BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest dodatkowy termin dla firm rozliczających tarczę finansową 2.0
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:30

Jest dodatkowy termin dla firm rozliczających tarczę finansową 2.0

IMG 20211116 150941
Biznes Info

Zostanie uruchomiony dodatkowy termin na korekty i spóźnione wnioski dla małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące rozliczeń w ramach tarczy finansowej 2.0 – poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. 15 stycznia br. mija termin rozliczenia subwencji finansowej dla małych i średnich firm (MŚP) w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju w toku weryfikacji złożonych do tej pory formularzy okazało się, że niektóre firmy popełniły w nich błędy, np. załączając niepoprawne pliki JPK, albo nie załączając ich wcale.

Dodatkowy termin na złożenie korekt

W związku z tym PFR, w porozumieniu z bankami, wyznaczył dodatkowy termin na składanie korekt/wniosków w dniach 18-23 stycznia br. Umożliwi to korektę poprzez ponowne złożenie wniosku firmom, które popełniły błędy w rozliczeniu oraz ewentualnie złożenie wniosku firmom, które spóźniły się z rozliczeniem. PFR tłumaczy, że w sytuacji, kiedy MŚP złożyło formularz oświadczenia, ale nie otrzymało potwierdzenia jego poprawności, to może od 18 do 19 stycznia br., sprawdzić w swoim banku, czy wymagane są od niej dodatkowe działania lub ponowne złożenie formularza. Jeśli okaże się, że MŚP popełniło błąd, będzie mogło złożyć korektę.

Wypłacono około 1 mld zł

Jak przekazało w piątek 14 grudnia PAP biuro prasowe PFR, do czwartku, do wieczora, dokumentów nie złożyło około 1500 małych i średnich firm, które korzystały z tarczy finansowej 2.0. Łączna wartość wypłaconej im pomocy to około 1 mld zł. W ramach tarczy PFR 2.0, czyli od 15 stycznia do 28 lutego 2021 r., wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MŚP. Średnia kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł.

Po 23 stycznia br. jakiekolwiek zmiany i uzupełnienia w tym zakresie będą niemożliwe dla MŚP, a brak rozliczenia lub niepoprawność złożonych plików JPK będzie wiązać się z koniecznością zwrotu całości otrzymanej subwencji.

Polecane