Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec z ogrzewaniem węglem i gazem. Unia Europejska podała termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.03.2024 19:07

Koniec z ogrzewaniem węglem i gazem. Unia Europejska podała termin

Grzejnik
Fot. materiały własne

Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły. 

Nowa dyrektywa UE została przegłosowana

Unia Europejska wprowadza coraz więcej zmian, które mają się przyczynić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Już od jakiegoś czasu trwały prace nad tzw. dyrektywą budynkową. We wtorek, 12 marca odbyło się głosowanie w tej sprawie i 370 europosłów i europosłanek było za wprowadzeniem dyrektywy, 199 było przeciw, a 46 osób wstrzymało się od głosu. Zmiany zakładają, że do 2030 roku budynki będą emitować o wiele mniej gazów cieplarnianych, a do 2050 roku staną się neutralne dla klimatu.

Nieznane fakty o emeryturach księży. Niektórzy dostają aż dwie wypłaty

To koniec z ogrzewaniem domów węglem i gazem

Wejście w życie tzw. dyrektywy budynkowej przyniesie ogromne zmiany. Jej założeniem jest bowiem, że budynki mają wykorzystywać tylko energię odnawialną. Chodzi tu dokładnie o fotowoltaikę czy też chociażby ogrzewanie za pośrednictwem pomp ciepła.

W związku z wprowadzeniem dyrektywy, od 2025 roku Unia Europejska nie będzie dofinansowywać kotłów na gaz i węgiel. To jednak jeszcze nie koniec nowości. Podano także termin, od którego taki sposób ogrzewania będzie całkowicie zabroniony. 

Unia Europejska podała konkretny termin

Dyrektywa budynkowa nie będzie obejmowała wszystkich nieruchomości. Jak się okazuje, nowe przepisy nie będą dotyczyły budynków rolniczych, zabytkowych i tymczasowych, a także kościołów i miejsc kultu. Zmiany, które zostały przegłosowane przez europosłów i europosłanki zakładają, że do 2040 roku kotły wykorzystujące gaz i węgiel mają zostać całkowicie wyłączone z użytku.

Zobacz także: Nawet 400 zł miesięcznie dla rodziców. Bez kryterium dochodowego