Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już 1 lipca zmiana w programie "Czyste powietrze"
Maria Glinka
Maria Glinka 16.06.2021 02:00

Już 1 lipca zmiana w programie "Czyste powietrze"

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czyste powietrze po raz kolejny zachęca do zaangażowania w walkę z największymi trucicielami - przestarzałymi kotłami i piecami. W tym roku na beneficjentów czekają jeszcze wyższe dotacje. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zdradził, że w programie pojawi się także ścieżka bankowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany przewiduje najbliższa edycja programu Czyste powietrze

  • O ile wzrosną dopłaty

  • Na czym ma polegać ścieżka bankowa

Czyste powietrze z nowymi progami dochodowymi

Czyste powietrze to rządowy program dopłat, który zadebiutował we wrześniu 2018 r. Jego celem jest poprawa kondycji powietrza w postaci przekazywania pieniędzy na termomodernizację i wymianę przestarzałych kotłów i pieców w domach jednorodzinnych.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny nabór. Czyste powietrze wystartuje już 1 lipca 2021 r., choć tegoroczny program będzie różnił się od poprzednich edycji.

Zmiany są wyjątkowo korzystne dla wnioskodawców. Wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski zdradził w rozmowie z PAP, że w tym roku zostaną zwiększone progi dochodowe w programie Czyste powietrze. Granicę upoważniającą do podwyższonych bezzwrotnych dotacji wyznaczono na 37 tys. zł. To identyczna kwota, jak w programie „Stop smog”.

Co to oznacza w praktyce? Portal money.pl podaje, że w przypadku gospodarstw wielorodzinnych próg zwiększy się z 1400 zł do 1564 na osobę. To podwyżka o 164 zł.

Na korzyści mogą także liczyć gospodarstwa jednoosobowe, dla których próg wzrośnie z 1960 zł do 2189 zł (o 229 zł). Wiceprezes przekazał, że po podwyższone dofinansowanie zgłasza się ok. 30 proc. wszystkich uczestników programu Czyste powietrze.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z podwyższonego dofinansowania? Portal muratorplus.pl donosi, że każdy zainteresowanym tym wsparciem musi, poza wnioskiem, dodatkowo przedłożyć zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Jeśli kwoty będą przekraczały wyznaczone progi to wyższa bezzwrotna dotacja nie zostanie przyznana.

Czyste powietrze ze ścieżką bankową

Zgodnie z planem już 1 lipca ma ruszyć także ścieżka bankowa w programie Czyste powietrze. - Podpisaliśmy umowy z siedmioma bankami, dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt Czyste powietrze - przekazał Mirowski.

Ścieżka bankowa przewiduje kilka istotnych zmian względem dotychczasowych zasad. Pierwszą z nich są terminy - inwestycji nie będzie można rozpocząć przed dniem złożenia wniosku.

Poza tym kredyt Czyste powietrze nie będzie przysługiwał na już zrealizowane inwestycje. Ścieżka bankowa wskazuje również, że okres realizacji inwestycji może wynosić co najwyżej 18 miesięcy.

Zmienią się także warunki finansowe. Kwota kredytu Czyste powietrze nie będzie mogła być niższa niż kwota wskazana we wniosku o dotację. W banku będzie można złożyć zarówno wniosek o kredyt, jak i wniosek o dofinansowanie. NFOŚiGW jest przekonany, że współpraca z bankami przełoży się na wzrost zainteresowania programem Czyste powietrze, na który rząd zamierza przeznaczyć 103 mld zł w ciągu dekady.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]