BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

UOKiK weźmie się porządnie za smog. Zapłacisz wysokie kary za niespełnienie konkretnych norm

5 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Smog to poważny problem w Polsce. Wiele osób nadal korzysta z pieców, które są niezdrowe dla środowiska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamierza poważnie wziąć się za smog. Już niedługo sprowadzanie szkodliwych urządzeń będzie niemożliwe, a Inspe

Smog kontra UOKiK i Inspekcja Handlowa

Smog to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i czystości środowiska. Dlatego już niedługo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyłączy się do walki o czyste powietrze i ograniczenie zjawiska, jakim jest smog. Za kontrolę jakości pieców i eliminowaniem sprzętu, który nie spełnia norm zajmie się Inspekcja Handlowa, organ podlegający UOKiK. To efekt ustawy z 16 października 2019 roku o zmianie ustawy “Prawo ochrony środowiska” i innych powiązanych ustaw - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Trzy środki

Gazeta pisze, nowelizacja ma na celu doprecyzowanie i uszczelnienie aktualnych zasad, które dotyczą norm emisyjnych dla kotłów na paliwo stałe i wzmocnienie kontroli nad wprowadzeniem kotłów do sprzedaży. Aby osiągnąć zakładane cele zastosowane zostanę trzy środki. Pierwszy to całkowity zakaz sprowadzania do Polski kotłów, które nie spełniają krajowych norm emisyjności. Drugim będzie ustawa, która upoważni Inspekcję Handlową do przeprowadzania kontroli parametrów kotłów na paliwo stałe. Ostatni środek zakłada, że na producentów i importerów nieprzepisowych pieców będą nakładane wysokie kary. Pierwszych kontroli można się spodziewać na początku przyszłego roku - donosi “DGP”.

Kary będą dotkliwe

Jak pisze gazeta, kary, jakie będą nakładane na firmy i osoby sprzedające nielegalne piece będą dotkliwe i mogą wynosić od 10 tys. zł do 5 proc. przychodu przedsiębiorstwa uzyskanego w poprzednim roku. “Nawet jeśli dana osoba lub firma wykaże, że nie ma przychodów w danym roku lub w ogóle nie prowadziła działalności gospodarczej, to i tak nie uniknie kary pieniężnej. W takim przypadku otrzyma karę ryczałtową w wysokości 10 tys. zł” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Walka ze smogiem w Polsce nabiera rozpędu. Pozostaje mieć nadzieję, że Inspekcja Handlowa będzie przeprowadzała kontrole efektywnie i systematycznie, bo to od tego zależy, czy przedsiębiorcy z “trującej” branży poniosą duże, finansowe konsekwencje swoich interesów. Bez tego ani rusz.

Tagi:

smogZanieczyszczenie środowiskaUOKiKPolskaEkologia

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >