Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > "Droga do zatrudnienia po węglu". Wielkopolska inwestuje 257 mln w aktywizację górników
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 29.05.2024 15:27

"Droga do zatrudnienia po węglu". Wielkopolska inwestuje 257 mln w aktywizację górników

Kask
fot. RawPixel

Stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz alternatywnych źródeł energii, takich jak OZE czy atom, choć z przyczyn środowiskowych niezbędne, w Polsce największe piętno odbija na pracownikach branży górniczej oraz energetycznej. To oni mają największe problemy z przebranżowieniem lub ponowną aktywizacją zawodową po utracie pracy. Tymczasem Wielkopolska proponuje rozwiązanie - Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, spółka DGA oraz inne podmioty zainicjowały właśnie projekt ”Droga do zatrudnienia po węglu”. W puli jest ponad 257 mln złotych. 

Wyzwania wynikające z odchodzenia od węgla

Elektrownie węglowe to jedne z największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Z punktu widzenia ochrony środowiska odchodzenie od węgla i przechodzenie na czyste źródła energii jest procesem kluczowym. Wiąże się on jednak z szeregiem kosztów, a część z nich płacą ci, dla których energetyczna rewolucja oznacza utratę pracy, często wykonywanej bez przerwy przez wiele lat. Przebranżowienie oraz aktywizacja zawodowa osób pracujących i zagrożonych utratą pracy w branży górniczej oraz energetycznej to zatem jedno z największych wyzwań związanych z odchodzeniem od węgla. 

Chcąc mu podołać, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, spółka DGA oraz osiem innych partnerów, zainicjowały projekt ”Droga do zatrudnienia po węglu”, finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Jak przekonuje menedżer ds. wsparcia uczestników Magdalena Kacała, kwota jest rekordowa. 

„Droga do zatrudnienia po węglu” to inicjatywa o niespotykanej dotąd skali w całej Europie. Wartość przedsięwzięcia przekracza 257 mln zł. Te środki pochodzą z Unii Europejskiej i z budżetu państwa – mówi Magdalena Kacała, menedżer ds. wsparcia uczestników w ramach projektu z ramienia DGA S.A.

Raport ManpowerGroup dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy. Jest lepiej, ale kiedy będzie dobrze?

Praca po węglu

Znalezienie nowego zatrudnienia, szczególnie w branży niepowiązanej na przykład z górnictwem, dla wielu wieloletnich pracowników może być wyjątkowo trudne. Inicjatorzy akcji zapewniają jednak, że każda z osób, które utraciwszy dotychczasowe zatrudnienie będą chciały podjąć wyzwanie związane z nowym zajęciem, może liczyć na wsparcie oraz indywidualne podejście.

Celem projektu w ścieżce realizowanej przez naszą agencję zatrudnienia jest doprowadzenie jego uczestników do zatrudnienia u nowego pracodawcy i utrzymanie trwałości miejsca pracy. Dla każdego uczestnika zostanie opracowany indywidualny plan działania. Ich łączna liczba po stronie DGA wynosi 500 osób – informuje Anna Szymańska, wiceprezes DGA S.A.

Program skierowany jest nie tylko do potencjalnych pracowników, ale także do pracodawców. Ci drudzy otrzymać mogą wsparcie postaci dofinasowania nowych miejsc pracy. Program zakłada bowiem istotną redukcję kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. To pierwsza taka zachęta dla pracodawców w regionie. Dodatkowo oferowane jest wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy.

Grupę docelową programu stanowią głównie osoby z Wielkopolski Wschodniej, które uczą się, pracują lub pracowały, bądź też mieszkają w województwie wielkopolskim. Podmioty i firmy, które zechcą przystąpić do programu, powinny mieć jednostkę organizacyjną na terenie województwa. W przypadku osób bezdomnych natomiast, konieczne jest przebywanie na tym terenie. 

Uczestnikami „Drogi do zatrudnienia po węglu” mogą być osoby zagrożone utratą pracy w GK ZE PAK S.A. zamieszkali także poza obszarem Wielkopolski Wschodnie i byli oraz obecni pracownicy tej spółki, a także branż związanych z sektorem wydobywczo-energetycznym. Ponadto mogą to być członkowie rodzin osób z wyżej wymienionych grup, których bliski stracił pracę w górnictwie lub energetyce – uzupełnia Magdalena Kacała

Inne profity

Uczestnicy programu oprócz indywidualnego podejścia, mogą również liczyć na konsultacje merytoryczne, profesjonalne doradztwo zawodowe, prawne i psychologiczne. Każda z osób objętych programem trafi również pod opiekę pośrednika pracy i przejdzie szkolenie zawodowe. To jednak nie wszystko, ponieważ liczyć można również na dofinansowania – na przykład kosztów podróży do pracy. 

Ponadto uczestnicy projektu, którzy podejmą pracę w odległości co najmniej 50 km od miejsca zamieszkania, otrzymają dodatek relokacyjny. Do tego wszystkiego osoby, które podejmą zatrudnienie, mogą uzyskać dofinansowanie kosztów dojazdu do nowego miejsca pracy w wysokości 180 zł miesięcznie, maksymalnie przez okres 12 miesięcy – dodaje wiceprezes DGA S.A.

Beneficjentami projektu ”Drogi do zatrudnienia po węglu” mogą być również członkowie rodzin oraz najbliżsi pracowników branży górniczej i energetycznej. 

Najbliżsi pracowników branży górniczej lub energetycznej nie mogą jednak posiadać źródła dochodu z tytułu działalności zarobkowej, wykonywanej w zakresie równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy. Nie mogą być też osobami samozatrudnionymi – zastrzega Magdalena Kacała

Inicjatorem przedsięwzięcia są Związki Zawodowe GK ZE PAK i Pracodawca. Partnerem wiodącym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Program współtworzą też DGA, Job First, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Powiat Koniński – Powiatowy Urząd Pracy w Koninie, Powiat Turecki – Powiatowy Urząd Pracy w Turku, Powiat Kolski – Powiatowy Urząd Pracy w Kole oraz Powiat Słupecki – Powiatowy Urząd Pracy w  Słupcy.