BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Polacy wciąż palą w piecach, czym popadnie. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie mandaty

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Straż Miejska wciąż przyłapuje Polaków na spalaniu odpadów w piecach. W takich przypadkach karze gospodarzy mandatem w wys. do 500 zł, a jeśli ci nie chcą ich przyjąć, kieruje sprawę do sądu. Do złej jakości powietrza w skali kraju przyczynia się m.in ogrzewanie domów węglem złej jakości i brunatnym, a nieraz nawet i plastikiem — informuje serwis prawo.pl.

Smog zabija Polaków

Co roku z powodu problemów zdrowotnych wywołanych smogiem umiera w Polsce między 40 a 50 tys. osób (według wyników badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda i University College London ofiar może być nawet dwa razy tyle).

Choć palenie śmieci w prywatnym piecu jest zakazane, wciąż nie brakuje osób, które łamią przepisy ustawy o odpadach. Strażnicy miejscy karzą takich gospodarzy mandatami w wys. do 500 zł, a jeśli ktoś ich nie przyjmuje (tj. mieszkaniec Wejherowa, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu), sprawa jest kierowana do sądu. Kara finansowa orzeczona przez sąd jest już bardziej dotkliwa i może wynieść nawet 5 tys. zł.

Śmieciami nie da się ogrzać domu. Trzeba byłoby zużyć ich bardzo dużo, żeby osiągnąć jakikolwiek efekt. Nie jest to więc żadna oszczędność, ale zwykła ludzka głupota. Pieniędzy w portfelu nie zostanie więcej, a truje się siebie, rodzinę i sąsiadów — tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z serwisem prawo.pl.

Problem węglowy

W wyniku kryzysu energetycznego zawieszono wcześniej obowiązujące normy na węgiel, co sprawia, że do pieców Polaków nieraz trafia surowiec wątpliwej jakości oraz węgiel brunatny, który przez wzgląd na swój skład spala się po prostu źle.

Co więcej, mimo iż w większości województw funkcjonują już uchwały antysmogowe, problemem jest ich respektowanie i przesuwanie terminów np. dla obowiązku wymiany kopciuchów. Tak stało się w obrębie Małopolski, w efekcie czego spadło zainteresowanie udziałem w programie Czyste Powietrze.

Tagi:

smogmandatwęgiel

Podobne artykuły

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Energetyka

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]