Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niestety, najgorsze powietrze w Europie jest u nas. Polska absolutnym liderem smutnego rankingu
Maria Glinka
Maria Glinka 12.08.2020 02:00

Niestety, najgorsze powietrze w Europie jest u nas. Polska absolutnym liderem smutnego rankingu

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Pixabay/mr_sweetis

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie

Najnowszy międzynarodowy ranking Air Quality Life Index (AQLI) opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest największe w całej Europie. Analizie poddano 50 państw Starego Kontynentu, a Polska uplasowała się na pierwszym miejscu, jak podaje portal notesfrompoland.com.

Za główną przyczynę tak dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce badacze wskazują wieloletnie praktyki palenia węgla i drewna, które nie sprzyjają jakości powietrza. Ten problem jest szczególnie widoczny w małych miastach - węgiel i drewno to główne paliwo grzewcze dla ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Według Euronews energetyka węglowa w Polsce odpowiada za 74 proc. całej energii elektrycznej kraju. Analitycy zwracają uwagę, że gdyby podjęto zdecydowane kroki w walce z zanieczyszczeniem powietrza to oczekiwana dalsza długość życia mieszkańców Warszawy i Łodzi wzrosłaby o ponad rok.

Jak wygląda zanieczyszczenie powietrza w innych państwach w Europie?

Poza Polską duży poziom zanieczyszczenia powietrza zaobserwowano na Białorusi, w Czechach, na Litwie, Łotwie, w Słowenii i na Węgrzech. Ten problem dotyczy w najmniejszym stopniu takich państw jak: Islandia, Irlandia, Finlandia, Andora czy Azerbejdżan.

Ranking AQLI wskazuje, że od momentu powołania Europejskiej Agencji Środowiska stężenie zanieczyszczeń na całym kontynencie spadło o 41 proc. w przeciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci. Dzięki temu Europejczycy zyskali dodatkowe dziewięć miesięcy życia, a obywatele zamieszkujący południowy Śląsk - aż dwa lata.

Zanieczyszczenie powietrza dużym problemem w Polsce

Według szacunków z uwagi na duże zanieczyszczenia powietrza w Polsce przedwcześnie umiera 45 tys. osób. W związku z koronawirusowym lockdownem z tego powodu umarło o ok. 800 osób mniej.

Najbardziej aktualny ranking to nie pierwszy, który unaocznia, jak dużym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza. Na początku tego roku Wrocław został okrzyknięty drugim miastem na świecie, którego jakość powietrza jest najgorsza. Liderem tego niechlubnego rankingu zostało miasto Lahore w Pakistanie. Na czwartej lokacie zestawienia uplasowało się inne polskie miasto - Kraków.

<