BiznesINFO.pl

pixabay/Tomasz Supel

BiznesAlert: Pensje do obniżki o 30%, likwidacja czternastki na 3 lata. Resort szykuje plan ogromnych zmian

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Rząd obniży wypłaty i zawiesi “czternastki”?

O planie ratunkowym resortu aktywów państwowych dla Polskiej Grupy Górniczej informuje dziennikarka portalu BiznesAlert.pl Karolina Baca- Pogorzelska. Z informacji dziennikarki wynika, że rządowy plan zakłada m.in. zamknięcie trzech ruchów Kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz Kopalni Wujek. Obie kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej. Ponadto plany resortu zakładają, że ostatnia kopalnia węgla energetycznego miałaby działać maksymalnie do 2036 roku. 

Na tym jednak nie koniec, bowiem - jak informuje dziennikarka - Ministerstwo Aktywów Państwowych chce obniżenia pensji w Polskiej Grupie Górniczej o 30 proc. Do tego na trzy lata zawieszone miałyby być “czternastki”, czyli dodatek do górniczego wynagrodzenia. 

– Zarząd PGG przedstawi założenia planu stronie społecznej we wtorek. To wszystko, co mogę powiedzieć – mówi BiznesAlert.pl Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych. 

Tymczasem - jak przypomina Baca-Pogorzelska - górnicze związki zawodowe nie skorzystały z zaproszenia wicepremiera, a zarazem szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina na spotkanie, które miało się odbyć 23 lipca. Według związkowców formuła negocjacji z Sasinem wyczerpała się i chcą oni rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim. Mimo to wicepremier zaprosił ponowił zaproszenie dla strony społecznej.

Tagi:

wypłatagórnictwo

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]