Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > UOKiK weźmie się porządnie za smog. Zapłacisz wysokie kary za niespełnienie konkretnych norm
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:08

UOKiK weźmie się porządnie za smog. Zapłacisz wysokie kary za niespełnienie konkretnych norm

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Smog kontra UOKiK i Inspekcja Handlowa

Smog to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i czystości środowiska. Dlatego już niedługo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyłączy się do walki o czyste powietrze i ograniczenie zjawiska, jakim jest smog. Za kontrolę jakości pieców i eliminowaniem sprzętu, który nie spełnia norm zajmie się Inspekcja Handlowa, organ podlegający UOKiK. To efekt ustawy z 16 października 2019 roku o zmianie ustawy “Prawo ochrony środowiska” i innych powiązanych ustaw - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Trzy środki

Gazeta pisze, nowelizacja ma na celu doprecyzowanie i uszczelnienie aktualnych zasad, które dotyczą norm emisyjnych dla kotłów na paliwo stałe i wzmocnienie kontroli nad wprowadzeniem kotłów do sprzedaży. Aby osiągnąć zakładane cele zastosowane zostanę trzy środki. Pierwszy to całkowity zakaz sprowadzania do Polski kotłów, które nie spełniają krajowych norm emisyjności. Drugim będzie ustawa, która upoważni Inspekcję Handlową do przeprowadzania kontroli parametrów kotłów na paliwo stałe. Ostatni środek zakłada, że na producentów i importerów nieprzepisowych pieców będą nakładane wysokie kary. Pierwszych kontroli można się spodziewać na początku przyszłego roku - donosi “DGP”.

Kary będą dotkliwe

Jak pisze gazeta, kary, jakie będą nakładane na firmy i osoby sprzedające nielegalne piece będą dotkliwe i mogą wynosić od 10 tys. zł do 5 proc. przychodu przedsiębiorstwa uzyskanego w poprzednim roku. “Nawet jeśli dana osoba lub firma wykaże, że nie ma przychodów w danym roku lub w ogóle nie prowadziła działalności gospodarczej, to i tak nie uniknie kary pieniężnej. W takim przypadku otrzyma karę ryczałtową w wysokości 10 tys. zł” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Walka ze smogiem w Polsce nabiera rozpędu. Pozostaje mieć nadzieję, że Inspekcja Handlowa będzie przeprowadzała kontrole efektywnie i systematycznie, bo to od tego zależy, czy przedsiębiorcy z “trującej” branży poniosą duże, finansowe konsekwencje swoich interesów. Bez tego ani rusz.