BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS: wnioski o pomoc z nowej tarczy można składać od 23 lipca
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:24

ZUS: wnioski o pomoc z nowej tarczy można składać od 23 lipca

pixabay, Tumisu
pixabay, Tumisu

Sklepiki szkolne, przedsiębiorcy, a nawet piloci wycieczek - wszystkie te grupy mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS alarmuje, że wnioski o pomoc można składać od 23 lipca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł skorzystać z tarczy

  • Jaka będzie forma wsparcia

  • Do kiedy należy złożyć wnioski

ZUS informuje o wsparciu z tarczy

Na początku pandemii koronawirusa rządzący wprowadzili tzw. tarcze antykryzysowe de facto stanowiące wsparcie finansowe dla przedsiębiorców pokrzywdzonych obostrzeniami. Ustawy o tarczach były cały czas nowelizowane, a kolejna przynosi nowe branże nią objęte. 

Z pomocy w ramach tarczy będą mogli skorzystać ci, którzy prowadzą sklepiki szkolne. Ustawa wymienia sprzedaż artykułów spożywczych, piśmienniczych oraz papierniczych.

Przedsiębiorcy działający w tym obszarze zostaną zwolnieni z opłacania składek do ZUS oraz otrzymają świadczenie postojowe. Muszą wykazać, że ich przychód od listopada 2020 r. do marca 2021 r. był niższy o min. 40 proc. 

Tarcza antykryzysowa rozszerzona

Na podobne wsparcie - zwolnienie ze składek do ZUS - będą mogli liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Obie grupy przedsiębiorców o zwolnienie ze składek będą mogli wnioskować od 23 lipca do 30 września br.

Świadczenie postojowe będzie wypłacane tyle razy, ile został odnotowany spadek przychodów o min. 40 proc. ZUS wypłaci 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale nie więcej niż pięć razy. 

Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane