Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii
Joanna Leja
Joanna Leja 07.11.2021 01:00

Emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

pexels-pixabay-459728
pixabay

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – wynika z raportu organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - zapowiada organizacja. Chiny są „największym trucicielem na Ziemi”, odpowiedzialnym za niemal jedną trzecią emisji CO2 powstałego w wyniku spalania paliw kopalnych – podaje Bloomberg. Próby nadgonienia strat w gospodarce, spowodowanych zastojem w czasie pandemii, spowodowały, że elektrownie węglowe pracują pełną parą, a emisja CO2 w tym kraju jest o 5,5 proc. wyższa niż w 2019 r. – wyjaśnia agencja. Drugim krajem emitującym najwięcej CO2 na świecie są USA, kolejnym - Indie.

– Te dane dobitnie pokazują skalę wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową, które są spowodowane dekadami opóźnień w zakresie polityki klimatycznej – komentuje Bloomberg.

Jak tłumaczą eksperci dla osiągnięcia do 2050 roku celu porozumienia paryskiego, mówiącego o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, wszystkie państwa świata musiałyby od zaraz co roku zmniejszać emisję CO2 o ilości produkowane rocznie łącznie przez Niemcy i Arabię Saudyjską.

Emisje CO2 wracają do poziomu sprzed pandemii

Tysiące uziemionych samolotów, lockdown, mniej podróży samochodem, to tylko niektóre z przyczyn nagłego spadku emisji CO2 w 2020 roku. Światowy kryzys wywołany koronawirusem sprawił, że emisja dwutlenku węgla w zeszłym roku spadła o 5,4 proc.

Przewodniczący Global Carbon Projekt, prof. Robert Jackson, związany z Uniwersytetem Stanforda ocenił, że aktualne poziomy emisji stanowią odwzorowanie sytuacji z lat 2008-2010, gdy po spadku w 2009 o 1,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, produkcja CO2 wzrosła o 5 proc. w 2010 roku.

Światowe zużycie węgla osiągnęło szczytową wartość w 2014 r. W ostatnim dziesięcioleciu zaobserwowano spadek emisji CO2 w 23 państwach świata, odpowiedzialnych za około jedną czwartą całkowitej globalnej produkcji tego gazu cieplarnianego. Przez dekadę o ponad 10 proc. wzrosło zużycie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Raport organizacji Global Carbon Project wskazuje, że emisje CO2 w bardzo szybkim tempie wracają do poziomu sprzed pandemii.