Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Dystrybucja węgla przez gminy. Mateusz Morawiecki nie wyklucza takiej opcji kolejnej zimy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 20.01.2023 10:55

Dystrybucja węgla przez gminy. Mateusz Morawiecki nie wyklucza takiej opcji kolejnej zimy

wegiel mateusz morawiecki
Domena puliczna

Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza dystrybucji węgla kolejnej zimy. Jego zdaniem kolejny proces dostarczania węgla przez gmina będzie już prostszy niż tej zimy.

Dystrybucja węgla kolejnej zimy? Premier dopuszcza taką możliwość

Podczas konferencji prasowej w Toruniu premier został zapytany, czy rząd rozważa wydłużenie programu, w ramach którego samorządy sprzedają węgiel, informuje Polskie Radio 24.

- Jeśli trzeba będzie, jeśli będą wymagać tego wąskie gardła logistyki i dystrybucyjne, to oczywiście będziemy kontynuować ten proces, już o tyle prostszy, że rozpoznanie bojem, i to skuteczne, z sukcesem zakończone, zostało przeprowadzone tej zimy - powiedział Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że sprzedawany węgiel jest wysokiej jakości. Przytoczył dane, jakie otrzymał od jednego z wójtów w województwie kujawsko-pomorskim - na 850 dostaw węgla zdarzyła się tylko jedna reklamacja. 

Nie zabrakło też odniesienia do Donalda Tuska, który, jak przypomniał Morawiecki, przewidywał, że jesienią nie będzie węgla, prądu i gazu, a jeśli będzie, to w cenach zbyt wysokich, by przeciętny Polak mógł się w nie zaopatrzyć. Zdaniem premiera jedyne, co PO potrafi, to straszyć ludzi. 

Problemy z dystrybucją węgla

Portal prawo.pl zwraca jednak uwagę, że dystrybucja węgla nie zawsze idzie zgodnie z planem. Niektóre gminy dostają za mało węgla, inne dostają inny, niż był zamawiany, bądź otrzymują go później niż w ustalonym terminie.  Tak przykładowo było w Żurawicy (woj.podkarpackie).

-  Zamówiliśmy 212 ton kostki, na którą jest największe zapotrzebowanie, a przyjechała połowa. Ekogroszku mieliśmy 54 ton i niecałe 300 ton orzecha. Teraz przyszedł aneks do umowy, że otrzymamy węgiel w tym roku, ale bez dokładnego określenia terminu, bo przecież się nie wyrabiają, w innych gminach też są opóźnienia. Odnośnie umowy na ten rok PGG na razie się nie odzywa. Dobrze, że chociaż zima nie jest za bardzo ostra – mówił serwisowi Prawo.pl Grzegorz Jędruch z Urzędu Gminy w Żurawicy.

Wiceminister Karol Rabenda zapewniał, że proces dystrybucji węgla w kraju przebiega sprawnie, a problemy z dostawami mają charakter incydentalny. 

Tagi: węgiel