BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

OZE mają zapewnić Polakom oszczędności i zdrowszy klimat. Ile możemy na tym zyskać

2 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zmiany klimatyczne coraz bardziej dają nam się we znaki. Ministerstwo Klimatu ma nad czym pracować, a jego szef Michał Kurtyka zapowiedział właśnie, jakie będą jego priorytety w trakcie kierowania resortem. Wśród nich znalazły się odnawialne źródła energi

Zmiany klimatyczne wyzwaniem dla MK

Zmiany klimatyczne były przyczyną, dla której rząd powołał nową instytucję - Ministerstwo Klimatu. Michał Kurtyka, minister nowo powstałego resortu zapowiedział, że Ministerstwo Klimatu planuje zajmować się regulacyjnie odnawialnymi źródłami energii. “Odpowiedzialność za rozwój OZE będzie znajdować się w Ministerstwie Klimatu. Jednym z elementów, którym będziemy zarządzać, będzie np. rozwój morskiej energetyki wiatrowej” - mówił cytowany przez money.pl Michał Kurtyka. Szef resortu podkreślił, że "musimy jeszcze dokonać inwentaryzacji, dopiero po niej będzie można powiedzieć, jakie działania w obszarze regulacji zostaną podjęte jako pierwsze".

Redukcja emisji głównym celem

Zaznaczył jednak, że głównym celem działalności Ministerstwa Klimatu ma być podnoszenie jakości życia obywateli poprzez redukcję emisji, ze szczególnym uwzględnieniem tej emisji, która wpływa na zanieczyszczenie powietrza. “Mamy przed sobą dyskusję na forum europejskim o przyszłości wielu programów finansowych w kontekście perspektywy budżetowej 2021-2027. Chcielibyśmy zmobilizować jak największe środki na podniesienie poziomu życia Polaków” - powiedział cytowany przez money.pl Kurtyka.

Rozwój programu “Mój Prąd” i "Czyste Powietrze"

Zdaniem szefa nowo powstałego resortu program “Mój Prąd” należy rozwijać. Minister podkreślił, że to powinien być taki rozwój, aby ten i inne programy były jak najbardziej przyjazne dla obywateli. Kurtyka zapowiedział, że planuje też przyjrzeć się programowi “Czyste Powietrze”, by ocenić jego dotychczasową działalność oraz zaproponować ewentualne zmiany, które przyczynią się do zwiększenia efektywności programu.

Program “Mój Prąd” przewiduje dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu to 1 mld zł. Dotacja może pokrywać do 50 proc. kosztów związanych z instalacją i wynosi 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Program “Mój Prąd” przewiduje dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu to 1 mld zł. Dotacja może pokrywać do 50 proc. kosztów związanych z instalacją i wynosi 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >