BiznesINFO.pl
pieniądze (2)

biznesinfo

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W Polsce na wymianę czeka jeszcze 3 mln pieców grzewczych. Do końca 2021 r. czas na wymianę kopciuchów mieli mieszkańcy woj. śląskiego i podkarpackiego. Teraz terminy gonią mieszkańców kolejnych województw, a kara za przespanie daty granicznej wynosi 5 tys. zł.

W ramach walki o czystsze powietrze Polacy są zobowiązani do wymiany pieców grzewczych, które emitują zbyt dużo zanieczyszczeń. Opalane drewnem i węglem kotły i piece (do których niekiedy wrzucane są nawet śmieci) niespełniające określonych norm muszą zostać pilnie wymienione.

Jakie piece i kotły należy wymienić

Chociaż dokładne restrykcje dotyczące pieców wprowadzane są na szczeblu samorządowym, co powoduje, że nie w każdym regionie Polski są identyczne, to jeżeli używamy kotła o klasie energetycznej niższej niż 3, 4 lub 5, wymiana będzie niemal na pewno obowiązkowa.

Władze samorządowe mogą nawet zabronić opalania danym rodzajem paliwa (np. węglem) w regionie, przez co wymiana może także stać się obowiązkowa.

Gdzie i do kiedy należy wymienić kopciucha

Z badań Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że jedynie 14 proc. ankietowanych Polaków wie, do kiedy mogą wymienić kopciucha w swoim domu. To oznacza, że wielu z nas może narazić się na kary.

W województwach śląskim i podkarpackim, gdzie czas na wymianę upłynął wraz z ostatnim dniem 2021 r., nie można już posiadać pieca lub kotła starszego niż 10 lat.

Terminy w innych województwach:

Do 31.12.2022 r. swoje piece wymienić muszą mieszkańcy województw: małopolskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Do 01.07.2023 r. z wymianą będą musieli zdążyć mieszkańcy woj. świętokrzyskiego.

Do 31.12.2024 r. wymiana pieców czeka mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

01.07.2024 r. będzie datą graniczną dla mieszkańców woj. dolnośląskiego, a 01.09.2024 dla woj. pomorskiego.

Najdłużej zwlekać mogą mieszkańcy woj. lubuskiego, którzy mają czas do 31.12.2026 r.

Lepiej pilnować wyżej wskazanych terminów, aby nie narazić się na karę w wysokości 5 tys. zł.

wymiana kopciucha

Do kiedy należy wymienić kopciucha?

Pompy ciepła świetnym zastępstwem kopciuchów

O alternatywach dla emisyjnych pieców i kotłów wypowiedział się Adam Krajewski z firmy Vosti. Jako zastępstwa wymienia m.in.: kotły olejowe, na węgiel, ekogroszek, pelet, drewno, ogrzewanie elektryczne czy gazowe jednak jako najbardziej efektywne rozwiązanie wskazał pompy ciepła.

Pompa ciepła w zależności od rodzaju produkuje energię z takich źródeł jak powietrze, grunt lub woda, przez co jest urządzeniem bezemisyjnym i bardzo efektywnym. W ostatnich latach pompy ciepła zaczynają być w Polsce coraz popularniejsze i chętnie wykorzystywane jako źródła energii. Polacy coraz częściej decydują się korzystać z pomp ciepła zamiast np. ogrzewania gazowego, które również uchodzi za niskoemisyjne.

Pompy ciepła wsparte rządowymi dotacjami

Osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła mogą otrzymać nawet 69 tys. zł dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

Warto zainteresować się także lokalnymi dotacjami, ponieważ wiele regionów również dotuje dodatkowo ekologiczne instalacje energetyczne.

Tagi:

smogdofinansowanie

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >