Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nowe urlopy i dodatkowe pieniądze dla górników. Rząd przyjął projekt ustawy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.07.2023 11:15

Nowe urlopy i dodatkowe pieniądze dla górników. Rząd przyjął projekt ustawy

kopalnia
East News

Nowe urlopy i jednorazowe odprawy pieniężne - takie rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy o osłonach socjalnych dla górników. Osłony dla pracowników likwidowanych branż to element tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego

W poniedziałek wieczorem do Sejmu trafił projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego, informuje Polska Agencja Prasowa.

Projekt zakłada wprowadzenie urlopów energetycznych, górniczych oraz jednorazowe odprawy pieniężne. Chodzi o okres, w którym będą wyłączane jednostki wytwórcze oraz redukowane wydobycie węgla brunatnego w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego.

Zdaniem rządu osłony socjalne pozwolą zminimalizować negatywne skutki transformacji społeczno-gospodarczej sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego.

 

Urlopy energetyczne i gónicze

Pracownicy, którzy mają nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia prawa do emerytury pomostowej, będą uprawnieni do urlopów energetycznych o maksymalnym okresie trwania czterech lat. Przyznawanie takiego urlopu będzie zależne od tego, czy skorzystanie z niego pozwoli pracownikowi nabyć prawo do emerytury.

Podobnie, pracownicy górnictwa węgla brunatnego będą mieli prawo do urlopów górniczych, jeśli pozostaje im nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury górniczej. W trakcie korzystania z takiego urlopu, pracownik otrzyma 80% swojego miesięcznego wynagrodzenia, które zostanie obliczone na podstawie stawki przysługującej za zwykły urlop wypoczynkowy. Do podstawy wynagrodzenia będą wliczane nagrody i premie branżowe.

Z kolei pracownikom, którzy nie spełniają warunków przejścia na urlopy, a mają co najmniej 5-letni staż pracy, ma przysługiwać odprawa pieniężna w wysokości 12- krotności miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Rozwiązania osłonowe

KPRM podkreśliła, że nowe przepisy wcielają w życie postanowienia zawartej w grudniu 2022 r. Umowy Społecznej dotyczącej sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Obejmuje nie tylko pracowników, którzy z państwowych spółek trafią wraz z aktywami węglowymi do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ale też prywatnych firm, spełniających wskazane warunki.

W ocenie skutków projektu oszacowano, że koszt rozwiązań osłonowych z budżetu państwa na lata 2023-2033 wyniesie 1,27 mld zł. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tagi: górnictwo