BiznesINFO.pl
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta".

East News, Zofia i Marek Bazak

ZUS: Od 23 lipca pomoc z tarczy antykryzysowej m.in. dla prowadzących sklepiki szkolne

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS będzie wypłacał pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej. O świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek do ZUS będą mogły ubiegać się wybrane grupy przedsiębiorców. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje wsparcie z tarczy antykryzysowej

  • Jakie warunki trzeba spełnić

ZUS wypłaca pieniądze

Wsparcie dla przedsiębiorców płynące od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) udzielane będzie w ramach tarczy antykryzysowej. Przepisy obejmą osoby prowadzące sklepiki szkolne, np.: z artykułami papierniczymi, spożywczymi i piśmienniczymi. 

Choć formalnie właściciele sklepików szkolnych nie byli objęci obostrzeniami, przez naukę zdalną mocno odczuli skutki pandemii koronawirusa. Mogą oni liczyć na świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku płacenia składek do ZUS. 

- Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec - tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS cytowany przez Biznes Interia. 

ZUS i zawieszenie składek 

ZUS podkreśla, że zwolnienie ze składek będzie obowiązywać jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca wykaże spadek obrotów o co najmniej 40 proc. w określonych miesiącach w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Ci, którzy składki opłacili, mogą złożyć wniosek o ich zwrot. 

Paweł Żebrowski podkreśla, że możliwe będzie uzyskanie świadczenia postojowego za miesiące, w których spadek obrotów wyniósł min. 40 proc. Świadczenie postojowe od ZUS można otrzymać maksymalnie pięć razy i wynosić będzie 2080 zł.

Zwolnienie ze składek do ZUS przysługuje także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej można składać od 23 lipca wyłącznie drogą elektroniczną poprzez PUE ZUS. 

Dotychczas ZUS udzielił przedsiębiorcom pomocy na 37,5 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl 

Fot. Jakub Kaminski/East News, 05.07.2021. Protest partii KORWiN - Okregu Warszawa i Klubu Konfederacji Warszawa przeciwko drogowym planom wladz miasta.

Protest w budżetówce wisi na włosku. Rząd sam sprowadził na siebie gniew

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >