Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ceny węgla w lutym. Ile trzeba zapłacić za tonę?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.02.2024 16:53

Ceny węgla w lutym. Ile trzeba zapłacić za tonę?

Hałdy węgla
Autorstwa Frank Vincentz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38369082

Połowa lutego oznacza, że koniec sezonu grzewczego zbliża się małymi krokami. Niektórzy kupują jeszcze węgiel, aby być zaopatrzonymi w razie niespodziewanych spadków temperatury czy ataków zimy. Ile konkretnie trzeba zapłacić za tonę w ostatnich dniach?

Ostatnie tygodnie sezonu grzewczego

Chociaż temperatury powietrza utrzymują się obecnie na poziomie powyżej zera, nie oznacza to, że sezon grzewczy się zakończył. Wręcz przeciwnie - do jego końca pozostało jeszcze kilka tygodni, a jego finisz zaplanowany jest na kwiecień.

Jak pokazały poprzednie lata, koniec I kwartału nie musi oznaczać, że cały czas będzie się robiło cieplej. Może się bowiem zdarzyć tak, że Wielkanoc - która w tym roku przypada na koniec marca - będzie “białymi świętami” przez niespodziewane opady śniegu.

Biedronka znów uderza w Lidla. Tym razem wykorzystano paragony

Ile kosztuje węgiel?

Niektóre osoby i przedsiębiorstwa gromadzą zatem węgiel, aby być przygotowanymi na “czarną godzinę” i niespodziewany spadek temperatur. Jakie ceny obecnie obowiązują u sprzedawców tego surowca? Okazuje się, że wcale nie doszło do wielkich zmian względem ostatnich, zimowych tygodni.

Jak podaje serwis topagrar.pl, Polska Grupa Górnicza po najniższych cenach sprzedaje węgiel Kostkę z kopalni Sośnica, Marcel, Ziemowit i Jankowice, a także Orzech - także z Jankowic, kopalni Marcel, Ziemowit i Sośnicy, ale również z kopalni Rydłutowy czy Piast. Cena tony w przypadku tych gatunków i kopani wynosi 1100 zł; co ważne, w przypadku Jankowic tamtejszy Orzech jest nowością w ofercie PGG.

Ile trzeba zapłacić za tonę?

Jedne z najwyższych cen węgla utrzymują się z kolei w przypadku gatunku Pieklorz Groszek Plus. Za tonę tego konkretnego gatunku surowca trzeba zapłacić 1300 zł.

Zdecydowanie najdroższe w ofercie Polskiej Grupy Górniczej są gatunki groszku. Chodzi konkretnie o Karolinkę Groszek Premium i Karlika Groszek Plus. W ich przypadku cena może sięgnąć nawet 1550 zł/t.

źródło: topagrar.pl

ZOBACZ TAKŻE: Duże zmiany w Poczcie Polskiej. Spółka wydała komunikat