BiznesINFO.pl
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Pixabay/mr_sweetis

Niestety, najgorsze powietrze w Europie jest u nas. Polska absolutnym liderem smutnego rankingu

12 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce osiągnęło niespotykany poziom. Polska stała się liderem niechlubnego rankingu, który wskazuje, że jakość powietrza w naszym kraju jest najgorsza w całej Europie.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie

Najnowszy międzynarodowy ranking Air Quality Life Index (AQLI) opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest największe w całej Europie. Analizie poddano 50 państw Starego Kontynentu, a Polska uplasowała się na pierwszym miejscu, jak podaje portal notesfrompoland.com.

Za główną przyczynę tak dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce badacze wskazują wieloletnie praktyki palenia węgla i drewna, które nie sprzyjają jakości powietrza. Ten problem jest szczególnie widoczny w małych miastach - węgiel i drewno to główne paliwo grzewcze dla ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Według Euronews energetyka węglowa w Polsce odpowiada za 74 proc. całej energii elektrycznej kraju. Analitycy zwracają uwagę, że gdyby podjęto zdecydowane kroki w walce z zanieczyszczeniem powietrza to oczekiwana dalsza długość życia mieszkańców Warszawy i Łodzi wzrosłaby o ponad rok.

Jak wygląda zanieczyszczenie powietrza w innych państwach w Europie?

Poza Polską duży poziom zanieczyszczenia powietrza zaobserwowano na Białorusi, w Czechach, na Litwie, Łotwie, w Słowenii i na Węgrzech. Ten problem dotyczy w najmniejszym stopniu takich państw jak: Islandia, Irlandia, Finlandia, Andora czy Azerbejdżan.

Ranking AQLI wskazuje, że od momentu powołania Europejskiej Agencji Środowiska stężenie zanieczyszczeń na całym kontynencie spadło o 41 proc. w przeciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci. Dzięki temu Europejczycy zyskali dodatkowe dziewięć miesięcy życia, a obywatele zamieszkujący południowy Śląsk - aż dwa lata.

Zanieczyszczenie powietrza dużym problemem w Polsce

Według szacunków z uwagi na duże zanieczyszczenia powietrza w Polsce przedwcześnie umiera 45 tys. osób. W związku z koronawirusowym lockdownem z tego powodu umarło o ok. 800 osób mniej.

Najbardziej aktualny ranking to nie pierwszy, który unaocznia, jak dużym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza. Na początku tego roku Wrocław został okrzyknięty drugim miastem na świecie, którego jakość powietrza jest najgorsza. Liderem tego niechlubnego rankingu zostało miasto Lahore w Pakistanie. Na czwartej lokacie zestawienia uplasowało się inne polskie miasto - Kraków.

<

Tagi:

smogZanieczyszczenie środowiska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >