BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już 1 lipca zmiana w programie "Czyste powietrze"

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Czyste powietrze po raz kolejny zachęca do zaangażowania w walkę z największymi trucicielami - przestarzałymi kotłami i piecami. W tym roku na beneficjentów czekają jeszcze wyższe dotacje. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zdradził, że w programie pojawi się także ścieżka bankowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany przewiduje najbliższa edycja programu Czyste powietrze

  • O ile wzrosną dopłaty

  • Na czym ma polegać ścieżka bankowa

Czyste powietrze z nowymi progami dochodowymi

Czyste powietrze to rządowy program dopłat, który zadebiutował we wrześniu 2018 r. Jego celem jest poprawa kondycji powietrza w postaci przekazywania pieniędzy na termomodernizację i wymianę przestarzałych kotłów i pieców w domach jednorodzinnych.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny nabór. Czyste powietrze wystartuje już 1 lipca 2021 r., choć tegoroczny program będzie różnił się od poprzednich edycji.

Zmiany są wyjątkowo korzystne dla wnioskodawców. Wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski zdradził w rozmowie z PAP, że w tym roku zostaną zwiększone progi dochodowe w programie Czyste powietrze. Granicę upoważniającą do podwyższonych bezzwrotnych dotacji wyznaczono na 37 tys. zł. To identyczna kwota, jak w programie „Stop smog”.

Co to oznacza w praktyce? Portal money.pl podaje, że w przypadku gospodarstw wielorodzinnych próg zwiększy się z 1400 zł do 1564 na osobę. To podwyżka o 164 zł.

Na korzyści mogą także liczyć gospodarstwa jednoosobowe, dla których próg wzrośnie z 1960 zł do 2189 zł (o 229 zł). Wiceprezes przekazał, że po podwyższone dofinansowanie zgłasza się ok. 30 proc. wszystkich uczestników programu Czyste powietrze.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z podwyższonego dofinansowania? Portal muratorplus.pl donosi, że każdy zainteresowanym tym wsparciem musi, poza wnioskiem, dodatkowo przedłożyć zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Jeśli kwoty będą przekraczały wyznaczone progi to wyższa bezzwrotna dotacja nie zostanie przyznana.

Czyste powietrze ze ścieżką bankową

Zgodnie z planem już 1 lipca ma ruszyć także ścieżka bankowa w programie Czyste powietrze. - Podpisaliśmy umowy z siedmioma bankami, dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt Czyste powietrze - przekazał Mirowski.

Ścieżka bankowa przewiduje kilka istotnych zmian względem dotychczasowych zasad. Pierwszą z nich są terminy - inwestycji nie będzie można rozpocząć przed dniem złożenia wniosku.

Poza tym kredyt Czyste powietrze nie będzie przysługiwał na już zrealizowane inwestycje. Ścieżka bankowa wskazuje również, że okres realizacji inwestycji może wynosić co najwyżej 18 miesięcy.

Zmienią się także warunki finansowe. Kwota kredytu Czyste powietrze nie będzie mogła być niższa niż kwota wskazana we wniosku o dotację. W banku będzie można złożyć zarówno wniosek o kredyt, jak i wniosek o dofinansowanie. NFOŚiGW jest przekonany, że współpraca z bankami przełoży się na wzrost zainteresowania programem Czyste powietrze, na który rząd zamierza przeznaczyć 103 mld zł w ciągu dekady.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

smogdofinansowanie

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Polska i Świat

Rosyjskie myśliwce naruszyły polską przestrzeń powietrzną

Czytaj więcej >
Na ostatnich obradach przed wakacjami Sejm odrzucił propozycję Senatu, dotyczącą 20-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Polska i Świat

Posiedzenie Sejmu w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na sali było 8 posłów

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >