BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

UOKiK weźmie się porządnie za smog. Zapłacisz wysokie kary za niespełnienie konkretnych norm

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Smog kontra UOKiK i Inspekcja Handlowa

Smog to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i czystości środowiska. Dlatego już niedługo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyłączy się do walki o czyste powietrze i ograniczenie zjawiska, jakim jest smog. Za kontrolę jakości pieców i eliminowaniem sprzętu, który nie spełnia norm zajmie się Inspekcja Handlowa, organ podlegający UOKiK. To efekt ustawy z 16 października 2019 roku o zmianie ustawy “Prawo ochrony środowiska” i innych powiązanych ustaw - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Trzy środki

Gazeta pisze, nowelizacja ma na celu doprecyzowanie i uszczelnienie aktualnych zasad, które dotyczą norm emisyjnych dla kotłów na paliwo stałe i wzmocnienie kontroli nad wprowadzeniem kotłów do sprzedaży. Aby osiągnąć zakładane cele zastosowane zostanę trzy środki. Pierwszy to całkowity zakaz sprowadzania do Polski kotłów, które nie spełniają krajowych norm emisyjności. Drugim będzie ustawa, która upoważni Inspekcję Handlową do przeprowadzania kontroli parametrów kotłów na paliwo stałe. Ostatni środek zakłada, że na producentów i importerów nieprzepisowych pieców będą nakładane wysokie kary. Pierwszych kontroli można się spodziewać na początku przyszłego roku - donosi “DGP”.

Kary będą dotkliwe

Jak pisze gazeta, kary, jakie będą nakładane na firmy i osoby sprzedające nielegalne piece będą dotkliwe i mogą wynosić od 10 tys. zł do 5 proc. przychodu przedsiębiorstwa uzyskanego w poprzednim roku. “Nawet jeśli dana osoba lub firma wykaże, że nie ma przychodów w danym roku lub w ogóle nie prowadziła działalności gospodarczej, to i tak nie uniknie kary pieniężnej. W takim przypadku otrzyma karę ryczałtową w wysokości 10 tys. zł” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Walka ze smogiem w Polsce nabiera rozpędu. Pozostaje mieć nadzieję, że Inspekcja Handlowa będzie przeprowadzała kontrole efektywnie i systematycznie, bo to od tego zależy, czy przedsiębiorcy z “trującej” branży poniosą duże, finansowe konsekwencje swoich interesów. Bez tego ani rusz.

Tagi:

smogZanieczyszczenie środowiskaUOKiK

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]