BiznesINFO.pl
portfel-pieniądze-biznesinfo

East News

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

16 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tarczy solidarnościowej. Olga Semieniuk wyjaśniła, skąd wziął się akurat taki limit zużycia prądu. 

Tarcza solidarnościowa 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły “tarczy solidarnościowej”. Według założeń wszystkie gospodarstwa domowego będą miały zagwarantowaną cenę prądu do 2 tys. kWh rocznie. Dodał, że limit będzie wyższy w przypadku gospodarstw, gdzie jest co najmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci. W takim przypadku limit ma wynieść do 2600 kWh. 

Premier zapewniał, że tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen. Jak wytłumaczyła Anna Moskwa, odbiorcy nie będą mieć żadnych obowiązków biurokratycznych związanych z zużyciem prądu. Poziom zużycia energii będzie oceniał dostawca energii i automatycznie cena będzie obniżona. 

2000 kWh to za mało

Olga Semeniuk na antenie Polskiego Radia 24 została zapytana, czy ustalony limit to dużo, czy mało. Odpowiedziała, że to jest mediana, która wyszła z obliczeń, jeżeli chodzi o zużycie w gospodarstwach domowych. Doprecyzowała, że to jest mediana, która wychodzi z obliczeń i również z analiz prowadzonych przez ostanie kilkanaście tygodni.

Według raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny  "W 2020 r. w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce wzrosło o 1,6 proc. i wyniosło 1996 kWh, przy czym w miastach wyniosło 1752,5 kWh (wzrost o 1,6 proc.), a na obszarach wiejskich 2486,2 kWh (wzrost o 1,7 proc.)".

Problem w tym, że limit zużycia jest za niski, ponieważ wynosi 2000 kWh na rok. Przeciętny czteroosobowy dom jednorodzinny w Polsce zużywa w ciągu roku około 4200 kWh en. el. Oznacza to, że na tej polityce ucierpią przede wszystkim rodziny biedne i wielodzietne - pisał na Twitterze politolog Marek Tucholski. 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie w Polsat News uznał, że wiele gospodarstw zostanie wykluczonych, w tym osoby, które przeszły na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania, do czego byli zachęcani. Osoby ogrzewające dom węglem zapłacą mniej niż właściciele pomp ciepła

Lider PSL pozytywnie natomiast ocenił rządowe zachęty do oszczędzania. Gospodarstwa domowe dostaną 10-procentową obniżkę kosztów, jeśli w 2023 roku zużyją o min. 1 proc. mniej prądu w stosunku do 2022 roku. Zdaniem lidera PSL to dobry pomysł. 

Tagi:

pieniądzeTarcza antykryzysowa

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >