Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiele podmiotów strategicznych otrzymało ostrzeżenia od rządu. Chodzi o piątą falę koronawirusa
Joanna Leja
Joanna Leja 25.01.2022 01:00

Wiele podmiotów strategicznych otrzymało ostrzeżenia od rządu. Chodzi o piątą falę koronawirusa

z osttaniej chwili polska 2
Biznes Info

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało komunikat do operatorów infrastruktury strategicznej. Ostrzega w nim, że jeżeli zrealizuje się najgorszy scenariusz, to nawet niemal co trzeci pracownik nie będzie mógł się pojawić w miejscu pracy. Ostrzegają, że piata fala Covid-19 może być tsunami.

RCB rozesłało komunikat do strategicznych spółek Skarbu Państwa, odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną. Wiadomość otrzymali m.in.: PKN Orlen, PGNiG czy PKP. Alert miała też dostać policja i NBP.

O tym, że część firm otrzymała od RCB jako pierwsze poinformowało TVN24. Dziennikarze dotarli do wiadomości, że rząd postanowił ostrzec firmy infrastruktury krytycznej przed rozpędzającą się V falą koronawirusa.

– Przypominam Państwu o rekomendacjach, które zostały przekazane za pismem z 11 marca 2020, numer KW.341.202. Zalecenia zawarte w tych rekomendacjach pozostają nadal aktualne, natomiast przygotowując się do ich realizacji sugeruję by przyjąć jako najgorszy możliwy wariant w którym ze względu na zachorowania, izolację i kwarantannę czasowo nie będzie dostępnych 25-30 procent personelu – napisano w cytowanym komunikacie.

Sytuacja jest dramatyczna

Powodem wysłania komunikatu jest dynamiczny przyrost zakażeń i dramatyczne prognozy przebiegu kolejnej fali. Z zapowiedzi rządu wynika, że sytuacja może być jeszcze gorsza, gdyż minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje, że w tym tygodniu możemy przekroczyć 50 tys. zachorowań dziennie.

We wtorek na kwarantannie znalazło się niemal 947 tys. osób. Jeszcze tydzień temu na odizolowaniu przebywało 493,5 tys. osób. Przy tym tempie wzrostu bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze w tym tygodniu ponad milion Polaków będzie przebywało na kwarantannie.