BiznesINFO.pl > Węgiel

Węgiel

węgiel ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
16.12.2022 13:09 PGE Paliwa wstrzymała dostawy węgla. Jako przyczynę wskazano warunki atmosferyczne

PGE Paliwa wstrzymała do odwołania dostawy węgla do kilku gmin w województwie pomorskim. Decyzję podjęto z przyczyn niezależnych od spółki.

Ilość wniosków na dodatek węglowy wyczerpała pulę przeznaczoną na jego wypłatę.
14.12.2022 16:14 600 000 osób czeka na wypłatę dodatku węglowego. Trwają kontrole

Ponad 600 tysięcy wniosków o dodatek węglowy jest wciąż w trakcie rozpatrywania, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Jeżeli chodzi o dodatek węglowy, ten dodatek jest ciągle wypłacany. Wpłynęło około 5 milionów. Wydaje się, że w tych najbliższych dniach gminy są w stanie przeprowadzić szybką weryfikację tych wniosków, patrząc na dotychczasowe tempo rozpatrywania - poinformowała minister klimatu.Termin na złożenie wniosków minął dwa tygodnie temu. Gminy mają możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w celu weryfikacji wniosków. Moskwa zapewniła, że resort zapewnia płynność finansową środków i ma nadzieję, że do świąt wszystkie gminy będą w stanie przekazać je do gospodarstw domowych.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
13.12.2022 13:20 Urzędnicy ruszyli w teren. Sprawdzają słuszność przyznania dodatków węglowych

W ciągu pierwszego tygodnia grudnia częstochowscy urzędnicy odwiedzili prawie 200 domów i mieszkań. Takie kontrole odbywają się w całej Polsce. Urzędnicy muszą sprawdzić, czy nie doszło do naruszeń przy otrzymaniu dodatku węglowego. W Polsce odnotowano bowiem przypadki naginania rzeczywistości, by dostać 3 tys. zł. Odmowa przyjęcia urzędników skutkuje odebraniem otrzymanych pieniędzy — informuje czestochowa.wyborcza.biz.

węgiel-kamienny-east-news
13.12.2022 12:51 Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Węglokoks podał, ile węgla trafiło do gmin

Węglokoks podał dane dotyczące zaopatrywania gmin w węgiel opałowy. Spółka realizuje założenia ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego.

węgiel-skład węgla-ceny węgla-biznesinfo
13.12.2022 10:34 Nowe zasady przy zakupie węgla ze sklepu PGG. Będzie prościej

W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej już od kilku dni funkcjonuje zabezpieczenie w postaci dodatkowej weryfikacji. Dzięki temu zablokowana została możliwość zakupu węgla przez boty. Poza tym wprowadzono również automatyczne odświeżenie strony z dostępnymi produktami. Wszystko dlatego, aby usprawnić cały proces — w trakcie jednej sesji zakupowej produkty chce nabyć nawet 140 tys. osób.

węgiel-kamienny-east-news
10.12.2022 15:04 Prezes Elektrociepłowni Będzin o sytuacji elekrociepłowni. Importowany węgiel jest dobrej jakości

Prezes Elektrociepłowni Będzin ocenił obecną sytuację na rynku węgla. Odniósł się także do jakości importowanego surowca.

węgiel ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
09.12.2022 13:43 Dobre wieści na rynku węgla. Sytuacja się uspokaja

Z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że globalny rynek węgla powoli wraca do poziomu sprzed ataku Rosji na Ukrainę.

Komornik prędko zajął 3 tys. dodatku węglowego, który nie podlega pod egzekucje.
08.12.2022 14:38 Wielka Brytania otwiera pierwszą od 35 lat głębinową kopalnię węgla

Brytyjski rząd wydał pozwolenie na budowę głębinowej kopalni węgla po raz pierwszy od 35 lat. Jeszcze rok temu podczas konferencji klimatycznej ONZ Wielka Brytania zachęcała inne kraje do rezygnacji z węgla.

Protest ratowników
06.12.2022 14:10 Protesty w Ułan Bator. Demonstranci domagają się śledztwa w sektorze węglowym

W stolicy Mongolii- Ułan Bator trwają protesty przeciw malwersacjom z węglem kamiennym. Demonstranci domagają się dymisji rządu.

węgiel PGG
06.12.2022 09:26 Wraca pomysł budowy odkrywki Złoczew. Szacowane zasoby węgla wynoszą ponad pół miliona ton

Wraca pomysł budowy odkrywki Złoczew. Zwolennicy tego pomysłu wskazują, że realizacja tej inwestycji jest przedsięwzięciem o charakterze strategicznym, podaje wnp.pl. Szacowane zasoby węgla w Złoczewie wynoszą ponad 600 mln ton.

węgiel-kamienny-east-news
03.12.2022 14:42 Operatorzy sieci ostrzegają przed brakiem węgla w Polsce. Problem może dotyczyć też Niemców

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) prognozuje, że w Polsce może wystąpić niedobór węgla. Problemy z dostępnością tego surowca miałyby nastąpić pod koniec sezonu grzewczego. Inne kraje takie jak Francja, Szwecja czy Finlandia również mogą mieć kłopoty z zaopatrzeniem w energię. To skutek częstych awarii reaktorów atomowych – donosi Deutsche Welle.

węgiel PGG
02.12.2022 13:59 Prezes PGG napisał list do górników. Odniósł się do sytuacji na rynku węgla

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala napisał do górników list z okazji barbórki. Ocenił, że odejście od węgla kamiennego na rzecz importowanego mogłoby polską gospodarkę kosztować nawet 30 mld zł rocznie.

Elektrownia Bełchatów
01.12.2022 16:06 Polski Instytut Ekonomiczny nie wyklucza powrotu do energii z węgla

Polski Instytut Ekonomiczny przygotował raport analizujący możliwe opcje dla polskiej energetyki. Jedną z nich jest zawieszenie lub całkowita rezygnacja z celów klimatycznych, i w efekcie całkowity powrót do węgla.Trwająca wojna na Ukrainie spowodowała kryzys energetyczny w Europie. Trwa walka z jego skutkami oraz poszukiwanie ewentualnych dodatkowych opcji.Jak podaje portal Forsal.pl, Polski Instytut Energetyczny przygotował raport związany z wyzwaniami, z jakimi musi zmierzyć się Polska i Unia Europejska. Zawiera on cztery scenariusze wpływu konfliktu na wschodzie dla naszej gospodarki.

węgiel-kamienny-east-news
30.11.2022 09:40 Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Wysokie ceny węgla kamiennego skłoniły mieszkańców Wałbrzycha do uruchomienia tzw. biedaszybów – nie tylko na terenie własnych posesji, ale i w lesie. Tymczasem wydobywanie węgla samodzielnie, bez koncesji, jest w Polsce zakazane. Dlatego policja i Straż Miejska kieruje do sądu wnioski przeciwko samozwańczym górnikom, a dziury po wydobyciu – zasypuje. Jest ich jednak tak wiele, że nie nadąża – alarmuje portal Money.pl.

Komornik prędko zajął 3 tys. dodatku węglowego, który nie podlega pod egzekucje.
29.11.2022 15:14 Limity zakupu węgla w Polsce będą uelastycznione

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda poinformował w poniedziałek, że limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe zostanie uelastyczniony. Rozporządzenie regulujące ten element zostanie zmienione.Walka z kryzysem energetycznym trwa. CBOS poinformował, że 79 proc. Polaków ma problemy z zaopatrzeniem swojego domu w węgiel do pieca, zaś 40 proc. nie ma zgromadzonych żadnych zapasów.Odpowiednie działania podjęło Ministerstwo Aktywów Państwowych. W ostatnim czasie wydało ono rozporządzenie nakładające limit kupna 3 ton węgla na sezon grzewczy. Dzisiaj jednak wiceminister Karol Rabenda poinformował na konferencji prasowej, że limity roczne zostaną zmienione.

węgiel ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
29.11.2022 13:22 PGG obiecuje: węgiel dla samorządów jeszcze przed świętami

Wszystkie samorządy, które zawarły umowę z PGG, otrzymają węgiel przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnił podczas konferencji prasowej wiceprezes Zarządu PGG S.A. ds. Sprzedaży Adam Gorszanów. Do końca 2023 roku największa polska górnicza spółka ma dostarczyć gminom 550-600 tys. ton węgla opałowego.

węgiel-kamienny-east-news
29.11.2022 09:14 Wypłata dodatku węglowego. Senator KO Krzysztof Brejza skierował sprawę do prokuratury

Senator KO Krzysztof Brejza skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie dodatków węglowych. Jego zdaniem setki osób nie otrzymały wypłaty w ustawowym terminie i nie mają za co kupić opału.

Lepiej zwrócić uwagę na to, co wrzuca się do pieca.
28.11.2022 17:17 Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Zgodnie z danymi CBOS, 77 proc. mieszkańców wsi pali w piecach węglem. Jednocześnie pojawiają się deklaracje o problemach z zaopatrzeniem w ten surowiec. Czym palić, żeby nie opróżnić portfela po raz drugi?Dziennik Gazeta Prawna informuje za ostatnim badaniem CBOS, że blisko połowa Polaków korzysta z własnego pieca lub kotła węglowego, zaś 28 proc. jest podłączona do lokalnej sieci ciepłowniczej.Z drugiej jednak strony, 79 proc. Polaków stwierdziło, że zaopatrzenie w węgiel będzie problematyczne, a 40 proc. mieszkańców kraju nie ma zapasów w ogóle. Stawia to zatem pytanie - czym palić w piecu?

kaloryfer-grzejnik-ogrzewanie-biznesinfo
25.11.2022 17:57 Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo

Wzrost cen najbardziej odczuły osoby opalające dom węglem, a najmniej te, które używają w tym celu prądu – wynika z analizy HRE Investments, na którą powołuje się Forsal. W październiku węgiel kosztował 180 proc. więcej niż rok temu. To efekt trwającej na Ukrainie wojny, wskutek której pojawiły się problemy z ciągłością łańcuchów dostaw surowców energetycznych. Samo ich pozyskanie jest obecnie znacznie droższe. Podwyżki objęły też inne formy ogrzewania.

węgiel PGG
25.11.2022 14:51 Kopalnie PGG wydobędą więcej węgla

Kopalnie PGG wydobędą o 1 mln ton węgla więcej węgla niż w poprzednim kwartale. Wzrost produkcji to efekt pracy górników w weekendy i dni wolne.

węgiel-kamienny-east-news
25.11.2022 09:13 Prezes URE Rafał Gawin. W Polsce nie powinno zabraknąć węgla

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin ocenia, że podczas obecnej zimy w Polsce nie powinno zabraknąć węgla. Większym problemem będzie jego cena.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
23.11.2022 14:58 Jeden adres, kilka rodzin… i kilka dodatków węglowych. Ale tylko pod pewnym warunkiem

Rodziny mieszkające pod tym samym adresem mają prawo ubiegać się o otrzymanie odrębnych dodatków węglowych, jeśli do końca listopada nie będzie możliwe wydzielenie im osobnych adresów – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Pytanie, czy i w jaki sposób urzędnicy mają weryfikować starania wnioskodawców.

Jarosław Kaczyński w Gliwicach
22.11.2022 18:17 Kaczyński: Węgla nie zabraknie, to już na pewno wiemy

- Zablokowaliśmy to (import z Rosji), wobec tego węgla zabrakło. Ale ta sprawa jest już załatwiona. Ten węgiel dla gospodarstw domowych, do ogrzewania domów w Polsce jest – mówi prezes PiS podczas wywiadu dla Polskiego Radia Katowice.

węgiel ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.11.2022 15:01 Sklep internetowy PGG. Zmiany w sposobie logowania

Od czwartku 24 listopada zmienią się zasady logowania w sklepie internetowym PGG. Aby się zalogować, trzeba będzie skorzystać z systemu identyfikacji elektronicznej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
21.11.2022 16:05 Czas na złożenie wniosku kończy się za moment. 3 tys. zł przejdzie Ci koło nosa

Prawdopodobnie słyszałeś lub czytałeś już o dodatku węglowym. Czas na złożenie wniosku oraz jego pozyskanie się kończy. Jeżeli więc zależy Ci na nim, musisz się spieszyć, na załatwienie formalności masz jeszcze tylko kilka dni.

Czy Morawiecki i Sasin pośpieszyli się z dystrybucją węgla przez samorządy?
17.11.2022 11:07 Dystrybucja węgla przez samorządy. Większość gmin zgłosiło chęć udziału w programie

Większość gmin w Polsce zgłosiło chęć do udziału w programie dystrybucji węgla. Po dopełnieniu wszystkich formalności samorządy będą mogły przystąpić do odbioru i sprzedaży węgla.

węgiel-kamienny-east-news
15.11.2022 12:57 E-sklep PGG odwołuje sprzedaż węgla opałowego luzem

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że wstrzymuje do odwołania sprzedaż węgla opałowego luzem poprzez swoją stronę internetową. Spółka bierze udział w programie sprzedaży węgla przez gminy.

Cena węgla u samorządu będzie niższa, rząd opublikował założenia projektu nowej ustawy
15.11.2022 09:08 Ceny węgla spadają. Zdaniem ekspertów przyczyniła się do tego zapowiedź tańszego węgla od rządu

Ceny węgla na światowych rynkach spadają. Zdaniem niektórych ekspertów wkrótce cena rynkowa może być zdecydowanie niższa od “rządowej ceny”. Co to oznacza dla polskiego odbiorcy?