Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Lex Hoc" jednak trafi do kosza. Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień
Joanna Leja
Joanna Leja 26.01.2022 01:00

"Lex Hoc" jednak trafi do kosza. Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień

EN 01380752 0026
Jan BIELECKI/East News

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt "lex Hoc". Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że będzie on procedowany jeszcze na tym posiedzeniu, czyli dziś lub jutro. Nieznane są na razie zapisy nowego projektu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu powiedział dziennikarzom, że zamiast projektu ustawy Hoca, czyli regulacji dotyczącej weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID-19 wpłynie projekt, który go zastąpi.

– Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów – przekazał Terlecki. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie zmiany będzie zawierał nowy projekt.

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy.

Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Sam Hoc był zaskoczony, że projekt ma być zastąpiony.