BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

OZE mają zapewnić Polakom oszczędności i zdrowszy klimat. Ile możemy na tym zyskać

2 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zmiany klimatyczne coraz bardziej dają nam się we znaki. Ministerstwo Klimatu ma nad czym pracować, a jego szef Michał Kurtyka zapowiedział właśnie, jakie będą jego priorytety w trakcie kierowania resortem. Wśród nich znalazły się odnawialne źródła energi

Zmiany klimatyczne wyzwaniem dla MK

Zmiany klimatyczne były przyczyną, dla której rząd powołał nową instytucję - Ministerstwo Klimatu. Michał Kurtyka, minister nowo powstałego resortu zapowiedział, że Ministerstwo Klimatu planuje zajmować się regulacyjnie odnawialnymi źródłami energii. “Odpowiedzialność za rozwój OZE będzie znajdować się w Ministerstwie Klimatu. Jednym z elementów, którym będziemy zarządzać, będzie np. rozwój morskiej energetyki wiatrowej” - mówił cytowany przez money.pl Michał Kurtyka. Szef resortu podkreślił, że "musimy jeszcze dokonać inwentaryzacji, dopiero po niej będzie można powiedzieć, jakie działania w obszarze regulacji zostaną podjęte jako pierwsze".

Redukcja emisji głównym celem

Zaznaczył jednak, że głównym celem działalności Ministerstwa Klimatu ma być podnoszenie jakości życia obywateli poprzez redukcję emisji, ze szczególnym uwzględnieniem tej emisji, która wpływa na zanieczyszczenie powietrza. “Mamy przed sobą dyskusję na forum europejskim o przyszłości wielu programów finansowych w kontekście perspektywy budżetowej 2021-2027. Chcielibyśmy zmobilizować jak największe środki na podniesienie poziomu życia Polaków” - powiedział cytowany przez money.pl Kurtyka.

Rozwój programu “Mój Prąd” i "Czyste Powietrze"

Zdaniem szefa nowo powstałego resortu program “Mój Prąd” należy rozwijać. Minister podkreślił, że to powinien być taki rozwój, aby ten i inne programy były jak najbardziej przyjazne dla obywateli. Kurtyka zapowiedział, że planuje też przyjrzeć się programowi “Czyste Powietrze”, by ocenić jego dotychczasową działalność oraz zaproponować ewentualne zmiany, które przyczynią się do zwiększenia efektywności programu.

Program “Mój Prąd” przewiduje dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu to 1 mld zł. Dotacja może pokrywać do 50 proc. kosztów związanych z instalacją i wynosi 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Tagi:

smogdofinansowanieZanieczyszczenie środowiskaPolskaenergetykaEkologia

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >