BiznesINFO.pl
Piotr Gajek/EAST NEWS

Piotr Gajek/EAST NEWS

Górnicy od lipca z podwyżkami. JSW musi dopisać do rachunków 110 mln zł

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pensje górników zanotują podwyżkę już od lipca 2021 r. Wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wzrosną o 3,4 proc. Koszt tego przedsięwzięcia to 110 mln zł. W wypłacie wyższych pensji nie przeszkodzi fakt, że JSW odnotowała w ubiegłym roku gigantyczną stratę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co składa się na pensje górników

  • O jaką podwyżkę wnioskowali związkowcy

  • Jaką stratę przyniosła w 2020 r. działalność JSW

Pensje górników w górę. Prośby związkowców spełnione tylko częściowo

Pensje górników zostaną zwiększone - taką decyzję podjął Zarząd JSW. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o 3,4 proc., co potwierdza wcześniejsze spekulacje w sprawie tzw. „inflacyjnej podwyżki”, która będzie uwzględniała średnioroczny wzrost cen w Polsce.

Portal money.pl podaje, że mechanizm, na który zdecydował się Zarząd JSW, sprawi, że pensje górników nie będą wyższe dokładnie o 3,4 proc. Dlaczego? Na pensje górników składa się bowiem nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, które zostanie podwyższone.

Poza tym na wypłatę pracowników JSW składają się premie, dodatki stażowe i funkcyjne. Pensje górników uzupełniają również dodatki za pracę w warunkach niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych.

Podwyżka, którą górnikom zaproponował Zarząd JSW, jest niższa niż wzrost średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Według danych GUS przeciętna pensja w 2020 r. wynosiła 5167,47 zł brutto i była wyższa o 5,1 proc. niż w 2019 r.

Wariant przyjęty przez JSW jest również niższy od propozycji podwyżek, którą zaproponowali związkowcy. Na początku lutego 2020 r. ZOK NSZZ "Solidarność" JSW, ZZ "Kadra" Pracowników JSW i Federacja ZZG JSW wystąpiły z apelem o wzrost wynagrodzeń zasadniczych o 6 proc.

Jednak z uwagi na pandemię negocjacje w sprawie pensji górników zostały zawieszone. Zarządcy JSW zadeklarowali, że rozmowy zostaną wznowione w chwili, gdy minie największe zagrożenie epidemiczne.

Wyższe pensje górników to ogromny wydatek dla stratnej spółki

Z oficjalnego komunikatu JSW wynika, że wyższe pensje górników będą oznaczały znaczący wzrost kosztów pracy. W skali roku ten wydatek został oszacowany na kwotę 110 mln zł.

Tymczasem JSW nie może zaliczyć ubiegłego roku do najbardziej udanego okresu w swojej blisko trzydziestoletniej historii. Portal wnp.pl donosi, że w 2020 r. JSW poniosło stratę netto w wysokości 1,5 mld zł. Podwyższone pensje górników mogą zatem stanowić spore wyzwanie.

Dlaczego ubiegłoroczna strata była tak wysoka? Wyniki finansowe JSW podupadły przede wszystkim z uwagi na niskie ceny węgla metalurgicznego i koksu. Ogromny wpływ na kondycję spółki miała także trudna sytuacja rynkowa całej branży wydobywczej związana z pandemią COVID-19. Nie bez znaczenia był także zmniejszony popyt na surowce.

W rezultacie zakłady wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW wyprodukowały w sumie 14,4 mln ton węgla, a sprzedały 9,5 mln ton, czyli o niecałe 2 proc. mniej niż w 2019 r. Wzrosła z kolei sprzedaż koksu (3,6 mln ton) - aż o 24,4 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >