BiznesINFO.pl
Węgiel

Domena puliczna

Dystrybucja węgla przez gminy. Mateusz Morawiecki nie wyklucza takiej opcji kolejnej zimy

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza dystrybucji węgla kolejnej zimy. Jego zdaniem kolejny proces dostarczania węgla przez gmina będzie już prostszy niż tej zimy.

Dystrybucja węgla kolejnej zimy? Premier dopuszcza taką możliwość

Podczas konferencji prasowej w Toruniu premier został zapytany, czy rząd rozważa wydłużenie programu, w ramach którego samorządy sprzedają węgiel, informuje Polskie Radio 24.

- Jeśli trzeba będzie, jeśli będą wymagać tego wąskie gardła logistyki i dystrybucyjne, to oczywiście będziemy kontynuować ten proces, już o tyle prostszy, że rozpoznanie bojem, i to skuteczne, z sukcesem zakończone, zostało przeprowadzone tej zimy - powiedział Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że sprzedawany węgiel jest wysokiej jakości. Przytoczył dane, jakie otrzymał od jednego z wójtów w województwie kujawsko-pomorskim - na 850 dostaw węgla zdarzyła się tylko jedna reklamacja. 

Nie zabrakło też odniesienia do Donalda Tuska, który, jak przypomniał Morawiecki, przewidywał, że jesienią nie będzie węgla, prądu i gazu, a jeśli będzie, to w cenach zbyt wysokich, by przeciętny Polak mógł się w nie zaopatrzyć. Zdaniem premiera jedyne, co PO potrafi, to straszyć ludzi. 

Problemy z dystrybucją węgla

Portal prawo.pl zwraca jednak uwagę, że dystrybucja węgla nie zawsze idzie zgodnie z planem. Niektóre gminy dostają za mało węgla, inne dostają inny, niż był zamawiany, bądź otrzymują go później niż w ustalonym terminie.  Tak przykładowo było w Żurawicy (woj.podkarpackie).

-  Zamówiliśmy 212 ton kostki, na którą jest największe zapotrzebowanie, a przyjechała połowa. Ekogroszku mieliśmy 54 ton i niecałe 300 ton orzecha. Teraz przyszedł aneks do umowy, że otrzymamy węgiel w tym roku, ale bez dokładnego określenia terminu, bo przecież się nie wyrabiają, w innych gminach też są opóźnienia. Odnośnie umowy na ten rok PGG na razie się nie odzywa. Dobrze, że chociaż zima nie jest za bardzo ostra – mówił serwisowi Prawo.pl Grzegorz Jędruch z Urzędu Gminy w Żurawicy.

Wiceminister Karol Rabenda zapewniał, że proces dystrybucji węgla w kraju przebiega sprawnie, a problemy z dostawami mają charakter incydentalny. 

Tagi:

węgiel

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >