może być 5 lat krótszy, wynosi zatem - 20 lat. 

Nie jest możliwe przyznanie uprawnienia do świadczenia, bez udokumentowania odpowiednio długiego stażu pracy. Przy czym, co warte podkreślenia, nie jest wymagana jego ciągłość. 

 

1 marca ruszyła wypłata dodatków antyemerytalnych. Otrzyma je konkretna grupa Polaków 13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Nawet 3096 zł do emerytury rocznie

Do uzyskania świadczenia potrzebne jest potwierdzenie swojej aktywności ratowniczej przed 31 grudnia 2011 r. Nie wystarczy tu jednoosobowe, osobiste oświadczenie składającego. Prawodawca wymaga, by zostało ono podpisane przez 3 osoby. 

Wśród nich choć jedna musi być osobą, która pełniła funkcje publiczne lub odbyła zatrudnienie w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Wymagane jest także, by staż pracy takiego człowieka choć częściowo obejmował okres, gdy wnioskujący o świadczenie ratownicze brał czynny udział w akcjach - podaje portal Interia.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek o odpowiedni dodatek do emerytury, należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Warto dodać, że na wypłatę świadczenia nie ma wpływu wysokość emerytury zasadniczej. 

Wg danych MSWiA w okresie od 1 stycznia do 31 października 2023 r. uprawnienie do uzyskania dodatku uzyskało 122 106 osób. Jest to więc dość pokaźna grupa, która po waloryzacji rent i emerytur wraz z 1 marca 2024 r. comiesięcznie otrzyma od państwa 258 zł. W skali roku daje to niebagatelne 3096 zł. 

Świadczenie wypłacane jest dożywotnio, do 15. dnia każdego miesiąca. 

 

Źródło: Interia