Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Smog

Smog

Zanieczyszczenie powietrza pochodzące najczęściej z nadmiernej ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Spowodowany z reguły spalaniem nieodpowiednich materiałów, a także dużą ilością spalin.

Kontrola w mieszkaniu
22.01.2024 15:05 Zakaz obowiązuje, ale nie wszyscy się przejmują. Można zapłacić ogromny mandat

Coraz więcej samorządów w Polsce wprowadza zakazy używania kotłów niespełniających obowiązujących norm, nazywanych kopciuchami, a także palenia węglem. Na Mazowszu taki zakaz obowiązuje już od roku, zaś sama Warszawa zabroniła używania węgla w październiku. Za jego złamanie grożą surowe kary, sięgające kilku tysięcy złotych.

Pieniądze na kalendarzu
11.01.2024 19:43 Kolejny rządowy program zagrożony. Pieniądze na wyczerpaniu

Po wyczerpaniu środków przeznaczonych na program “Bezpieczny kredyt 2 proc.” okazuje się, że kłopoty z finansowaniem ma kolejne rządowe przedsięwzięcie. Wskazano jednak możliwe rozwiązanie tegoż problemu.

Kominek
18.09.2023 14:52 Palisz w kominku, możesz łamać prawo. Kary idą w tysiące złotych

Wykorzystanie kominka do ogrzewania może wyglądać przytulnie, ale w niektórych przypadkach jest niestety wbrew przepisom. Nawet na jesieni czy w zimie za złamanie prawa dotyczącego palenia w kominkach można dostać mandat. Nadciągająca jesień oznacza z kolei początek sezonu grzewczego.

smog-warszawa
17.05.2023 14:21 Wiadomo, jakie polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy

Mimo ciepłej zimy wiele polskich miejscowości zmagało się z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Najwięcej smogowych dni odnotowano w Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Zdaniem Weroniki Michalak z HEAL Polska nawet jeden dzień ekspozycji na smog może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych np. zawału serca lub udaru.

straż miejska-kogut-biznesinfo
17.01.2023 12:31 Polacy wciąż palą w piecach, czym popadnie. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie mandaty

Straż Miejska wciąż przyłapuje Polaków na spalaniu odpadów w piecach. W takich przypadkach karze gospodarzy mandatem w wys. do 500 zł, a jeśli ci nie chcą ich przyjąć, kieruje sprawę do sądu. Do złej jakości powietrza w skali kraju przyczynia się m.in ogrzewanie domów węglem złej jakości i brunatnym, a nieraz nawet i plastikiem — informuje serwis prawo.pl.

pieniądze-100zł-biznesinfo
17.12.2022 15:21 W styczniu ruszy nowa edycja programu „Czyste Powietrze”. Można dostać nawet 135 tys. zł dofinansowania

Od 3 stycznia 2023 roku rusza kolejna edycja rządowego programu „Czyste Powietrze”. Na wymianę kopciucha i termomodernizację nieruchomości będzie można otrzymać nawet 135 tys. zł. Ministerstwo przekonuje, że beneficjenci nie tylko zyskują ciepło dla swoich domów, ale znacznie oszczędzą na rachunkach.

Dym2-domena publiczna
16.12.2022 19:49 Spalał odpady w piecu, zasłaniając się słowami Jarosława Kaczyńskiego. Teraz czeka na wyrok sądu

W październiku br. Straż Miejska złapała na gorącym uczynku jednego z mieszkańców Wejherowa. 34-letni mężczyzna spalał w piecu meblowe płyty, argumentując, iż zezwolił na to Jarosław Kaczyński. Nie przyjął wówczas mandatu, dlatego sprawa trafiła do sądu. Mężczyzna przyznał się do winy i oczekuje na wyrok. Teraz, zamiast 500 zł może zapłacić karę grzywny w wys. 5 tys. zł.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
16.12.2022 17:43 Urzędnicy i strażnicy miejscy kontrolują piece w całej Polsce

W czasie sezonu grzewczego wyjątkowo ciemny dym wydobywający się z komina może przykuć uwagę i wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla tych, którzy palą w piecach czym popadnie. Urzędnicy i straż miejska mogą skontrolować takie osoby na podstawie Prawa ochrony środowiska. Obowiązek wpuszczenia ich na teren prywatnej posesji istnieje jednak tylko wtedy, gdy zjawią się w godz. 6:00-22:00.

Polska smog
03.11.2022 11:43 Ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda na pierwszym miejscu

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Na pierwszym miejscu znalazła się Nowa Ruda.

węgiel-pexels-pixabay
12.10.2022 18:30 PGE uruchomiła sprzedaż węgla brunatnego dla gospodarstw domowych

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego z kopalni w Turowie i Bełchatowie. Ekolodzy zwracają uwagę na niską kaloryczność węgla oraz skutki spalania węgla kamiennego dla środowiska.

węgiel
27.09.2022 11:56 Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Mieszkańcy Małopolski będą mieli czas na wymianę pieców do końca kwietnia 2024 roku. To o półtora roku później, niż pierwotnie zakładała ustawa antysmogowa.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.
05.07.2022 12:56 Rząd na szybko zmienił normy jakości przy spalaniu węgla. Wszystko z powodu braku surowca

Rząd postanowił czasowo zawiesić normy jakościowe dla węgla. Rozregulowanie zasad będzie trwało 60 dni i dotyczy paliw stałych używanych do opału. Decyzja ma wpłynąć na cenę węgla, który nadal jest drogi. O zmiany dotyczące norm jakościowych przy spalaniu węgla zostały opublikowane we wtorek 28 czerwca, a zaczęły obowiązywać dzień później. Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie większego dostępu do węgla i obniżka jego ceny.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
03.07.2022 17:12 Rząd dogrzewa program, będzie Czyste Powietrze Plus. Pieniądze dostaniesz przed remontem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiła rozszerzenie dotychczasowego programu Czyste Powietrze. Teraz można już mówić o Czyste Powietrze Plus, ponieważ Polacy chcący z niego skorzystać będą mogli liczyć na pieniądze jeszcze przed dokonaniem inwestycji. Zmiany w programie, który powstał w ramach walki ze smogiem i ma skłonić Polaków do wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, są zapewne w dużej mierze podyktowane problemami ze zbyt małymi zasobami węgla w Polsce i jego wysoką ceną.

węgiel PDP
11.06.2022 15:28 Dodatkowe obostrzenia dla palących węglem niedługo staną się faktem. UE już pracuje nad przepisami

Europa uzależniona od rosyjskich surowców kombinuje jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym, który spadł nagle po rezygnacji z zakupów od Rosji, Unia Europejska nie zawiesza planów zakazu stosowania pieców na paliwa kopalne. Pakiet "Fit fo 55" zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla w UE do 55 proc. do roku 2030. To oznacza szereg przepisów, które uderzą w posiadaczy pieców węglowych, olejnych i gazowych. Stopniowa rezygnacja z pieców na węgiel, olej opałowy czy gaz jest jednym z priorytetów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dokładając do tego polskie wewnętrzne restrykcje spadające na użytkowników kotłów o klasie energetycznej niższej niż 3,4 czy 5, zamiast kompletować materiał opałowy na zimę, może lepiej od razu zastanowić się nad wymianą źródła ogrzewania. Wiele pieców o wysokiej emisyjności, to piece na węgiel. Na konsekwencje mogą narazić się jednak również użytkownicy starych pieców na olej opałowy i gazowy.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
01.06.2022 19:35 Ostatni miesiąc na złożenie deklaracji dot. ogrzewania. Zapominalskim grozi kara w wysokości 5 tys. zł

Do 30 czerwca należy złożyć deklaracje CEEB dotyczącą źródeł energii i spalania w naszym domu. Do tej pory wpłynęło już prawie 4 mln deklaracji, obowiązku nie wypełniło jednak jeszcze 21,5 proc. zobowiązanych. Niedopełnienie formalności grozi grzywną w wysokości 500 zł, może też skończyć się karą sądową w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że już po wypełnieniu deklaracji odwiedzi nas kominiarz lub strażnik miejski i sprawdzi czy podalismy właściwe informacje. Podczas przeglądu kominiarskiego czekać nas może więc spore zaskoczenie.

pieniądze (2)
18.05.2022 18:47 Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

W Polsce na wymianę czeka jeszcze 3 mln pieców grzewczych. Do końca 2021 r. czas na wymianę kopciuchów mieli mieszkańcy woj. śląskiego i podkarpackiego. Teraz terminy gonią mieszkańców kolejnych województw, a kara za przespanie daty granicznej wynosi 5 tys. zł. W ramach walki o czystsze powietrze Polacy są zobowiązani do wymiany pieców grzewczych, które emitują zbyt dużo zanieczyszczeń. Opalane drewnem i węglem kotły i piece (do których niekiedy wrzucane są nawet śmieci) niespełniające określonych norm muszą zostać pilnie wymienione.

41195027150 0a9b6be75a o
21.04.2022 19:07 Największy odwiert geotermalny w Polsce już szykowany. Dziura w ziemi będzie miała 7 km głębokości

Najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny o głębokości 7 km ma powstać w Bańskiej Niżnej gminie Szaflary na Podhalu. Inwestycja zapewni ogrzewanie mieszkańcom gminy, będzie też samowystarczalna energetycznie. Projekt ma zostać w całości sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przeznaczył na ten cel 107 mln zł, informuje PAP.

flaga polski-flaga-warszawa-iberion
11.04.2022 18:34 PGE dzięki Elektrowni Bełchatów zajęło pierwsze miejsce w UE, ranking jest jednak wyjątkowo niechlubny

Elektrownia Bełchatów należąca do PGE zajęła pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem emisji dwutlenku węgla w 2021 r. w rankingu przygotowanym przez think tank Ember. W rankingu dziesięciu największych emitentów znajdują się tylko kopalnie z Polski i Niemiec. Polska i Niemcy łącznie odpowiadają za 53 proc. emisji dwutlenku węgla całej Unii Europejskiej. Chociaż Niemcy ze wszystkich swoich elektrowni emitują najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery, to w rankingu indywidualnym dla kopalni bezapelacyjne "zwycięstwo" przypada Elektrowni Bełchatów.

pilne 200 zł
25.01.2022 01:00 Nawet 69 tys. zł na wymianę pieca z programem „Czyste Powietrze”

Dziś (25.01) ruszył nabór do kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze”. Na termomodernizację i wymianę pieca można otrzymać 69 tys. zł dotacji. Kwota jest uzależniona od dochodu.Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku, a także zmiany dotychczasowego programu, żeby jeszcze łatwiej sięgać po dotacje – to kolejne kroki milowe w walce ze smogiem. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas wizyty w Bieruniu na Śląsku, ogłosiła, że nowe zasady w „Czystym Powietrzu” zaczną obowiązywać od 25 stycznia 2022 r. – Nie przestajemy pracować nad nowymi rozwiązaniami w programie „Czyste Powietrze”. Zgodnie z obietnicami, z początkiem roku startujemy z nową częścią „Czystego Powietrza” dla najmniej zamożnych. Ale przed nami stoją też kolejne wyzwania: dostosowanie programu do korzystania ze środków unijnych, przegląd kosztów kwalifikowanych choćby pod kątem położenia większego nacisku na termomodernizację, która skutecznie przekłada się na oszczędności w zakresie efektywności energetycznej. Niebawem szansę na wymianę „kopciucha” z dotacją będą mieli również mieszkańcy budynków wielorodzinnych, dla których przygotowujemy nowy program o zasięgu ogólnopolskim – mówi minister Anna Moskwa.

biznesinfo-1
12.12.2021 01:00 Polska znów wysoko w niechlubnym rankingu. Oddychamy bardzo złym powietrzem

Dwa Polskie miasta znów znalazły się w czołówce niechlubnego rankingu, chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu, a Wrocław na trzecim. Sezon grzewczy w pełni i coraz niższe temperatury sprzyjają większemu zanieczyszczeniu powietrza. Dziś w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast znalazła się Warszawa i Wrocław.W godzinach porannych stan powietrza w Warszawie był najgorszy na całym globie, obecnie (godz. 18.00) sytuacja się poprawiła. Wrocław nadal jest na 3 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miejsc.Powietrze w Warszawie:PM2.5 53.47 ug/m3 214 proc. PM10 74.16 ug/m3 148proc.Powietrze we Wrocławiu:PM2.5 78.82 ug/m3 315 proc. PM10 90.36 ug/m3 181 proc.

pexels-pixabay-459728
07.11.2021 01:00 Emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – wynika z raportu organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - zapowiada organizacja. Chiny są „największym trucicielem na Ziemi”, odpowiedzialnym za niemal jedną trzecią emisji CO2 powstałego w wyniku spalania paliw kopalnych – podaje Bloomberg. Próby nadgonienia strat w gospodarce, spowodowanych zastojem w czasie pandemii, spowodowały, że elektrownie węglowe pracują pełną parą, a emisja CO2 w tym kraju jest o 5,5 proc. wyższa niż w 2019 r. – wyjaśnia agencja. Drugim krajem emitującym najwięcej CO2 na świecie są USA, kolejnym - Indie. – Te dane dobitnie pokazują skalę wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową, które są spowodowane dekadami opóźnień w zakresie polityki klimatycznej – komentuje Bloomberg. Jak tłumaczą eksperci dla osiągnięcia do 2050 roku celu porozumienia paryskiego, mówiącego o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, wszystkie państwa świata musiałyby od zaraz co roku zmniejszać emisję CO2 o ilości produkowane rocznie łącznie przez Niemcy i Arabię Saudyjską.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
20.10.2021 02:00 Posiadacze kopciuchów nie powinni zwlekać z wymianą pieca. Grożą im wysokie kary

Walka z kopciuchami trwa w Polsce od kilku lat i nadal niestety wiele jest jeszcze do zrobienia. W tym roku najubożsi mogą liczyć na dopłatę do nowego urządzenia sięgającą nawet 37 tys. zł. Jeśli piec nie zostanie wymieniony jego właściciel zapłaci wysoką karę.Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, znów w wielu miejscowościach poczuliśmy drażniącą woń wydobywającą się z kominów. Nie dość, że Polacy nadal palą w nie ekologicznych piecach, to wrzucają do nich co mają pod ręką.Wymiana pieca jest już nie tylko godną pochwały praktyką, która sprzyja mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również koniecznością, która wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 r.Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały grożą mandaty lub grzywny. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału.

Wrocław najbardziej zanieczyszczonym miastem świata
11.10.2021 02:00 Wrocław znów z najgorszym powietrzem na świecie

W poniedziałkowy (11 października)poranek poziom zanieczyszczenia powietrza był we Wrocławiu najwyższy na świecie. Stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce w globalnym smogowym rankingu dużych miast według IQAir. Wraz z jesienią powrócił problem smogu. To już kolejny raz Wrocław jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Zgodnie z Wrocławskim Indeksem Powietrza, stan jakości powietrza był rano krytyczny. Miasto stu mostów było na szczycie globalnego smogowego rankingu. O godz. 10 rano Wrocław miał najgorsze powietrze na świecie i zdobył pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast. Indeks US AQI dla Wrocławia wskazywał 179. Na drugim miejscu uplasowała się stolica Bangladeszu Dhaka (165), a stolica Peru Lima zajęła trzecie miejsce (158) wyprzedzając zaledwie o jeden punkt Kraków (157). Pierwszą światową dziesiątkę zamknął Poznań (123). Tym samym Polska w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast miała aż 3 reprezentantów, co jest absolutnym rekordem. Obecnie (stan na godzinę 15), Wrocław zajmuje 5. miejsce na świecie. Przekroczony został przede wszystkim poziom PM2.5, czyli najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka aerozoli atmosferycznych. Głównym powodem zanieczyszczeń powietrza jest ogrzewanie gospodarstw domowych złej jakości paliwem, jak również używanie do tego starych pieców.

Biznes Info
14.07.2021 02:00 Niektórzy mają tylko 2 tygodnie na zgłoszenie deklaracji do CEEB. Brak może doprowadzić do nałożenia kary 5 tys. zł

Kara za brak rejestracji w CEEB to nie jest martwy przepis. Obowiązek rejestracji już wszedł w życie, a niektórzy mają na to jedynie dwa tygodnie.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest Cee Kto jest objęty dwutygodniowym obowiązkiemJakie kary grożą za brak rejestracji

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.
03.07.2021 02:00 Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już działa. Czas na zgłoszenia wynosi 12 miesięcy

Rejestracja w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obowiązkowa dla wszystkich. Za unikanie obowiązku grozi kara do 5 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Czego dotyczy nowy rejestrKto musi się zarejestrowaćJakie są kary

 fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku.
01.07.2021 02:00 Od dzisiaj rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Do walki ze smogiem rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Już od dzisiaj Polacy mogą rejestrować się w specjalnej bazie danych.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest CEEBKto musi złożyć deklaracjęCo grozi za brak rejestracji

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.06.2021 02:00 Czyste powietrze z ogromną zmianą od 1 lipca. Progi dochodowe ostro w górę

Czyste powietrze to rządowy program, który ma zachęcać obywateli do walki ze smogiem. Kolejny nabór wniosków w sprawie dofinansowania do wymiany przestarzałych kotłów rusza już w przyszłym miesiącu. Grono beneficjentów może być tym razem znacznie większe, ponieważ progi dochodowe uprawniające do uzyskania wsparcia są znacznie wyższe. To ostatni moment na niektóre inwestycje, ponieważ w przyszłym roku rząd radykalnie zmieni zasady.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest cel programu Czyste powietrzeIle wynoszą nowe progi dochodoweJakie zmiany przewiduje przyszłoroczny program

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
16.06.2021 02:00 Już 1 lipca zmiana w programie "Czyste powietrze"

Czyste powietrze po raz kolejny zachęca do zaangażowania w walkę z największymi trucicielami - przestarzałymi kotłami i piecami. W tym roku na beneficjentów czekają jeszcze wyższe dotacje. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zdradził, że w programie pojawi się także ścieżka bankowa.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany przewiduje najbliższa edycja programu Czyste powietrzeO ile wzrosną dopłatyNa czym ma polegać ścieżka bankowa

  • 1
  • 2