BiznesINFO.pl
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta".

East News, Zofia i Marek Bazak

ZUS: Od 23 lipca pomoc z tarczy antykryzysowej m.in. dla prowadzących sklepiki szkolne

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS będzie wypłacał pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej. O świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek do ZUS będą mogły ubiegać się wybrane grupy przedsiębiorców. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje wsparcie z tarczy antykryzysowej

  • Jakie warunki trzeba spełnić

ZUS wypłaca pieniądze

Wsparcie dla przedsiębiorców płynące od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) udzielane będzie w ramach tarczy antykryzysowej. Przepisy obejmą osoby prowadzące sklepiki szkolne, np.: z artykułami papierniczymi, spożywczymi i piśmienniczymi. 

Choć formalnie właściciele sklepików szkolnych nie byli objęci obostrzeniami, przez naukę zdalną mocno odczuli skutki pandemii koronawirusa. Mogą oni liczyć na świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku płacenia składek do ZUS. 

- Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec - tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS cytowany przez Biznes Interia. 

ZUS i zawieszenie składek 

ZUS podkreśla, że zwolnienie ze składek będzie obowiązywać jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca wykaże spadek obrotów o co najmniej 40 proc. w określonych miesiącach w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Ci, którzy składki opłacili, mogą złożyć wniosek o ich zwrot. 

Paweł Żebrowski podkreśla, że możliwe będzie uzyskanie świadczenia postojowego za miesiące, w których spadek obrotów wyniósł min. 40 proc. Świadczenie postojowe od ZUS można otrzymać maksymalnie pięć razy i wynosić będzie 2080 zł.

Zwolnienie ze składek do ZUS przysługuje także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej można składać od 23 lipca wyłącznie drogą elektroniczną poprzez PUE ZUS. 

Dotychczas ZUS udzielił przedsiębiorcom pomocy na 37,5 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl 

Fot. Jakub Kaminski/East News, 05.07.2021. Protest partii KORWiN - Okregu Warszawa i Klubu Konfederacji Warszawa przeciwko drogowym planom wladz miasta.

Protest w budżetówce wisi na włosku. Rząd sam sprowadził na siebie gniew

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

ZUSTarcza antykryzysowapieniądze

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Planujesz wakacje w USA? Kup dolary tak, żeby skorzystać na transakcji

Czytaj więcej >

Finanse

Polacy masowo zmieniają sposób rozliczeń z fiskusem. MF przekazało dane

Czytaj więcej >

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >