Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe ministerstwo w Polsce. Wiadomo, czym będzie się zajmowało
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.03.2024 15:22

Nowe ministerstwo w Polsce. Wiadomo, czym będzie się zajmowało

Kadr z otwarcia Ministerstwa Przemysłu
fot. screen YouTube @Kancelaria Premiera

Od 1 marca w Polsce będzie działał nowy resort. Odbyła się oficjalna inauguracja, a podczas konferencji nowa ministra opowiedziała o planach resortu. Co ciekawe, ministerstwo ma swoją siedzibę nie w Warszawie, a w Katowicach. Przedstawiamy szczegóły.

W Polsce jest nowy resort

Od 1 marca 2024 roku w Polsce będzie działał nowy resort - Ministerstwo Przemysłu, którego szefową będzie prof. Marzena Czarnecka. We wtorek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dotyczące utworzenia tego resortu, a w piątek miała miejsce oficjalna inauguracja. W siedzibie Ministerstwa Przemysłu odbyła się także konferencja prasowa, w której udział wzięli minister finansów, Andrzej Domański, minister aktywów państwowych, Borys Budka, oraz szefowa nowego resortu. 

Duże zmiany w ważnym świadczeniu. 1 kwietnia stawki pójdą w górę

Wiadomo, czy zajmie się nowe ministerstwo

Ministerstwo Przemysłu będzie zajmowało się nie tylko górnictwem i hutnictwem, ale także atomem, gazem oraz ropą naftową. Utworzony ma również zostać nowy dział “gospodarka surowcami energetycznymi”, który obejmie kwestie związane z gospodarką złożami kopalin, kwalifikacji w zakresie górnictwa, surowców energetycznych, paliw czy też wykorzystywania energii jądrowej.

Zobacz także: Brakuje pieniędzy na kluczową obietnicę. Polacy pilnie apelują

Siedziba nowego resortu nie znajduje się w Warszawie

Co ciekawe, siedziba Ministerstwa Przemysłu nie znajduje się w Warszawie, tylko w Katowicach. Szefowa nowego resortu podczas piątkowej konferencji prasowej wyjaśniła, dlaczego zapadła decyzja o umiejscowieniu jej właśnie w tym miejscu.

Pragnę państwa zapewnić, że główną inwestycją będą ludzie - tu jest mnóstwo osób, które są zatrudnione w przemyśle. Poza tym oczywiście transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu - więc w mojej ocenie to najwłaściwsze miejsce do przeprowadzenia takiego procesu - wyjaśniła Marzena Czarnecka.