Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PFR żąda zwrotów pieniędzy. Z bezzwrotnych dotacji
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 03.06.2021 02:00

PFR żąda zwrotów pieniędzy. Z bezzwrotnych dotacji

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy puka do drzwi mieszkania starszej osoby
Marek BAZAK/East News

PFR rozdawał pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej, a teraz oczekuje zwrotu. Po sprawdzeniu przyjętych wniosków, Polski Fundusz Rozwoju dopatrzył się błędów w zakwalifikowaniu wniosków do programu pomocowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zwrotu jakich dotacji chce PFR

  • Dlaczego PFR żąda zwrotu pieniędzy

  • Jak chce rozwiązać ten problem

PFR chce zwrotu pieniędzy

Ponad rok temu rząd wprowadził dofinansowania dla przedsiębiorców poszkodowanych pandemią koronawirusa. Subwencje wypłacane były wiosną i latem 2020 r. i były bezzwrotne dla tych, którzy m.in.: wykażą starty w danym okresie w porównaniu do 2019.r, nie zamkną działalności przez co najmniej rok.

Kwota dofinansowania wypłacanego przez PFR była uzależniona od ilości zatrudnianych pracowników. O pieniądze mogły starać się mikro- i średnie przedsiębiorstwa. Warto także wspomnieć, że wnioski w większości były rozpatrywane dość szybko, aby dotacja trafiła do beneficjentów jak najszybciej.

Później PFR zmienił kryteria przyznawania subwencji, a w odpowiednim wniosku należało także uwzględnić przedsiębiorstwa partnerskie i powiązane. Szkopuł polega na tym, że PFR nie poinformował o tym przedsiębiorców - informuje wyborcza.biz.

PFR zweryfikował wnioski

Katarzyna Burkowska pracownik biura rachunkowego w rozmowie z wyborcza.biz przyznaje, że na jej biurku znajduje się stos pism od PFR do firm w związku z otrzymanymi subwencjami. Wszystko wynika ze zmiany warunków przyznawania dotacji.

- Na dodatek większość firm, które otrzymały te pisma, teoretycznie kwalifikuje się do stuprocentowego umorzenia subwencji z obu tarcz - tłumaczy ekspertka.

PFR nie poczuwa się do odpowiedzialności i przekonuje, że wielokrotnie informował firmy o zmianie warunków. Jednocześnie PFR zastrzega, że jeśli ktoś nie popełnił błędu świadomie, to będzie mógł liczyć na łagodniejsze warunki traktowania.

PFR przewiduje rozłożenie na raty spłaty dotacji z Tarczy antykryzysowej na dłuższy okres. Ma przyjąć ona formę nieoprocentowanego kredytu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]