BiznesINFO.pl
Banki oskarżone o zanieczyszczanie środowiska

Obraz Raten-Kauf z Pixabay

Banki w ogniu krytyki. Miały pośrednio przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza

16 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Banki w ogniu krytyki. Międzynarodowe instytucje finansowe znajdują się pod ostrzałem proekologicznych działaczy, którzy wytykają bankom hipokryzję i działania przeczące wcześniejszym zapowiedziom. W sprawie natrafiamy na polskie wątki.

Banki znalazły się pod ostrzałem organizacji proekologicznych. Mowa o gigantach światowego rynku. Chodzi o udzielanie miliardowych kredytów i pożyczek spółkom, które są największymi emitentami zanieczyszczeń w Europie. Raport europejskiej instytucji zajmującej się walką o zrównoważony klimat i ochronę środowiska, Europe Beyond Coal (EBC) nie pozostawia suchej nitki na bankach, które wbrew zapowiedziom o wspieraniu rozwoju "zielonej Europy" dalej przelewały ogromne pieniądze na rachunki trucicieli.

Banki wspierają zanieczyszczenie?

Financial Times dotarł do raportu EBC, organizacja wymienia w nim tak ogromne banki, jak między innymi UniCredit (do 2017 roku właściciel Banku Pekao S.A) , BNP Paribas, Barclays i Société Générale. Ekolodzy wskazują, że te banki udzieliły kredytów i pożyczek na kwotę sięgającą niemalże 8 mld euro, ośmiu najbardziej emisyjnym odbiorcom węgla w Europie. Na liście firm, które były kredytowane znajdują się spółki z naszego najbliższego regionu, w tym również z Polski. 

Banki miały wspierać finansowo takie podmioty jak: RWE i Uniper, które działają na niemieckim rynku, Enel z Włoch, Endesa, która jest największym koncernem energetycznym w Hiszpanii, a także Fortum z Finlandii. Spośród emitentów CO2 z Grupy Wyszehradzkiej znalazły się trzy firmy - EPH i Grupa ČEZ z Czech oraz PGE z Polski. Jak wynika z opublikowanego przez Financial Times raportu kredytowane spółki wytworzyły ponad 50 proc. łącznego zanieczyszczenia CO2 w Unii Europejskiej. 

Banki przeczą same sobie

Portal WNP podaje, że część kredytów została udzielona już po oficjalnym i publicznym oświadczeniu banków, że te odcinają się od finansowania przemysłu węglowego. Ekolodzy zarzucają instytucjom finansowym hipokryzje. - Ponad rok po tym, jak naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu bili na alarm w związku z kryzysem klimatycznym i potrzebą uwolnienia Europy od węgla do 2030 r., banki europejskie nadal finansują niewydolny europejski przemysł węglowy w skali miliardowej, co jest niewybaczalne - zaznacza Jeanne Martin z Europe Beyond Coal, którego wypowiedź cytuje portal WNP.

Banki zapytane o swoje stanowisko w tej sprawie nabrały wody w usta. Jak wskazuje Financial Times UniCredit oraz Société Général odmówiły jakiegokolwiek komentarza, zaś BNP Paribas i Barclays przyznały, że nie będą już więcej udzielać finansowego wsparcia branżom opierającym się na węglu. Z raportu EBC wynika, że to własnie włoski UniCredit udzielił największego wsparcie - bank ten wypłacił prawie 3 mld euro na spółki energetyczne, które opierają swoją działalność na "czarnym złocie"

Tagi:

dofinansowaniewęgielkredyt

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >